Czy Unia Europejska zmiękcza swoją politykę klimatyczną? Presję wywiera m.in. Polska
W ostatnich tygodniach Komisja Europejska podjęła decyzje, które mogą zwiastować częściowe przewartościowanie unijnej polityki klimatycznej. Zielony Ład, flagowy projekt Ursuli von der Leyen, zdaje się schodzić na dalszy plan, ustępując miejsca nowemu paradygmatowi: Clean Industrial Deal. KE wycofuje się powoli z walki z tzw. greenwashingiem, a ETS 2 stoi pod znakiem zapytania. KE nadal jednak popiera 90 proc. redukcję emisji do 2040 i neutralność emisyjną do 2050 r.
Katarzyna Stańko Polska prezydencja: czas dobrze wykorzystany, ale co dalej? Biznes podzielony w ocenie
Skończyła się półroczna polska prezydencja w Radzie UE. Z punktu widzenia promowania pozycji Polski w Brukseli i narzucania tematów, które są dla nas ważne – można mówić o sukcesie. Ale jeśli spojrzymy szerzej – na aktywność polskiego biznesu, nauki i organizacji społecznych – nadal jesteśmy bardziej lobbingowym turystą niż rozgrywającym unijnych rozgrywek. Sprawdziliśmy, co się zmieniło z perspektywy konkretnych branż.
Krzysztof Bulski
Katarzyna Mokrzycka
Barbara Oksińska Wybory prezydenckie. Izba Kontroli Sądu Najwyższego stwierdziła ich ważność
Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyborów na prezydenta RP. Uchwałę członków Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego poprzedziła kilkugodzinna rozprawa. W jej trakcie Prokurator Generalny Adam Bodnar próbował przekonać do przekazania sprawy innej izbie Sądu Najwyższego. Mówił o wątpliwościach wokół statusu Izby Kontroli.
Rafał Mrowicki Polska prezydencja – hit czy kit? "Prezydencja nie powinna służyć realizacji konkretnych potrzeb, ale kilka nowości będzie działać na korzyść polskich graczy" (WYWIAD)
O tym, co się udało zrealizować polskiej prezydencji i o reszcie spraw, które teraz w rękach Brukseli i Duńczyków, rozmawiamy z prof. Magdaleną Górą, europeistką z Uniwersytetu Jagiellońskiego. „To, że od razu po sześciu miesiącach nie widać bezpośredniego efektu polskiej prezydencji w postaci zmian legislacyjnych, jest naturalne. Nasi politycy próbowali być skutecznym facylitatorem procesu politycznego w UE. Pod tym względem prezydencję oceniam jako dosyć efektywną i skuteczną. Ziarnem, które zostało zasiane, jest dobry projekt wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej” – mówi prof. Góra.
Katarzyna Mokrzycka Pierwsza wiceprezes BGK: Mamy obowiązek przygotować się jako kraj na to, co może się wydarzyć. Oby nigdy się nie wydarzyło
Rozmowa z prof. Martą Postułą, pierwszą wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Martyna Mroczek-Kowalik Czy Niemcy odważą się zdelegalizować AfD?
Od eurosceptycznej partii profesorów do „potwierdzonego ruchu skrajnie prawicowego”: Alternatywa dla Niemiec przeszła w zaledwie dwanaście lat transformację, która rzuca teraz wyzwanie fundamentom niemieckiej demokracji. Po tym, jak w lutowych wyborach do Bundestagu zyskała status drugiej siły politycznej, Niemcy zadają sobie pytanie: czy można zdelegalizować radykalną partię, która reprezentuje ponad jedną piątą wyborców?
Jakub Bielamowicz Ponad jedna trzecia mieszkańców Tuvalu chce wyjechać do Australii. Z klimatyczną wizą
Tysiące obywateli zagrożonego zatonięciem Tuvalu zarejestrowało się w australijskim programie wiz klimatycznych. To efekt porozumienia między oboma krajami, które ma chronić mieszkańców wyspiarskiego państwa przed skutkami podnoszącego się poziomu oceanu.
Michał Szcześniewski Proteine Resources pozyskał 9,5 mln euro. Automatyzuje hodowlę i produkcję białka z owadów
Startup Proteine Resources pozyskał finansowanie z programu EIC Accelerator. Ma szansę na postawienie kolejnych kroków – technologicznych i biznesowych. Do białka wytwarzanego z owadów zamierza przekonać producentów suplementów i karm funkcjonalnych dla psów i kotów.
Anna Bełcik Reaktor Maria wznowi działalność w lipcu. NCBJ będzie mieć nowego dyrektora
Prof. Jakub Kupecki stanie na czele Narodowego Centrum Badań Jądrowych, który zarządza jedynym w Polsce reaktorem badawczym Maria. Reaktor wciąż czeka na uzyskanie zgody na dalszą pracę. Ministerstwo Przemysłu spodziewa się, że Maria ruszy w lipcu.
Barbara Oksińska Energia z latawca od wrocławskiego startupu. Czy polski wynalazek ma szansę zrewolucjonizować energetykę wiatrową?
Autonomiczne latawce do efektywnego pozyskiwania energii wiatrowej to rozwiązanie opracowane przez wrocławską firmę Njord Energy. Startup w najbliższych miesiącach dostarczy pierwszy demonstracyjny system partnerowi w Omanie. Natomiast komercyjna produkcja może ruszyć już w przyszłym roku, o ile spółka pozyska finansowanie i podpisze kontrakty. Podobne koncepcje są testowane na świecie od lat. – Niestety, żaden z pomysłów – mimo dużych nakładów finansowych – nie zbliżył się nawet do komercjalizacji – podkreśla Katarzyna Michałowska-Knap z Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Barbara Oksińska Amerykański Lyten kupuje fabrykę Northvolta w Gdańsku. Czy przejmie coś jeszcze? „Stay tuned” – mówi prezes Dan Cook
Polski zakład magazynów energii, który szwedzki Northvolt wybudował za 200 mln dolarów, znalazł nowego właściciela. To amerykańska firma Lyten, która wcześniej przejęła fabrykę Northvolta w USA. Producent baterii w innowacyjnej technologii planuje jak najszybciej wznowić produkcję w Gdańsku.
Małgorzata Grzegorczyk Lotnisko w Radomiu pod lupą NIK. Maciej Lasek: raport będzie ciekawy
Raport Najwyższej Izby Kontroli o budowie lotniska w Radomiu ma zostać opublikowany w najbliższych miesiącach – mówi wiceminister infrastruktury Maciej Lasek. Wcześniej przeprowadzono audyt, który miał zbadać zasadność tej inwestycji.
Emilia Derewienko