Fundusz AI coraz bliżej. Kluczowe ministerstwa z porozumieniem
Przedstawiciele kilku ministerstw i instytucji publicznych podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Rady Funduszu Sztucznej Inteligencji. To kolejny krok w kierunku powstania projektu, który ma scentralizować inwestycje w szeroko rozumiany sektor AI. Znamy jego szczegóły.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Jakie będą zadania Rady Funduszu Sztucznej Inteligencji.
- Na jakim etapie jest tworzenie samego Funduszu oraz w jaki sposób będzie skonstruowany.
- Czy Ministerstwo Cyfryzacji zamierza przejąć kontrolę nad inwestycjami w branży AI od innych jednostek państwowych.
Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się nie tylko przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, ale także Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz instytucji takich jak BGK, NCBR, NCN i PFR.
– Wchodzimy w kolejny etap koordynacji inwestowania w sztuczną inteligencję – konsolidujemy środki, aby zwiększyć efekt skali – wyjaśnia w rozmowie z XYZ Dariusz Standerski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.
Co dalej z Funduszem?
Rada ma stać się centralnym organem rozwoju Funduszu, który docelowo przejmie odpowiedzialność za realizację szerokiej ofensywy – także w obszarze inwestycji finansowych – wspierającej rozwój polskich technologii związanych ze sztuczną inteligencją.
– Obecnie inwestycje w AI już są realizowane, ale zazwyczaj w sposób nieskoordynowany. Dzięki podpisaniu listu intencyjnego wszystkie strony będą mogły wymieniać się informacjami i współdecydować o kierunkach wydatków – wyjaśnia Dariusz Standerski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.
Jak zaznacza Standerski, dotychczas największym problemem inwestycji w AI było to, że instytucje działały niezależnie, według własnych potrzeb.
– Pieniądze mogłyby być inwestowane bardziej efektywnie. Pomysły, na które jedna instytucja przeznaczała środki, nie były wykorzystywane przez inne, bo brakowało systemu obiegu informacji – komentuje sekretarz stanu w MC.
Jako przykład Standerski podaje projekty realizowane przez PFR Ventures. – W ubiegłym roku PFR Ventures zarządzało inwestycjami na rozwój AI dla startupów w wysokości 643 mln zł. Ministerstwo Nauki czy wojsko nie wiedziały jednak, w jakim kierunku zmierzają te inwestycje i jak mogłyby je wykorzystać w swoich działaniach – mówi Dariusz Standerski.
Dodaje, że podobne sytuacje zdarzają się w innych obszarach.
– Wojsko stworzyło Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji, ale nie ma wiedzy, czy Ministerstwo Nauki nie prowadzi interesujących projektów, które mogłyby zostać zaadaptowane – podkreśla nasz rozmówca z ministerstwa cyfryzacji.
Po podpisaniu listu intencyjnego Rada, której liderem będzie Ministerstwo Cyfryzacji, ma za zadanie przede wszystkim ocenić skalę dotychczasowych wydatków na AI w administracji rządowej oraz rozpocząć koordynację projektów. Dopiero później planowane jest uruchomienie niezależnego funduszu. Na pytanie o jego potencjalną wielkość Standerski odpowiada: – Rzucanie kwotami bez dokładnego przeglądu tego, co już teraz mamy, jest nieodpowiedzialne. Dlatego zaczynamy pracę od razu – zapewnia.
Fundusz już w przyszłym roku?
Zapytany o możliwy termin kolejnych informacji dotyczących Funduszu, Dariusz Standerski wskazuje na początek przyszłego roku.
– W liście intencyjnym ustaliliśmy, że chcemy dopracować wszystkie szczegóły do marca 2025 roku. Docelowo Rada będzie koordynatorem wszystkich działań. Nie chcemy zabierać pieniędzy z poszczególnych części budżetowych. Zamierzamy stosować miękkie narzędzia, bo wierzę, że np. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie bardziej efektywne w wydatkowaniu środków na badania podstawowe, a PFR Ventures w inwestycjach w fundusze VC, niż jakiś nowy podmiot. Nie chcemy stracić tej odrębności i tworzyć systemu, w którym wszystkie środki trafiają do jednego funduszu, a zarządzanie nimi staje się nieefektywne – podkreśla sekretarz stanu.
W pierwszym etapie Fundusz ma koncentrować się na inwestycjach w sektorze AI.
– Jeśli formuła się sprawdzi, będziemy ją rozszerzać na inne obszary. Na początek kluczowy jest jednak jeden, jasno określony cel – deklaruje Dariusz Standerski.
Cele Funduszu Wsparcia AI
Pomysł powstania funduszu jest omawiany od dłuższego czasu. Jego głównym zadaniem ma być wsparcie małych i średnich firm w opracowaniu i wdrażaniu strategii związanych z AI. Z dotychczasowych publikacji wynika, że jego budżet może wynosić od 100 do 300 mln zł.
Aktualizacja, godz. 12:30
Podczas konferencji prasowej związanej z wydarzeniem wicepremier i szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że na „polską sztuczną inteligencję” zostanie wydanych miliard złotych.
Pieniądze trafią m.in. na budowę modelu językowego PLLuM (Polish Large Language Model). Szczegółowe informacje na temat planowanych projektów i pieniędzy, które zostaną na nie wydane, zostaną zaprezentowane w I kwartale 2025 r.
Główne wnioski
- List intencyjny podpisany przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz inne kluczowe instytucje (MON, MNiSW, BGK, NCBR, NCN, PFR) zapoczątkowuje etap koordynacji inwestycji w sztuczną inteligencję, co ma zwiększyć efektywność i skalę realizowanych projektów.
- Rada, pod przewodnictwem Ministerstwa Cyfryzacji, będzie centralnym organem koordynującym wydatki i projekty w obszarze AI. Zadania obejmują przegląd wydatków, synchronizację projektów i przygotowanie gruntu pod Fundusz Wsparcia AI.
- Fundusz ma opierać się na „miękkich narzędziach” bez naruszania autonomii budżetowej poszczególnych instytucji.