Pomnażanie pieniędzy coraz bardziej dostępne. Pomaga polska superaplikacja do inwestowania
Jedziesz metrem do pracy? Zamiast scrollować social media możesz w ciągu kilku minut kupić akcje albo wpłacić oszczędności na konto emerytalne.
Tylko 45 proc. Polaków planuje swoje finanse długoterminowo, uwzględniając oszczędzanie na emeryturę oraz inne cele życiowe – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy XTB. Główne przeszkody w rozpoczęciu odkładania na emeryturę? Przede wszystkim wysokie wydatki bieżące – tak deklaruje aż 59 proc. ankietowanych. Ale na kolejnych miejscach znalazły się m.in. takie odpowiedzi: „planuję zacząć odkładać na emeryturę na późniejszym etapie życia” czy „nie wiem, jak skutecznie odkładać na emeryturę”.
Tymczasem inwestowanie jeszcze nigdy nie było tak bardzo dostępne, jak dzisiaj. Rozwój technologii, globalizacja oraz dostęp do wiedzy sprawiają, że coraz więcej osób może pozwolić sobie na budowanie kapitału i zarządzanie finansami.
Już nie tylko profesjonalni traderzy, ale także osoby z niewielkim doświadczeniem mogą korzystać z nowoczesnych platform i narzędzi, które ułatwiają im wejście na rynek inwestycyjny. Wystarczy poświęcić odrobinę czasu na edukację (która często jest darmowa), zebranie doświadczenia (m.in. na koncie demo) oraz znalezienie odpowiedniej aplikacji do codziennego zarządzania finansami.
Jednym z takich rozwiązań jest aplikacja inwestycyjna firmy XTB, która oferuje inwestowanie aktywne – w surowce, waluty, indeksy i kryptowaluty – jak i opcje pasywnego budowania kapitału dzięki akcjom i funduszom ETF. Daje również możliwość inwestowania ułamkowego, co pozwala nabywać części akcji i funduszy ETF za niewielkie kwoty – można zacząć nawet od 10 zł.
Inwestowanie w akcje i ETF-y dostępne jak nigdy wcześniej
ETF-y (ang. Exchange Traded Funds, czyli fundusze notowane na giełdzie) to instrumenty finansowe, które łączą cechy funduszy inwestycyjnych i akcji. Są one bardzo popularne wśród inwestorów ze względu na swoją prostotę, niskie koszty oraz możliwość dywersyfikacji portfela. ETF-y są kupowane i sprzedawane na giełdzie w sposób analogiczny do akcji, co oznacza, że ich ceny zmieniają się w czasie rzeczywistym podczas sesji giełdowej. ETF inwestuje w aktywa wchodzące w skład danego indeksu, który ma odwzorowywać. Na przykład: jeśli ETF śledzi indeks WIG20 (20 największych spółek na warszawskiej giełdzie), to fundusz inwestuje w te spółki proporcjonalnie do ich udziału w indeksie.
Z kolei inwestowanie w akcje ułamkowe polega na nabywaniu części akcji, co jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących inwestorów lub osób, które chcą zainwestować mniejsze sumy w wybrane aktywa. Dzięki temu osoby o ograniczonym kapitale mogą stopniowo budować swój portfel.
Oprócz aktywnego inwestowania XTB umożliwia również zarządzanie oszczędnościami i pasywne budowanie kapitału. W ramach funkcji oszczędnościowej klienci mogą tworzyć własne plany Inwestycyjne oparte na funduszach ETF. Co ważne, inwestując w akcje i ETFy poprzez XTB można to robić bez prowizji, o ile nie przekroczy się 100 000 euro obrotu tymi instrumentami w miesiącu. Powyżej tej kwoty prowizja wynosi 0,2% (min. 10 euro). Może mieć zastosowanie 0,5% koszt przewalutowania.
XTB oferuje również oprocentowanie wolnych środków, co pozwala na generowanie dodatkowego zysku nawet wtedy, gdy zgromadzone środki nie są aktywnie inwestowane.
Konto IKE, IKZE i karta wielowalutowa
Od października tego roku klienci XTB w Polsce mogą też korzystać z indywidualnych kont emerytalnych (IKE), czyli odkładać dodatkowe pieniądze na przyszłą emeryturę. A w pierwszym kwartale 2025 r. firma planuje wprowadzenie również indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), czyli oszczędzanie na emeryturę, które można odliczyć od PIT.
Dodatkowo od przyszłego roku ma być dostępna dla polskich klientów karta wielowalutowa. Korzystają z niej już klienci XTB w Portugalii i Czechach.
Polski fintech z globalnym zasięgiem
XTB zaczynało swoją działalność jako broker CFD i Forex, z usługami dla wąskiego grona użytkowników. Jednak od 2020 roku firma przeszła dużą transformację, zmieniając się w superaplikację inwestycyjną, która daje użytkownikom dostęp do szerokiego spektrum możliwości finansowych.
XTB to globalny fintech z polskimi korzeniami. Jego siedziba mieści się w Warszawie, ale prowadzi również 12 regionalnych biur na całym świecie – od Chile, przez stolice europejskie, po Zjednoczone Emiraty Arabskie. W przyszłym roku firma planuje wejść na rynek brazylijski i indonezyjski. Dzięki własnym technologiom XTB z powodzeniem konkuruje z innymi fintechami na świecie, a jej kapitalizacja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie sięga ponad 8 miliardów złotych.
Jednym z filarów sukcesu XTB jest autorska technologia, którą firma rozwija od ponad dekady. Obecnie Dział Technologii i Produktu XTB liczy ponad 500 pracowników, czyli ponad połowę całego globalnego zespołu.
Firma wdraża sztuczną inteligencję nie tylko w analizie danych, ale także w poprawie doświadczeń użytkowników. Dział AI zajmuje się analizą opinii klientów z całego świata i odpowiedzialnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji w nowych produktach i usługach.