Zmiany w rządzie. Jest nowa ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego
Ministerstwo ds. Społeczeństwa Obywatelskiego ma nową szefową. Resort objęła Adriana Porowska, zastępując tym samym polityczkę także związaną z Polską 2050, czyli Agnieszkę Buczyńską.
Z tego artykułu dowiesz się…
- O zmianach na czele Ministerstwa do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego.
- Nowej ministrze w rządzie – Adrianie Porowskiej.
- Dotychczasowej roli Porowskiej w ugrupowaniu Polska 2050.
Jak można przeczytać w komunikacie Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda potwierdził zmianę na stanowisku ministry do spraw społeczeństwa, którą została Adriana Porowska. Resort obejmuje osoba spoza świata polityki, choć bezpośrednio powiązana z jednym z liderów partii Polska 2050.
Adriana Porowska nową ministrą w rządzie. Nie jest polityczką z pierwszych stron gazet
Porowska jest bowiem członkinią zarządu Instytutu Strategie 2050 – intelektualnego zaplecza partii o zbliżonej nazwie – a także doradczynią ds. społecznych marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Jej działalność w sferze pomocy społecznej trwa blisko dwie dekady, w czasie których współpracowała z organizacjami pozarządowymi i instytucjami państwowymi. W ostatnim czasie była wiceprezydentką Warszawy, co nie było jej pierwszym kontaktem ze stołecznym urzędem, ponieważ w poprzednich latach przewodniczyła Branżowej Komisji Dialogu Społecznego przy prezydencie miasta.
“Jestem człowiekiem trzeciego sektora: znam i rozumiem wyzwania, które przed nami stoją. Przez lata prowadziłam organizację pozarządową, przewodniczyłam ciałom zrzeszającym NGO, by wspólnie wzmacniać trzeci sektor” – można przeczytać w oświadczeniu nowej minister, opublikowanym w mediach społecznościowych partii Polska 2050.
„Pierwszym zadaniem, jakie sobie stawiam, jest zmiana ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Ma już 20 lat i wymaga reformy, np. umożliwienia zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym” – wskazała Adriana Porowska.
Nowy resort zaraz będzie miał rok. Czym zajmuje się MSO?
Ministerstwo ds. Społeczeństwa Obywatelskiego powstało tuż po objęciu władzy w Polsce przez obóz polityczny Donalda Tuska. Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie powołania resortu, ten ma na celu m.in. analizę i ocenę skuteczności przepisów dotyczących społeczeństwa obywatelskiego, wspieranie inicjatyw obywatelskich oraz opiniowanie aktów prawnych.
Do tej pory tekę ds. społeczeństwa obywatelskiego dzierżyła Agnieszka Buczyńska, posłanka na Sejm X kadencji z ramienia Polski 2050. Ustąpiła ona jednak ze stanowiska z uwagi na problemy zdrowotne, o czym poinformowało jej ugrupowanie polityczne w specjalnym komunikacie.