Sprawdź relację:
Dzieje się!
Biznes Technologia

Minister ds. startupów i rewizja instytucji finansujących? Sektor innowacji domaga się zmian

Fundacja Startup Poland, reprezentując środowiska biznesowe i naukowe, wskazała obszary, w których wsparcie dla technologicznych spółek okazuje się niewystarczające. Postuluje wprowadzenie konkretnych rozwiązań systemowych, które mogłyby poprawić sytuację sektora innowacji.

Grafika przedstawia trzy postacie z trudem pchające bryły o kształcie sześcianów i jedną, wyprzedzającą je, pchającą figurę o kształcie kuli.
Przedstawiciele sektora innowacji przedstawili pakiet postulatów. Oczekują zmian systemowych, które ułatwią rozwój startupów i tym samym całej gospodarki. [Fot.: GettyImages]

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Dlaczego przedstawiciele ekosystemu startupowego chcą mieć swojego reprezentanta w rządzie,.
  2. Jakich mechanizmów wsparcia potrzebują spółki technologiczne, aby działały na rzecz krajowej gospodarki zamiast przenosić działalność za granicę.
  3. Jak obecnie wygląda sytuacja na krajowym rynku venture capital i jakie są perspektywy dopływu finansowania dla startupów.

Wartość inwestycji na rynku venture capital (VC) w Polsce w 2023 r. wyniosła ponad 2,1 mld zł, podczas gdy w dwóch poprzednich latach sięgała poziomu ponad 3,6 mld zł (dane: PFR Ventures i Inovo VC). W porównaniu do kapitału oferowanego startupom na rynkach zachodnioeuropejskich czy amerykańskich, to wciąż niewiele. Polski ekosystem innowacji dopiero rośnie i – zdaniem jego przedstawicieli – nadal wymaga publicznego wsparcia w wielu kluczowych obszarach.

– Przedstawiciele ekosystemu innowacji potrzebują sprawnej komunikacji z rządem i administracją publiczną, wysłuchania oraz wsparcia w konkretnych obszarach. Obecnie rząd zdaje się bardziej koncentrować na zażegnywaniu kryzysów niż na działaniach oczekiwanych przez przedsiębiorców technologicznych. Dialog byłby prostszy, gdyby w strukturach rządowych powstała specjalna jednostka lub została wskazana osoba odpowiedzialna za rynek startupowy – na przykład społeczna rada ds. innowacyjności lub minister ds. startupów – podkreśla Tomasz Snażyk, szef Startup Poland.

Technologiczna społeczność oczekuje zmian

Fundacja Startup Poland, reprezentująca środowisko startupowe i ekosystem innowacji, przedstawiła propozycje zmian, które mogłyby wesprzeć sektor technologiczny oraz rynek VC w Polsce. Dokument zatytułowany „Propozycje rekomendacji do strategii rozwoju innowacyjności w Polsce” powstał na bazie konsultacji z ok. 60 podmiotami reprezentującymi biznes, innowacje i naukę, w tym m.in.: Incredibles Sebastiana Kulczyka, Google for Startups, Baker McKenzie, PKO Bank Polski, Digital Poland, Polską Przedsiębiorczą, Endeavor, Pracuj Ventures, SpeedUp, Fundację Nauki Polskiej, Krakowski Park Technologiczny, a także spółki Sidly czy Justjoin.it.

Według przedstawicieli ekosystemu innowacji zmiany są koniecznością.

„Chętniej szukamy możliwości rozwoju za granicą, borykając się na rodzimym rynku z barierami administracyjnymi i cierpiąc z powodu braku ulg, które coraz agresywniej wprowadzane są w innych krajach. Dynamika zamykania i powstawania kolejnych małych innowacyjnych firm jest ogromna. Jednak rozwiązania, jakie dostarczają, są znaczącym wsparciem dla gospodarki kraju, stanowiąc nierzadko o jej odporności ekonomicznej. Rynek potrzebuje startupów, a one rynku – który zapewni odpowiednie warunki rozwoju” – napisano w dokumencie.

Postulaty startupów

Reprezentant startupów w kraju i za granicą

MINISTER DS. STARTUPÓW I SPOŁECZNA RADA DS. INNOWACYJNOŚCI

„Powołanie instytucji lub osoby w randze podsekretarza/sekretarza stanu, odpowiedzialnej za koordynację działań z ministrem cyfryzacji, ministrem nauki, Komisją Nadzoru Finansowego, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz planowaną Komisją ds. Sztucznej Inteligencji”. Propozycja wzorowana jest na modelu Komisji Europejskiej, gdzie funkcjonuje komisarz odpowiedzialny za ekosystem startupów.

EKSPANSJA ZAGRANICZNA STARTUPÓW

Stworzenie warunków umożliwiających międzynarodowy rozwój polskich startupów i zapobieganie konieczności ich przenoszenia za granicę.

  • Promocja polskich talentów, w tym specjalistów IT, na rynkach zagranicznych.
  • Reforma Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) – nakreślenie jasnych celów jej działania oraz poprawa komunikacji z rynkiem.
  • Ułatwienia dla przedsiębiorców – wprowadzenie anglojęzycznych wersji dokumentów rejestracyjnych spółek w Systemie S24.
XYZ (za wybranymi rekomendacjami Startup Poland)

Innowacje nie urosną bez publicznych zachęt

W jakim punkcie rozwoju jest obecnie krajowy ekosystem startupowy i rynek VC?

– Ekosystem startupowy w Polsce z roku na rok się profesjonalizuje. Choć rynek venture capital w ostatnich dwóch latach wyhamował, głównie z powodu zakończenia unijnej perspektywy finansowej i wygaszenia programów takich jak Bridge Alfa czy Platformy Startowe, które wspierały projekty w fazach pre-seed i seed, trend pozostaje wzrostowy. Obecnie uruchamiany jest kapitał z nowej perspektywy w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W międzyczasie realizowano liczne programy akceleracyjne, zarówno publiczne, jak i korporacyjne, np. „Let’s Fintech” – PKO Bank Polski. To jednak wciąż za mało, by polski ekosystem innowacji mógł rywalizować z rozwiniętymi ekosystemami w Europie Zachodniej czy USA – ocenia Konrad Ozdowy, menedżer ds. innowacji w PKO Banku Polskim.

Zdaniem Konrada Ozdowego, polski sektor venture capital jest w dużym stopniu uzależniony od publicznego wsparcia i nadal go bardzo potrzebuje. Choć liczba aniołów biznesu inwestujących w startupy rośnie, Polska – z uwagi na uwarunkowania historyczne – nie dysponuje pokaźnym kapitałem prywatnym, a prywatni inwestorzy są dość zachowawczy.

– Rozwojowi sektora sprzyjałaby większa promocja instytucjonalna polskich firm technologicznych i startupów za granicą. Większe wsparcie eksportu nowoczesnych technologii to jedna z głównych potrzeb polskiego ekosystemu startupowego – podkreśla Konrad Ozdowy.

Postulaty startupów

Zachęty fiskalne i regulacyjne

STABILNY SYSTEM PODATKOWY I ZACHĘTY DLA INWESTORÓW

  • Struktury commitmentowe funduszy VC – przyciągnięcie zagranicznych inwestorów do krajowych funduszy VC.
  • Zaangażowanie funduszy emerytalnych w inwestycje VC – zmiana przepisów dotyczących limitów inwestycyjnych funduszy emerytalnych w fundusze VC.
  • Tworzenie sprzyjających warunków dla fundacji rodzinnych – umożliwienie ich popularnego wykorzystywania jako formy inwestowania w fundusze VC.
  • Wprowadzenie Employee Stock Option Plan (ESOP) w spółkach z o.o. – to popularna wśród startupów metoda premiowania pracowników oraz skuteczny sposób na pozyskiwanie i utrzymanie najlepszych talentów.

WZMOCNIENIE PIASKOWNIC REGULACYJNYCH

  • Ustalenie struktury piaskownic regulacyjnych – stworzenie legislacji testowej lub platform wdrożeniowych dla polskich spółek technologicznych. Muszą być one tworzone szybko i adekwatnie do potrzeb rynku, zanim spółki zaczną szukać możliwości rozwoju poza Polską.

PROSTA SPÓŁKA AKCYJNA (PSA)

  • Upowszechnienie PSA jako formy prawnej dla startupów – wprowadzenie zachęt fiskalnych, które uczynią tę strukturę bardziej atrakcyjną.
XYZ (za wybranymi rekomendacjami Startup Poland)

Stwórzmy w Polsce lepsze warunki dla startupów

„Sukces międzynarodowy odniosły takie rodzime startupy jak Booksy, LiveChat, Zowie, Nozbe, Codility, Prowly, DocPlanner czy Brainly. To inspiracja i zachęta dla innych startupów do ekspansji zagranicznej. Niestety, jak pokazują badania Fundacji Startup Poland, większość startupów działających w Polsce rozważa przeniesienie działalności do innego kraju. Firmy uważają, że poza Polską, a nawet poza Unią Europejską, łatwiej będzie im rozwinąć biznes, pozyskać najlepsze talenty oraz zwiększyć skalę działalności” – wskazują przedstawiciele Fundacji Startup Poland w swoim dokumencie.

Najlepsi startupowcy wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu dojrzałego rynku kapitałowego.

– W Polsce w ostatnich latach udało się stworzyć tzw. fundusz funduszy zarządzany przez PFR Ventures, który inwestuje unijne i publiczne środki w fundusze VC, przyczyniając się do rozwoju całego sektora. To przykład działań proprzedsiębiorczych. Z drugiej strony mamy np. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju czy Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, wokół których zaczęła tworzyć się negatywna aura związana z nadużyciami. Afery odwracają uwagę od ich podstawowych celów. Chciałbym, aby administracja publiczna kierowała się ambicją wspierania rozwoju gospodarczego opartego na innowacjach, a nie jedynie koniecznością spełnienia unijnych wymogów – podkreśla Tomasz Snażyk.

Postulaty startupów

Organizacja zadań na lokalnym podwórku

REWIZJA INSTYTUCJI PUBLICZNYCH WSPIERAJĄCYCH STARTUPY

  • Zmniejszenie liczby instytucji finansujących – jasny podział kompetencji pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Polskim Funduszem Rozwoju (PFR).
  • Gwarancja ciągłości instytucjonalnej – „zmiany rządów powodują zmiany podejścia, zmiany personalne, zmiany praktyki.”
  • Stworzenie jednej centralnej bazy danych – obejmującej naukowców, projekty i programy.
  • Eliminacja „rozdrobnienia kapitału” – zapewnienie, że środki trafiają wyłącznie na realizację wartościowych i perspektywicznych projektów.

SAMORZĄDY, SPECJALNE STREFY EKOMONICZNE, PARKI TECHNOLOGICZNE:

  • Utworzenie jednej komórki organizacyjnej na danym terenie, odpowiedzialnej za lokalny ekosystem innowacyjny.

OKREŚLENIE ROLI SZKÓŁ I UCZELNI W EKOSYSTEMIE INNOWACJI:

  • Nauka przedsiębiorczości w szkołach – edukacja młodych ludzi w zakresie przedsiębiorczości i innowacji.
  • Współpraca uczelni ze startupami – tworzenie przestrzeni i programów wspierających rozwój startupów w środowisku akademickim.
  • Reforma programów inkubacji akademickiej – wprowadzenie narzędzi umożliwiających naukowcom tworzenie własnych biznesów.
XYZ (za wybranymi rekomendacjami Startup Poland)

Główne wnioski

  1. Fundacja Startup Poland przedstawiła szereg rekomendacji, których wdrożenie mogłoby znacząco poprawić kondycję startupów oraz całego polskiego ekosystemu innowacji.
  2. Przedstawiciele ekosystemu innowacji oczekują lepszego dialogu z rządem i administracją publiczną. Proponują powołanie ministra ds. startupów, który mógłby pełnić rolę łącznika między środowiskiem startupowym a sferą publiczną.
  3. Startupowcy wskazują także na konieczność rewizji działania publicznych instytucji odpowiedzialnych za przepływ unijnego finansowania i realizację programów wsparcia. Ostatnie głośne afery nadwyrężyły zaufanie środowiska do tych instytucji.