Sprawdź relację:
Dzieje się!
Biznes Newsy

Stopy procentowe w 2025 r. „Tempo i skala cięć powinny być wyważone”

Jest za wcześnie na określenie konkretnego terminu pierwszej obniżki stóp procentowych w 2025 r. – stwierdziła w wywiadzie Iwona Duda z Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Dodała, że tempo i skala cięć powinny być „stopniowe i wyważone”.

Budynek Narodowego Banku Polskiego
Dyskusję o cięciach stóp można podjąć dopiero w 2025 r. źródło: Getty Images

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Na jakim poziomie znajdują się stopy procentowe w Polsce
  2. Co o przyszłych ruchach dotyczących stóp mówi Iwona Duda, członkini Rady Polityki Pieniężnej
  3. Jak jej zdaniem mogą się kształtować w nadchodzących miesiącach inflacja i wzrost gospodarczy

Stopy procentowe w Polsce pozostają na niezmienionym, dość wysokim poziomie od października 2023 roku. Wtedy Rada Polityki Pieniężnej (RPP) dokonała drugiej z rzędu obniżki stóp. Łącznie we wrześniu i październiku 2023 r. stopy spadły o 100 punktów bazowych (pb)

Warto wiedzieć

Stopy procentowe w Polsce

Podstawowe stopy procentowe NBP od 5 października 2023 r. wynoszą:

  • stopa referencyjna – 5,75 proc.,
  • stopa lombardowa – 6,25 proc.,
  • stopa depozytowa – 5,25 proc.,
  • stopa redyskontowa weksli – 5,80 proc.,
  • stopa dyskontowa weksli – 5,85 proc.
Narodowy Bank Polski

Analitycy w przeważającej części spodziewają się obniżki dopiero w 2025 r. Wynika to z tego, że inflacja w Polsce zaczęła rosnąć. We wrześniu 2024 r. wyniosła 4,9 proc. w ujęciu rocznym – podał ostatnio Główny Urząd Statystyczny. Inflacja bazowa we wrześniu wyniosła z kolei 4,3 proc. – podał z kolei Narodowy Bank Polski (NBP).

Dyskusja o obniżce stóp może rozpocząć się dopiero w przyszłym roku

„Uważam, że dyskusja o luzowaniu monetarnym może rozpocząć się w marcu” – wskazała w wywiadzie z serwisem informacyjnym ISBnews członkini RPP Iwona Duda. Dodała, że trudno obecnie przesądzić, w której połowie roku może nastąpić obniżka.

„Warunkiem dla rozpoczęcia dyskusji o obniżce stóp procentowych w mojej ocenie jest to, aby projekcje wskazywały na trwały trend spadku inflacji do celu w średnim okresie. Przy czym należy stosować podejście ostrożnościowe, jeśli chodzi o przyszłe luzowanie monetarne. Zarówno tempo, jak i skala obniżek powinny być wyważone i stopniowe” – stwierdziła Duda.

Narodowy Bank Polski przedstawia swoje projekcje inflacji i PKB trzy razy w roku. Kolejną poznamy w listopadzie 2024 r., a następną w marcu 2025 roku. Zgodnie z ostatnią projekcją, inflacja w Polsce wyniesie:

  • 3,7 proc. w 2024 roku,
  • 5,2 proc. w 2025 roku,
  • 2,7 proc. w 2026 roku

„Spodziewany szczyt inflacji przypadnie na marzec 2025 r., osiągając poziom nawet ok. 6 proc. Później, od drugiej polowy roku inflacja powinna spadać” – powiedziała także Iwona Duda w rozmowie z ISBnews, powołując się na dostępne projekcje i prognozy.

Duda: Polska ma szansę na 3,8 proc. wzrost PKB w 2025 r.

Duda odniosła się także do kwestii PKB. W ostatniej projekcji, z lipca 2024 r., NBP przewidywał, że polska gospodarka będzie rosła w tempie 3 proc. w tym i 3,8 proc. w przyszłym roku.

„Jeśli chodzi o realizację prognozy wzrostu gospodarczego na poziomie 3 proc. w tym roku, wydaje mi się, że jak najbardziej jest to prawdopodobne. W przyszłym roku liczę na duży wzrost inwestycji – ten silnik będzie miał istotną wagę w rozpędzaniu się gospodarki powyżej potencjału. W obecnej chwili prognoza dynamiki wzrostu gospodarczego na przyszły rok na poziomie 3,8 proc. z projekcji lipcowej ma wysokie szanse na realizację” – powiedziała Duda.

Główne wnioski

  1. Dyskusja o kolejnej obniżce stóp procentowych w Polsce może rozpocząć się dopiero w marcu 2025 r. – wskazała w wywiadzie Iwona Duda z RPP
  2. Obecnie trudno przesądzić, w którym momencie roku nastąpi – dodaje członkini RPP
  3. Polska gospodarka może w 2024 i w 2025 r. rosnąć w tempie prognozowanym przez NBP