Inflacja w strefie euro: kolejny spadek
Eurostat podał wrześniowe dane inflacyjne ze strefy euro i UE. Mamy kolejne spadki. Polska znalazła się w gronie państw UE z najwyższym poziomem inflacji.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Jak zmieniła się roczna stopa inflacji w strefie euro i Unii Europejskiej we wrześniu 2024 roku.
- Które kraje miały najniższe i najwyższe stopy inflacji według danych Eurostatu.
- Jakie były główne sektory wpływające na inflację w strefie euro.
Inflacja w strefie euro we wrześniu 2024 r. wyniosła 1,7 proc. w ujęciu rocznym (spadek z 2,2 proc. w sierpniu). Rok wcześniej wskaźnik wynosił 4,3 proc.
Roczna inflacja w Unii Europejskiej osiągnęła we wrześniu poziom 2,1 proc. (spadek z 2,4 proc. w sierpniu). Rok wcześniej inflacja w UE wynosiła 4,9 proc.
W porównaniu z sierpniem 2024 r. inflacja w ujęciu rocznym spadła w 20 państwach członkowskich, wzrosła w pięciu, a w dwóch pozostała stabilna.
Wśród sektorów, w których ceny miały największy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro we wrześniu 2024 r. Eurostat wymienia:
- usługi (+1,76 punktu procentowego),
- żywność, alkohol i tytoń (+0,47 punktu procentowego),
- towary przemysłowe nieenergetyczne (+0,12 punktu procentowego),
- energia (-0,60 punktu procentowego).
Polska w gronie państw z najwyższą inflacją
Zgodnie z danymi Eurostatu, państwa UE z najniższym poziomem inflacji to Irlandia (gdzie ceny nie zmieniły się we wrześniu w ujęciu rocznym), Litwa (inflacja wyniosła 0,4 proc.) oraz Słowenia i Włochy (0,7 proc.).
Najwyższą roczną stopę inflacji zanotowano w Rumunii (4,8 proc.), Belgii (4,3 proc.) oraz Polsce (4,2 proc.).
Polska była też jednym z pięciu krajów, gdzie inflacja we wrześniu była wyższa niż w sierpniu (kiedy wyniosła, zgodnie z danymi Eurostatu, 4,0 proc. w ujęciu rocznym).