Sprawdź relację:
Dzieje się!
Biznes Newsy Świat

Odbicie nastrojów gospodarczych w Niemczech

Powiało optymizmem w Niemczech w październiku. Budzi się nadzieja na ożywienie i odzyskanie rezonu gospodarczego, choć bieżąca sytuacja gospodarcza nadal niepokoi. Optymizm wynika z oczekiwanych obniżek stóp procentowych oraz lepszych perspektyw eksportowych.

Na zdjęciu widać postać, która wędruje w górę strzałki.
Odbicie nastrojów gospodarczych w Niemczech. Źródło: Eoneren, Getty Images

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Jakie czynniki wpłynęły na poprawę nastrojów gospodarczych w Niemczech w październiku.
  2. Jak wzrost indeksu ZEW i rekordowe wyniki DAX odzwierciedlają optymizm na niemieckim rynku.
  3. Dlaczego sytuacja gospodarcza Niemiec jest kluczowa dla Polski.

Optymizm w statystykach

Indeks ZEW – wskaźniki obrazujący opinie i nastroje dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech- wzrósł we wrześniu do poziomu 13,1 pkt. (z 3,6 pkt. w sierpniu). Przewyższył tym samym prognozy analityków, którzy stawiali na wartość w okolicach 10 punktów.

Niemieccy inwestorzy nadal oceniają jednak bieżącą sytuację gospodarczą w kraju generalnie słabo. Dla porównania – indeks ZEW przyjmuje wartości na skali od -100 do 100 pkt.

Nowe rekordy zanotował indeks DAX, główny wskaźnik giełdowy Niemiec. Wynikają one ze spadków cen ropy i słabnącego euro. Taka sytuacja premiuje eksportową gospodarkę Niemiec. Do wzrostu DAX przyczyniły się między innymi spółki MTU Aero Engines, Puma i Adidas. Niemiecki rynek akcji wypadł znacznie lepiej niż inne europejskie indeksy, które odnotowały spadki.

Eksport Niemiec zyskał na pozytywnych sygnałach z kluczowych rynków, w tym USA, Chin i strefy euro. Profesor Achim Wambach, prezes ZEW, przekonuje, że do poprawy niemieckich prognoz gospodarczych przyczyniły się też chińskie działania stymulacyjne.

Inwestorzy czekają teraz na możliwe cięcia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, które mogą dodatkowo wpłynąć na kurs euro oraz przyszłość gospodarki Niemiec.

Warto jednak zauważyć, że wskaźnik PMI od dwóch lat utrzymuje się na poziomie poniżej 50 punktów, czyli co miesiąc wskazuje spadek aktywności sektora produkcyjnego w stosunku do miesiąca poprzedniego. Wskaźnik PMI opiera się na danych zbieranych co miesiąc u kadry kierowniczej z około 500 firm produkcyjnych.

Znaczenie dla Polski

Gospodarka Niemiec ma kluczowe znaczenie Polski. Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego za styczeń-sierpień 2024 r. Udział Niemiec w eksporcie wyniósł 27 proc., a w imporcie stanowił 19,6 pro. Dodatnie saldo wyniosło 74,9 mld złotych wobec 95,9 mld złotych w analogicznym okresie 2023 roku.