Sprawdź relację:
Dzieje się!
Świat Technologia

Iceye z kolejną rundą finansową. Startup pozyskał już pół miliarda dolarów

Startup Iceye założony przez Polaka, Rafała Modrzewskiego, ogłosił zamknięcie kolejnej rundy finansowej. Firma pozyskała kolejne 65 mln dolarów na podbój kosmosu.

IceEye to jedna z najszybciej rozwijających się firm w branży kosmicznej w Europie. fot. mat. prasowe

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. W jakim celu Iceye pozyskał dodatkowe finansowanie.
  2. Czym zajmuje się startup założony przez Polaka.
  3. Co niebawem zrealizuje firma.

Iceye, startup założony przez Rafała Modrzewskiego, ogłosił zamknięcie kolejnej rundy finansowej. Firma pozyskała kolejne 65 mln dolarów. Dodatkowe pieniądze stanowią rozszerzenie rundy finansowej z poprzednich miesięcy. Od początku tego roku firma zebrała łącznie 158 mln dolarów. Poprzednia runda była ogłoszona w kwietniu 2024 r. Suma wszystkich dotychczasowych inwestycji w firmę przekroczyła 500 mln dolarów.

Nowa runda Iceye’a

W gronie funduszy, które wyłożyły pieniądze w najnowszej rundzie, znajdują się: Solidium Oy, BlackRock, Seraphim, Plio Limited oraz Christo Georgiev.

Finansowanie składa się z instrumentów dłużnych i kapitałowych, a jego celem jest dalszy rozwój konstelacji satelitów SAR Iceye, platformy wywiadowczej ISR (intelligence, surveillance, reconnaissance) oraz powiązanych systemów.

– W ostatnich latach rozwój Iceye’a nie słabnie. Rozszerzenie naszej rundy finansowania wzrostu jeszcze bardziej wzmocni inwestycje w nasze możliwości i pozwoli nam lepiej odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie na technologie kosmiczne na globalnych rynkach obronnych i ISR – skomentowała rundę Susan Repo, dyrektor finansowa Iceye’a.

– Rozszerzenie finansowania wzrostu w celu wspierania rozwoju Iceye’a jest w pełni zgodne z naszą strategią inwestycyjną. Uważamy, że Iceye ma silny potencjał, by stać się firmą o znaczeniu krajowym i stworzyć zupełnie nowy klaster technologiczny w Finlandii – mówi Reima Rytsölä, dyrektor generalny Solidium.

Czym zajmuje się IceEye

Iceye to polsko-fińska firma specjalizująca się w dostarczaniu aktualnych zobrazowań satelitarnych powierzchni Ziemi przy użyciu technologii radarowej SAR (Synthetic Aperture Radar). Dzięki mikrosatelitom wyposażonym w radary SAR ICEYE umożliwia obserwację dowolnego miejsca na świecie z wysoką częstotliwością, niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Technologia ta znajduje zastosowanie w monitorowaniu katastrof naturalnych, takich jak powodzie czy pożary, wspierając branżę ubezpieczeniową oraz działania rządowe w zakresie reagowania kryzysowego.

Twórcą firmy jest Polak, Rafał Modrzewski. Jest absolwentem Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz fińskiego Aalto University.

Przed założeniem Iceye’a Rafał Modrzewski uczestniczył w projekcie budowy pierwszego fińskiego nanosatelity Aalto-1. W 2014 r. założył IceEye jako spin-off z Wydziału Technologii Radiowej Uniwersytetu Aalto, a jego partnerem w projekcie został Pekka Laurila.

Firma stała się światowym liderem w wykorzystaniu technologii radarowej SAR w mikrosatelitach, zarządzając największą na świecie konstelacją takich satelitów. Obecnie ma biura w Finlandii, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych i zatrudnia ponad 700 pracowników na świecie.

Satelity w ZEA i kontrakt dla F-35

Kilka dni temu firmy Space42 i Iceye ogłosiły wspólne przedsięwzięcie ukierunkowane na uruchomienie produkcji satelitów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Projekt opiera się na dotychczasowej współpracy Space42 i Iceye’a przy produkcji pierwszej serii satelitów konstelacji Foresight wyprodukowanych w ZEA.

Przedsięwzięcie stanowi rozszerzenie dotychczasowej współpracy, w ramach której w sierpniu br. przeprowadzono wyniesienie pierwszego satelity SAR należącego do ZEA – Foresight-1.

Wspólne przedsięwzięcie skoncentrowane na produkcji satelitów i realizacji misji SAR będzie bezpośrednio wspierać Program Obserwacji Ziemi ZEA (UAE Earth Observation Program), uruchomiony w celu rozwijania krajowych zdolności w prowadzeniu teledetekcji i obserwacji powierzchni planety.

Startup stanie się liderem konsorcjum przemysłowego w programie fińskiego Ministerstwa Obrony dotyczącym udziału przemysłu w programie F-35 (F-35 Industrial Particpation). Konsorcjum będzie rozwijać zaawansowane technologie kosmiczne oraz zdolności wywiadowcze, rozpoznawcze i obserwacyjne (ISR) dla użytkowników wojskowych, takich jak Siły Zbrojne Finlandii.

Partnerstwo między innowatorami w branży obronnej i kosmicznej ma na celu wsparcie Sił Zbrojnych Finlandii w celu poprawy bezpieczeństwa dostaw i wzmocnienia pozycji tego kraju jako lidera w nowoczesnych technologiach kosmicznych. Jest też szansa na poszerzenie współpracy z sojusznikami NATO oraz innymi sprzymierzonymi krajami.

Główne wnioski

  1. Iceye pozyskał w tym roku prawie 150 mln dolarów. Od począku istnienia zebrał około 500 mln dolarów
  2. Firma planuje wykorzystać pieniądze na rozwój sprzętu służącego do obserwacji powierzchni ziemi.
  3. W ostatnich tygodniach startup zaangażował się w projekty związane np. z rozwojem samolotów F-35.