Iceye z kolejną rundą finansową. Startup pozyskał już pół miliarda dolarów
Startup Iceye założony przez Polaka, Rafała Modrzewskiego, ogłosił zamknięcie kolejnej rundy finansowej. Firma pozyskała kolejne 65 mln dolarów na podbój kosmosu.
![](https://xyz.pl/wp-content/uploads/2024/12/Zrzut-ekranu-2024-12-18-170428-1024x487.png)
![](https://xyz.pl/wp-content/themes/xyz/img/backgrounds/bg-mesh-32x32.png)
Z tego artykułu dowiesz się…
- W jakim celu Iceye pozyskał dodatkowe finansowanie.
- Czym zajmuje się startup założony przez Polaka.
- Co niebawem zrealizuje firma.
Iceye, startup założony przez Rafała Modrzewskiego, ogłosił zamknięcie kolejnej rundy finansowej. Firma pozyskała kolejne 65 mln dolarów. Dodatkowe pieniądze stanowią rozszerzenie rundy finansowej z poprzednich miesięcy. Od początku tego roku firma zebrała łącznie 158 mln dolarów. Poprzednia runda była ogłoszona w kwietniu 2024 r. Suma wszystkich dotychczasowych inwestycji w firmę przekroczyła 500 mln dolarów.
Nowa runda Iceye’a
W gronie funduszy, które wyłożyły pieniądze w najnowszej rundzie, znajdują się: Solidium Oy, BlackRock, Seraphim, Plio Limited oraz Christo Georgiev.
Finansowanie składa się z instrumentów dłużnych i kapitałowych, a jego celem jest dalszy rozwój konstelacji satelitów SAR Iceye, platformy wywiadowczej ISR (intelligence, surveillance, reconnaissance) oraz powiązanych systemów.
– W ostatnich latach rozwój Iceye’a nie słabnie. Rozszerzenie naszej rundy finansowania wzrostu jeszcze bardziej wzmocni inwestycje w nasze możliwości i pozwoli nam lepiej odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie na technologie kosmiczne na globalnych rynkach obronnych i ISR – skomentowała rundę Susan Repo, dyrektor finansowa Iceye’a.
– Rozszerzenie finansowania wzrostu w celu wspierania rozwoju Iceye’a jest w pełni zgodne z naszą strategią inwestycyjną. Uważamy, że Iceye ma silny potencjał, by stać się firmą o znaczeniu krajowym i stworzyć zupełnie nowy klaster technologiczny w Finlandii – mówi Reima Rytsölä, dyrektor generalny Solidium.
Czym zajmuje się IceEye
Iceye to polsko-fińska firma specjalizująca się w dostarczaniu aktualnych zobrazowań satelitarnych powierzchni Ziemi przy użyciu technologii radarowej SAR (Synthetic Aperture Radar). Dzięki mikrosatelitom wyposażonym w radary SAR ICEYE umożliwia obserwację dowolnego miejsca na świecie z wysoką częstotliwością, niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Technologia ta znajduje zastosowanie w monitorowaniu katastrof naturalnych, takich jak powodzie czy pożary, wspierając branżę ubezpieczeniową oraz działania rządowe w zakresie reagowania kryzysowego.
Twórcą firmy jest Polak, Rafał Modrzewski. Jest absolwentem Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz fińskiego Aalto University.
Przed założeniem Iceye’a Rafał Modrzewski uczestniczył w projekcie budowy pierwszego fińskiego nanosatelity Aalto-1. W 2014 r. założył IceEye jako spin-off z Wydziału Technologii Radiowej Uniwersytetu Aalto, a jego partnerem w projekcie został Pekka Laurila.
Firma stała się światowym liderem w wykorzystaniu technologii radarowej SAR w mikrosatelitach, zarządzając największą na świecie konstelacją takich satelitów. Obecnie ma biura w Finlandii, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych i zatrudnia ponad 700 pracowników na świecie.
Satelity w ZEA i kontrakt dla F-35
Kilka dni temu firmy Space42 i Iceye ogłosiły wspólne przedsięwzięcie ukierunkowane na uruchomienie produkcji satelitów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Projekt opiera się na dotychczasowej współpracy Space42 i Iceye’a przy produkcji pierwszej serii satelitów konstelacji Foresight wyprodukowanych w ZEA.
Przedsięwzięcie stanowi rozszerzenie dotychczasowej współpracy, w ramach której w sierpniu br. przeprowadzono wyniesienie pierwszego satelity SAR należącego do ZEA – Foresight-1.
Wspólne przedsięwzięcie skoncentrowane na produkcji satelitów i realizacji misji SAR będzie bezpośrednio wspierać Program Obserwacji Ziemi ZEA (UAE Earth Observation Program), uruchomiony w celu rozwijania krajowych zdolności w prowadzeniu teledetekcji i obserwacji powierzchni planety.
Startup stanie się liderem konsorcjum przemysłowego w programie fińskiego Ministerstwa Obrony dotyczącym udziału przemysłu w programie F-35 (F-35 Industrial Particpation). Konsorcjum będzie rozwijać zaawansowane technologie kosmiczne oraz zdolności wywiadowcze, rozpoznawcze i obserwacyjne (ISR) dla użytkowników wojskowych, takich jak Siły Zbrojne Finlandii.
Partnerstwo między innowatorami w branży obronnej i kosmicznej ma na celu wsparcie Sił Zbrojnych Finlandii w celu poprawy bezpieczeństwa dostaw i wzmocnienia pozycji tego kraju jako lidera w nowoczesnych technologiach kosmicznych. Jest też szansa na poszerzenie współpracy z sojusznikami NATO oraz innymi sprzymierzonymi krajami.
![](https://xyz.pl/wp-content/themes/xyz/img/backgrounds/bg-mesh-32x32.png)
Główne wnioski
- Iceye pozyskał w tym roku prawie 150 mln dolarów. Od począku istnienia zebrał około 500 mln dolarów
- Firma planuje wykorzystać pieniądze na rozwój sprzętu służącego do obserwacji powierzchni ziemi.
- W ostatnich tygodniach startup zaangażował się w projekty związane np. z rozwojem samolotów F-35.