Sprawdź relację:
Dzieje się!
Polityka

Marszałek Sejmu podał termin wyborów prezydenckich. Pierwsza tura 18 maja

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Jeśli zajdzie potrzeba drugiej tury, zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Szymon Hołownia
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podał termin wyborów prezydenckich. Wiadomo, kiedy ruszy oficjalna kampania wyborcza. Fot. PAP/Marcin Obara

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Kiedy odbędą się wybory prezydenckie.
  2. Czym warunkowany jest termin wyborów.
  3. Czym różni się oficjalna kampania wyborcza od trwających działań prekampanijnych.

– 15 stycznia wydam postanowienie, ale ponieważ obiecałem, realizuję swoją obietnicę i podam, kiedy głosowanie w wyborach na prezydenta RP się odbędzie. Wybieramy Zwierzchnika Sił Zbrojnych, wybieramy tego, kto będzie kierował tą nawą państwową przez kolejne pięć lat. Do wyboru były daty majówkowe. Po konsultacjach z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej zdecydowałem, że głosowanie w wyborach na prezydenta RP odbędzie się 18 maja tego roku. Jeśli potrzebne będzie kolejne głosowanie, druga tura odbędzie się 1 czerwca. Taka data znajdzie się w postanowieniu, które wydam 15 stycznia rano – ogłosił w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Po konsultacjach z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej zdecydowałem, że głosowanie w wyborach na prezydenta RP odbędzie się 18 maja tego roku. Jeśli potrzebne będzie kolejne głosowanie, druga tura odbędzie się 1 czerwca.

Art. 128.2 Konstytucji RP: „Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, a w razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów„.

  • Do 24 marca będzie można rejestrować komitety wyborcze.
  • Do 31 marca trzeba powołać okręgowe komisje wyborcze.
  • Do 4 kwietnia trzeba zgłosić kandydatów na prezydenta.

– Cieszę się, że ten proces się zaczyna. Za cztery miesiące, za 18 tygodni, za prawie 130 dni pójdziemy wszyscy do urn, wybierając kolejnego prezydenta RP – oznajmił Szymon Hołownia.

Koniec prekampanii

Kampania wyborcza wystartuje dopiero po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów.

Oznacza to oficjalny start kampanii, choć kandydaci i partie polityczne prowadzą działania kampanijne już od kilku miesięcy. Po publikacji postanowienia w Dzienniku Ustaw kandydaci będą musieli trzymać się limitów finansowych ustalonych dla komitetów wyborczych. Obecnie ich działania oraz spotkania z sympatykami są zazwyczaj finansowane z pieniędzy partii politycznych, z których poparciem kandydują.

Pierwsi kandydaci

Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział pod koniec ubiegłego roku start w wyborach prezydenckich. Będzie reprezentować Polskę 2050, a popierać go będzie również Polskie Stronnictwo Ludowe. Koalicję Obywatelską reprezentować będzie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości będzie bezpartyjny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. Z Nowej Lewicy wystartuje wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Konfederację reprezentować będzie jej lider Sławomir Mentzen. Chęć startu w wyborach zapowiedział także poseł koła Wolni Republikanie, Marek Jakubiak.

Główne wnioski

  1. Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Jeżeli żaden z kandydatów nie zdobędzie tego dnia ponad połowy głosów, 1 czerwca odbędzie się druga tura. Lista kandydatów zostanie zamknięta 4 kwietnia.
  2. 15 stycznia zostanie wydane postanowienie o zarządzeniu wyborów prezydenckich. Wtedy też rozpocznie się oficjalna kampania wyborcza.
  3. Termin wyborów prezydenckich wyznacza Konstytucja, której przepisy mówią, że wybory nie mogą być przeprowadzone w ciągu 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego, a wprowadzony przez rząd w związku z wrześniową powodzią stan klęski żywiołowej został zniesiony 16 października 2024 r. Okres 90 dni mija 14 stycznia 2025 r.