Pochodząca z Polski giełda kryptowalut mocnym akcentem wchodzi na rynek w Szwajcarii. „Nowe rynki nam puchną”
zondacrypto, lider regionu CEE wśród giełd kryptowalut, otwiera siedzibę w szwajcarskiej „Dolinie Kryptowalutowej”, nawiązuje współpracę z Incore Bankiem i sponsoruje turniej hokeja. A wszystko to w Davos, gdzie właśnie trwa Światowe Forum Ekonomiczne.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Dlaczego zondacrypto zdecydowała się wejść na rynek szwajcarski.
- Na czym polega współpraca zondacrypto ze szwajcarskim Incore Bank.
- Czym jest unijna regulacja MiCA i czy zondacrypto jest na nią przygotowana.
zondacrypto to jedna z największych europejskich giełd kryptowalut z ponad 1,35 milionami użytkowników. Wywodząca się z Polski i posiadająca licencję jako giełda w Estonii, rozszerza działalność o Szwajcarię.
Szwajcarska spółka zondacrypto znajduje się w centrum znanej na całym świecie Crypto Valley, czyli kryptowalutowego zagłębia z siedzibą w Zug. zondacrypto jest stowarzyszona z VQF, szwajcarską organizacją samoregulacyjną (SRO) zajmującą się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i posiada zezwolenie na oferowanie usług przesyłania pieniędzy. We współpracy z Incore Bankiem firma chce oferować na szwajcarskim rynku regulowane, bezpieczne usługi kryptowalutowe.
– W Szwajcarii, żeby zacząć inwestować w krypto, trzeba mieć więcej niż co najmniej milion franków. A nie każdy Szwajcar ma milion franków. Dlatego my wchodzimy z takim pomysłem, jak to już nam wyszło w Europie, że dostarczamy krypto pod strzechy szwajcarskich domów. I tak naprawdę każdy Szwajcar będzie mógł zainwestować 10, 15, 100 franków, nie będzie musiał być klientem private bankingu. – Codziennie mamy 500 nowych klientów, a czasem bywa, że i ponad 1000. Więc chcemy to przenieść, oczywiście nie w takiej skali, na rynek szwajcarski – wyjaśnia Przemysław Kral, CEO zondacrypto.
Hokej na lodzie jak religia
Fintech jest już sponsorem piłki nożnej – klubu Raków Częstochowa i Juventus FC – teraz wchodzi również w sponsoring hokeja na lodzie. W Szwajcarii ta dyscyplina jest drugą najpopularniejszą po piłce nożnej.
– Tutaj mecze hokejowe to religia, więc idziemy tym duktem, dostosowując partnerstwa do rynku. Nie ukrywam też, że Davos z tego względu, że będziemy mieli tutaj zondacrypto arenę, czyli pierwszy stadion zondacrypto. Za chwilę drugi – w Polsce, o czym na razie mówić nie mogę – zaznacza Przemysław Kral.
Jego zdaniem to pokazuje też pozycję firmy podczas Światowego Forum Ekonomicznego. -Wszyscy będą widzieć zondacrypto, więc nasza rozpoznawalność nie tylko w Szwajcarii, ale na całym świecie będzie rosła. To naprawdę działa, te pieniądze zwracają się z nawiązką i naprawdę wchodzimy globalnie po sponsoringi, żeby zdobywać nowe rynki, a nowe rynki nam puchną i z tego się bardzo, bardzo cieszymy – dodaje.
Gotowi na MiCA
Firma poddała się już regulacjom estońskim, a teraz aplikuje o licencję MiCA. To rozporządzenie Unii Europejskiej dotyczące regulacji rynku kryptowalut i aktywów cyfrowych. Jest to pierwsze kompleksowe prawo unijne mające na celu stworzenie jednolitych ram prawnych dla działalności związanej z kryptowalutami na terenie UE. Wprowadza ono weryfikację tożsamości klientów za pomocą rygorystycznych procedur w celu zapobiegania nielegalnym działaniom, takim jak pranie pieniędzy. MiCA formalnie weszła w życie w 2023 roku, ale okres przejściowy umożliwia państwom członkowskim, przedsiębiorstwom oraz instytucjom regulacyjnym przygotowanie się na jej wdrożenie. Dopiero w tym roku przepisy zaczną obowiązywać wszystkie podmioty w pełnym zakresie.
Różne podmioty zondacrypto już posiadają lokalne licencje lub należą do organizacji samoregulacyjnych na wielu rynkach, w tym w Estonii, Kanadzie, Szwajcarii, we Włoszech, na Cyprze, Słowacji i w Polsce.
Kryptowaluty dla klientów detalicznych
Z kolei Incore Bank to, jak podkreśla Guido Buhler, niewykonawczy członek zarządu zondacrypto, to renomowany szwajcarski bank, który działa od lat w modelu B2B zgodnie z regulacjami. Partnerstwo to ma charakter komplementarny – Incore Bank działa w modelu B2B, podczas gdy Zonda Crypto skupia się na kliencie detalicznym (B2C).
– W Szwajcarii istnieje już szeroka oferta usług kryptowalutowych dla profesjonalistów i zamożnych osób prywatnych. Dzięki tej współpracy wchodzimy na rynek z konkurencyjną ofertą skierowaną do klientów detalicznych. Kryptowaluty, a szczególnie bitcoin, są postrzegane jako alternatywa dla złota. Z drugiej strony, młodsze pokolenia, często niezwiązane z tradycyjnymi finansami, widzą w kryptowalutach sposób na naukę zarządzania pieniędzmi i budowania majątku. W zondacrypto chcemy skupić się na tych młodych i detalicznych klientach w Szwajcarii, oferując im bezpieczne środowisko działania. Regulacje są tutaj pozytywnym aspektem, ponieważ zapewniają ochronę inwestorom – tłumaczy Guido Buehler.
Technologia blockchain i rynek kryptowalut istnieją już ponad dekadę. Początkowo, jako nowa technologia, sektor ten rozwijał się szybko, ale często brakowało mu odpowiedniego zabezpieczenia, co prowadziło do oszustw. – Na szczęście regulatorzy na całym świecie zaczynają rozumieć, jak ważna jest ta technologia – dodaje Guido Buehler.
Artykuł powstał na zlecenie zondacrypto