Sprawdź relację:
Dzieje się!
Lifestyle

Otwarci na eksperymenty czy wierni tradycji – jacy są Polacy w łóżku?

Z jednej strony lubimy eksperymenty, jesteśmy otwarci na nowości i chętnie szukamy sposobów na podgrzanie atmosfery w sypialni. Z drugiej strony dla wielu osób seks bywa kłopotliwy w codziennym życiu, a nawet potrafi być postrzegany jako kolejny obowiązek w związku. Skąd biorą się te różnice?

kobieta i mężczyzna w łóżku
Zdaniem ekspertów dialog ma kluczowe znaczenie dla satysfakcjonującego życia seksualnego. / fot. Gettyimages.com

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Jak jest postrzegany seks w Polsce i czy to ciągle temat tabu.
  2. Jakie są fantazje seksualne Polaków.
  3. Co sprawia, że dla jednych seks jest przyjemnością, a w innych budzi stres.

Seks – niezwykle przyjemny i ważny aspekt naszego życia – w wielu środowiskach społecznych nadal pozostaje tematem tabu. To negatywnie wpływa na relacje międzyludzkie, powoduje wstyd, a w konsekwencji prowadzi do rozczarowujących doświadczeń seksualnych.

– Zdaniem wielu seksuologów, zamiast o seksie tylko rozmawiać, należy go przede wszystkim uprawiać. Niemniej rozmowy o seksie bardzo pomagają w tym, żeby stał się lepszy i żeby wszystkie zaangażowane osoby miały takie doświadczenia, jakie im odpowiadają. Często jednak traktowanie seksu jako tabu sprawia, że wstydzimy się lub boimy mówić o swoich pragnieniach, obawiając się np. urazić partnera lub partnerkę. Tymczasem bardzo ważne jest, aby otwarcie rozmawiać o swoich potrzebach i modyfikować współżycie tak, aby było jak najbardziej satysfakcjonujące. Wiele osób ciągle nie potrafi rozmawiać o seksie i traktować go jako ważny temat, a często traktuje w sposób prześmiewczy czy wulgarny. Na szczęście z roku na rok widzimy zmiany na lepsze w tej kwestii, co jest związane ze zmianą pokoleniową – tłumaczy dr Agata Loewe-Kurilla, terapeutka seksualna i założycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności.

Seks po polsku – co nas kręci, co nas podnieca?

Z badania przeprowadzonego przez markę Skyn we współpracy z SW Research wyłania się obraz Polaków jako osób chętnie eksperymentujących w łóżku – 37 proc. ankietowanych deklaruje otwartość na nowe doświadczenia. Polacy coraz odważniej i bez skrępowania rozmawiają o seksie i swoich potrzebach, nawet jeśli ostatecznie wybierają raczej standardowy stosunek (11 proc.). Co ciekawe, 1 na 10 Polaków twierdzi, że ma bujną wyobraźnię, ale postrzega siebie jako osobę skrytą, której trudno mówić wprost o swoich oczekiwaniach. Natomiast 6 proc. badanych określa się jako osoby konserwatywne.

– Polki i Polacy coraz częściej dostrzegają pozytywne wartości wychodzenia poza strefę komfortu i pokonują wstyd. Już nie są postrzegani ani sami siebie nie postrzegają jako naród bojący się eksperymentów. Większość z nas aktywnie sięga po wiedzę o seksualności, jednocześnie zwracając uwagę na własne granice i bezpieczeństwo. Uczymy się lepszej komunikacji, dbania o siebie i swoje potrzeby. Jak pokazują dane z badania, pragnieniem większości z nas jest dostarczanie przyjemności, a nawet orgazmów, partnerowi lub partnerce – wyjaśnia dr Agata Loewe-Kurilla.

Według badania Polacy coraz odważniej puszczają wodze fantazji i sięgają po rozwiązania, które podnoszą temperaturę w sypialni. Jak to robią? Przede wszystkim poprzez otwarte rozmowy z partnerem o swoich potrzebach przed stosunkiem (35 proc.), wybór seksownej bielizny (34 proc.), masaże erotyczne i olejki eteryczne (31 proc.). Polacy coraz częściej otwierają się także na nowe miejsca do uprawiania seksu (30 proc.) oraz wprowadzają do sypialni gadżety erotyczne (29 proc.).

– Seksu uczymy się przez całe życie. Jak pokazuje badanie, coraz więcej Polek i Polaków otwiera się na eksperymenty związane z seksowną bielizną lub gadżetami erotycznymi. Pamiętajmy jednak, że niektóre eksperymenty seksualne wymagają pełnego zaufania i znajomości partnera – dodaje ekspertka.

Ponad połowa uczestników badania (58 proc.) przyznała, że najbardziej ekscytuje ich gra wstępna i moment oczekiwania na dalsze kroki. Dla 45 proc. kluczowe są próby nowych pozycji i odkrywanie nowych doznań. Orgazm partnerki lub partnera jest najbardziej satysfakcjonujący dla 54 proc., natomiast własny orgazm za najbardziej ekscytujący uznaje 41 proc. ankietowanych.

Mówiąc o gestach i zachowaniach, które ekscytują nas w łóżku, najbardziej doceniamy pełne zaangażowanie drugiej strony podczas seksu (57 proc.). Równie istotna jest możliwość czucia skóry partnerki lub partnera bez żadnej bariery, tzw. efekt skóra do skóry (46 proc.) oraz obserwowanie spojrzenia i zmieniającego się wyrazu oczu w trakcie stosunku – ten aspekt jest ekscytujący dla 32 proc. badanych. Dla jednej piątej ankietowanych istotne jest mówienie głośno podczas seksu o tym, co zaraz się wydarzy, a 25 proc. najbardziej ekscytuje seks oralny.

– Bardzo często osoby, z którymi pracuję, podkreślają, że chcą czuć się pożądane przez swoich partnerów. Nie chodzi im tylko o zaspokojenie własnych potrzeb, ale o to, by widzieć w oczach partnera czy partnerki, że to, co robimy, sprawia im przyjemność. Wtedy potwierdzamy, że swoją obecnością i działaniem możemy dostarczyć komuś wyjątkowej satysfakcji – mówi dr Agata Loewe-Kurilla.

Czy seks i prezerwatywa równa się bezpieczeństwu i przyjemności?

28 proc. Polaków biorących udział w badaniu zadeklarowało, że zawsze uprawia seks bez prezerwatyw, a 47 proc. korzysta z nich tylko od czasu do czasu.

– Pojawienie się aplikacji randkowych znacząco wpłynęło na dostępność seksu dla niektórych osób, co przekłada się na większą liczbę partnerów seksualnych w ciągu życia niż jeszcze kilka lat temu. Ważne jest jednak, aby zachować dojrzałość i odpowiedzialność. Prezerwatywy pełnią funkcję ochronną, ale psychologicznie mogą także wzmacniać przyjemność dzięki świadomości, że obie strony dbają o swoje bezpieczeństwo. Bardzo często słyszę od moich klientek, że ta odpowiedzialność jest sexy. Wzajemna przyjemność i poczucie bezpieczeństwa idą tu w parze – wyjaśnia dr Agata Loewe-Kurilla.

Mimo tego wciąż istnieje wiele negatywnych opinii na temat prezerwatyw. Zdaniem 28 proc. badanych seks w prezerwatywie blokuje doznania i sprawia, że nic się nie czuje. Z kolei 39 proc. uważa, że nie daje on pełnej satysfakcji seksualnej, 29 proc. ma problem z zapachem prezerwatyw, a 35 proc. twierdzi, że są niewygodne dla obu stron.

– Istnieje wiele stereotypów dotyczących prezerwatyw, jak choćby przekonanie, że zmieniają doznania. Jak pokazuje badanie, znaczna część Polaków wciąż ma negatywne przekonania na ten temat, co jest zaskakujące w XXI w., zwłaszcza przy obecnym dostępie do rzetelnej edukacji seksualnej. Tymczasem prawidłowo używane prezerwatywy zwiększają zarówno bezpieczeństwo, jak i przyjemność z doznań seksualnych. Dziś na rynku dostępne są prezerwatywy dostosowane do różnych potrzeb konsumentów, które pozwalają cieszyć się seksem bez utraty intensywności doznań. Warto podkreślić, że komunikacja z partnerem lub partnerką na temat preferencji oraz odkrywanie różnych rodzajów prezerwatyw może sprawić, że ich stosowanie stanie się integralną częścią satysfakcjonującego życia seksualnego. Prezerwatywy mogą zwiększyć intymność, redukując niepokój związany z nieplanowaną ciążą i infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Jednocześnie nie obniżają satysfakcji ze stosunku, pozwalając partnerom bardziej skupić się na wzajemnej interakcji i przyjemności – dodaje ekspertka.

Seks bywa stresujący i problematyczny. Jak sobie z tym radzić?

Mimo że wiele osób deklaruje czerpanie przyjemności z seksu oraz otwartość na nowe doznania, istnieje spora grupa ludzi, dla których życie seksualne jest trudnym wyzwaniem, a czasem wręcz problemem.

– Z jednej strony są osoby, które chcą eksperymentować, a z drugiej takie, które traktują seks jako obowiązek. Szczególnie pokolenie Z ma z tym problem, ponieważ jest bardzo zestresowane seksem z powodu porównywania go z nierealistyczną wizją, jaką pokazują filmy pornograficzne. Boją się, że nigdy nie osiągną takiego „poziomu”. Młodzi ludzie często są pozbawieni wsparcia ze strony różnych instytucji i muszą szukać informacji na własną rękę. Niestety, w internecie jest dużo nierzetelnych i niespójnych treści dotyczących dobrego seksu – wyjaśnia dr Agata Loewe-Kurilla.

Podobny wpływ mają media społecznościowe, które promują obraz „perfekcyjnych” osób z idealnie ułożonym życiem na każdym etapie.

– To buduje ogromną presję wśród młodych ludzi i negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne. Trudno jest być świetnym pracownikiem, rodzicem, kucharzem, sportowcem, a do tego jeszcze idealnym kochankiem czy kochanką. Znalezienie czasu i energii na wszystkie te role jest bardzo trudne – tłumaczy ekspertka.

Te czynniki przekładają się negatywnie na relacje seksualne między ludźmi.

– W momencie, gdy przychodzi czas na seks, ludzie są zmęczeni i często rezygnują albo podchodzą do niego mechanicznie, traktując go jako coś, co trzeba „odhaczyć”, by mieć święty spokój. To bardzo smutne, ponieważ nie wynika z braku chęci czy entuzjazmu, ale z trybu życia, jaki obecnie prowadzimy – mówi seksuolożka.

Zdaniem ekspertki kluczową rolę w pokonaniu tych trudności i odnalezieniu przyjemności w seksie odgrywa otwarty dialog.

– Komunikacja w seksie jest niezwykle ważna i pozwala rozwiązać wiele problemów. Rozmowy o tym, co nam się podoba, a co nie, co możemy dodać do naszego repertuaru seksualnego, a z czego lepiej zrezygnować, są kluczowe. Pomaga to przełamywać stereotypy dotyczące tego, jak seks powinien wyglądać – podsumowuje dr Agata Loewe-Kurilla.

Zdaniem eksperta

„Edukacja seksualna owiana jest wciąż tabu”

Pokolenie Z zmaga się z wieloma stereotypami dotyczącymi ich podejścia do seksualności. Wizerunki przedstawicieli tej generacji w relacjach często są sprzeczne. Z jednej strony mamy kryzys samotności, trudności w nawiązywaniu relacji offline oraz niechęć do uprawiania seksu – to pokolenie, które uprawia najmniej seksu w historii. Z drugiej strony Zetki są wrażliwe na różnorodność, świadome wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym i otwarte na szukanie pomocy. Co więcej, najstarsze osoby z tej grupy wiekowej osiągają już trzydziestkę i ich strategie rodzicielskie są przedmiotem badań naukowych
i licznych artykułów. Sprowadzanie tak szerokiej i zróżnicowanej grupy do jednego wniosku jest więc niemożliwe.

Jest jednak jeden wspólny mianownik, który łączy te osoby – potrzeba edukacji seksualnej. Eksperci Sexed.pl odpowiadają na setki, a nawet tysiące pytań miesięcznie, z których zdecydowana większość pochodzi od nastolatków i młodych dorosłych. Co czwarte pytanie dotyczy antykoncepcji, a kolejne odnoszą się do takich tematów jak strach przed niechcianą ciążą, profilaktyka i objawy chorób przenoszonych drogą płciową, zdrowie seksualne czy menstruacja. To często podstawowe informacje, które młodzi ludzie powinni wynosić ze szkoły i domu.

Niestety, edukacja seksualna wciąż pozostaje tematem tabu, co uniemożliwia prowadzenie prostych, ale merytorycznych rozmów. Bez tej wiedzy trudno jest wejść w zdrową relację –zarówno z drugim człowiekiem, jak i z własnym ciałem. Zrozumienie procesów zachodzących w naszych organizmach i umysłach to pierwszy krok do tego, by czuć się bezpiecznie i dobrze.

Nasza fundacja od lutego rozpoczyna serię spotkań w szkołach pod hasłem: Lekcje bez tabu oraz uruchamia stronę internetową o tej samej nazwie. Nauczyciele będą mogli bezpłatnie pobierać z niej scenariusze zajęć dostosowanych do wieku uczniów, które będą mogły być wykorzystane na lekcjach wychowania do życia w rodzinie, edukacji zdrowotnej czy zajęciach wychowawczych. Nasi eksperci niezmiennie czekają na pytania w wiadomościach prywatnych – na Instagramie, Facebooku, TikToku i w aplikacji Tellonym (@sexedpl).

Główne wnioski

  1. Polacy stają się coraz bardziej otwarci na nowe doświadczenia seksualne. Gadżety erotyczne, seksowna bielizna czy eksperymenty z miejscem uprawiania seksu zyskują na popularności.
  2. Zdaniem ekspertów kluczowe znaczenie dla poprawy jakości życia seksualnego ma komunikacja. Otwarte rozmowy na temat pragnień, potrzeb i granic pomagają partnerom budować większą bliskość i zaufanie, co przekłada się na większą satysfakcję.
  3. Jednak mimo rosnącej otwartości i zmiany pokoleniowej seks w wielu środowiskach w Polsce wciąż pozostaje tematem tabu. Wstyd przed otwartym mówieniem o seksualności często prowadzi do braku satysfakcji w relacjach intymnych. Przełamanie tego podejścia wymaga edukacji seksualnej oraz pracy nad stereotypami kulturowymi.