GUS: stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu wyniosła 5 proc.
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane o stopie bezrobocia w Polsce. Wrześniowa wyniosła 5 proc., co oznacza brak zmiany w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W rejestrach było 769,6 tys. bezrobotnych
Z tego artykułu dowiesz się…
- Że bezrobocie w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie,
- Że pracę znalazło we wrześniu więcej osób niż miesiąc wcześniej.
- Że Polska może pochwalić się jedną z najniższych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej.
Stopa bezrobocia w Polsce od stycznia do sierpnia 2024 roku utrzymywała się na stosunkowo stabilnym poziomie, z lekkim spadkiem wiosną. W styczniu i lutym wynosiła 5,4 proc., a następnie stopniowo spadała – najniższa była w czerwcu (4,9 proc.). W lipcu i sierpniu bezrobocie ponownie wzrosło do 5 proc. Odczyty wskazują na stabilność rynku pracy, z niewielkimi wahaniami w okresie letnim, co mogło być spowodowane sezonowym zwiększonym popytem na ręce do pracy.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacowało na początku miesiąca, że stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu 2024 r. wyniesie 5 proc. Tak samo prognozowali ekonomiści dla PAP Biznes.
Grono bezrobotnych nieznacznie się zmniejszyło
Według GUS, liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła we wrześniu 769,6 tys. osób, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca (772,3 tys.).
Stopa bezrobocia utrzymała się na niezmienionym poziomie, ale bardziej szczegółowe dane ujawniała, że we wrześniu:
– wzrosła liczba osób zarejestrowanych w UP jako bezrobotne (116,1 tys. wobec 100,3 tys.),
– wzrosła liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych (83,6 tys. wobec 77,5 tys.).
Wzrosła również liczba osób wyrejestrowanych z Urzędów Pracy z powodu znalezienia zatrudnienia: we wrześniu było ich 71 tysięcy (49,1 tys. miesiąc wcześniej). Najwięcej bezrobotnych jest w przedziale wiekowym 35-44 (198,3 tys.), a najmniej w wieku do 24 lat (103 tys.).
Jeśli chodzi o podział ze względu na wykształcenie, to najwięcej bezrobotnych odnotowano w grupie najgorzej wykształconej (195,1 tys.), a najmniej wśród osób z wykształceniem średnim (99,1 tys.).
Polska na tle Unii Europejskiej
Polska nadal może pochwalić się jedną z najniższych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej. Zgodnie z metodologią Eurostatu wskaźnik w przypadku naszego kraju wyniósł w sierpniu 2,9 proc. Niższą stopę odnotowano jedynie wówczas w Czechach – 2,6 proc.
Największy problem z bezrobociem w UE odnotowano wówczas w Hiszpanii (11,5 proc.), Grecji (9,6 proc.) i Finlandii (8,4 proc.).