Sprawdź relację:
Dzieje się!
Newsy Polityka Świat

Izrael zaatakował Iran. Płyną apele o powstrzymanie się od eskalacji

Izrael przeprowadził atak odwetowy na Iran. Zarówno z Zachodu, jak i krajów Półwyspu Arabskiego płyną apele o powstrzymanie się od eskalacji.

Zdjęcie przedstawia panoramę Teheranu
Izrael przeprowadził atak odwetowy na cele wojskowe w Iranie, fot. Fatemeh Bahrami/Anadolu via Getty Images

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Co o ataku Izraela na Iran przekazali przedstawiciele irańskich i izraelskich sił wojskowych.
  2. Jak do ataku odnieśli się przedstawiciele administracji Joe Bidena.
  3. Jak atak komentują niektóre z państw Półwyspu Arabskiego.

Izrael przeprowadził w nocy z 25 na 26 października atak na Iran.

„Przeprowadziliśmy ukierunkowane i precyzyjne ataki na cele wojskowe w Iranie” – podał w oświadczeniu rzecznik Sił Obronnych Izraela Daniel Hagari.

Atak był odwetem za ataki Iranu – wskazał Hagari. Iran ostrzelał Izrael 1 października ok. 200 rakietami w odwecie za zabicie przez Izrael przywódców Hamasu i Hezbollahu.

Zaatakowane zostały cele wojskowe w prowincjach Teheran, Chuzestan i Ilam – podała irańska agencja prasowa Fars, powołując się na biuro prasowe irańskich sił powietrznych.

W ataku zginęło dwóch irańskich żołnierzy – podała irańska agencja prasowa Irna, powołując się na komunikat wojsk Iranu.

Atak Izraela na Iran. Obawy przed eskalacją

Do ataku odniosła się administracja Stanów Zjednoczonych. „Apelujemy do Iranu o zaprzestanie ataków na Izrael, aby cykl przemocy został przerwany bez kolejnych eskalacji” – oznajmił rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Sean Savett, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Savett dodał, że Stany Zjednoczone nie uczestniczą w ataku.

„Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych (Lloyd Austin – red.) rozmawiał dziś z izraelskim ministrem obrony Gallantem, aby otrzymać aktualne informacje na temat ataków IDF na cele wojskowe w Iranie. Sekretarz potwierdził żelazne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Izraela i prawa do samoobrony” – napisał z kolei w serwisie X Patrick Ryder, rzecznik prasowy Departamentu Obrony USA, publikując komunikat prasowy departamentu.

„Niebezpieczny cykl ataków i odwetu może spowodować dalszą ekspansję konfliktu regionalnego. UE, uznając prawo Izraela do samoobrony, wzywa wszystkie strony do zachowania najwyższej powściągliwości, aby uniknąć niekontrolowanej eskalacji, która nie leży w niczyim interesie” – wskazano w komunikacie prasowym wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych. Rada Europejska do momentu publikacji artykułu nie opublikowała oficjalnego stanowiska.

Do ataku odniosła się z kolei między innymi Arabia Saudyjska, regionalna potęga i przez wiele lat kraj skonfliktowany z Iranem. W 2023 r. państwa wznowiły ucięte w 2016 r. relacje dyplomatyczne. Arabia Saudyjska potępiła atak Izraela jako naruszenie suwerenności Iranu oraz złamanie prawa międzynarodowego i norm międzynarodowych.

„Królestwo potwierdza także swoje niezachwiane stanowisko, odrzucając dalszą eskalację w regionie i ekspansję konfliktu, zagrażającego bezpieczeństwu i stabilności krajów i mieszkańców regionu” – przekazało oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej.

„Do wszystkich stron” o „zachowania powściągliwości, rozwiązywanie sporów w drodze dialogu i środkami pokojowymi oraz unikanie wszystkiego, co mogłoby zdestabilizować bezpieczeństwo i stabilność w regionie” zaapelował Katar, państwo historycznie utrzymujące bliskie relacje z Iranem.

Zdaniem Kataru atak był „rażącym naruszeniem suwerenności Iranu i wyraźnym naruszeniem prawa międzynarodowego” – wynika z oświadczenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych kraju.

Artykuł zaktualizowano o treść komunikatu wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych.