ElevenLabs zainwestuje 11 mln dolarów w rozwój polskiego ekosystemu AI
Widzimy w Polsce olbrzymi potencjał i chcemy pomóc w dalszym rozwoju sektora AI w kraju i regionie – mówi Mati Staniszewski, współzałożyciel i prezes ElevenLabs.
Z tego artykułu dowiesz się…
- W jakim celu ElevenLabs zamierza zainwestować w Polsce łącznie 11 mln dolarów.
- Jakie plany związane z rozwojem produktów ma polski startup.
- Dlaczego firma zdecydowała się na otwarcie polskiego biura.
ElevenLabs zamierza w pięć lat zainwestować 11 mln dolarów (ok. 44 mln zł) w rozwój polskiego ekosystemu AI. Dodatkowo firma ogłosiła uruchomienie lokalnego centrum R&D, w którym w pierwszym etapie będzie pracować 30, a w kilka lat 100 osób. Polskie biuro będzie też główną siedzibą ElevenLabs w Unii Europejskiej.
Co szykuje ElevenLabs
ElevenLabs to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich startupów i jednocześnie jedna z większych firm zajmujących się rozwojem generatywnej sztucznej inteligencji audio. Firmę uruchomili w 2022 r. Mati Staniszewski i Piotr Dąbkowski.
Produkty ElevenLabs umożliwiają generowanie naturalnie brzmiących głosów i dźwięków w 32 językach i są wykorzystywane przez firmy mediowe, wydawnicze i edukacyjne oraz ponad milion aktywnych użytkowników miesięcznie.
Pieniądze na rozwój firmy przekazały znane firmy inwestycyjne i aniołowie biznesu. Do tej pory firma zebrała ponad 100 mln dolarów:
- na etapie rundy pre-seed (przełom 2022 i 2023 r.) startup zdobył 2 mln dolarów,
- na etapie rundy A (I połowa 2023 r.) ElevenLabs pozyskał 19 mln dolarów od funduszy,
- na etapie rundy B (przełom lat 2023 i 2024) ElevenLabs pozyskał 80 mln dolarów od inwestorów,
- na początku października br. portal techcrunch.com poinformował o trwającej kolejnej rundzie, dzięki której wycena startupu miałaby wynieść 3 mld dolarów. Przedstawiciele firmy nie komentowali jednak doniesień.
Do tej pory startup wsparły następujące fundusze: Credo Ventures i Concept Ventures, Embark Studios, Storytel, TheSoul Publishing, Sequoia Capital, SV Angel, Smash Capital, BroadLight Capitaland i Andreessen Horowitz.
Do tego na pokładzie inwestorów znalazło się szerokie grono aniołów biznesu, w tym: Bartek Pucek, Bartosz Majewski, Marta Pyrzyk, bracia Karwatka, Peter Czaban, Tytus Cytowski, Nat Friedman, Daniel Gross, Mike Krieger czy Brendan Iribe.
ElevenLabs będzie inwestował w Polsce
– Inwestujemy w Polsce, bo widzimy tu olbrzymi potencjał i chcemy pomóc w dalszym rozwoju sektora AI w kraju i regionie. Tutaj są nasze korzenie – z Piotrem znamy się ze szkolnej ławki i razem dorastaliśmy, oglądając filmy z polskim lektorem, co tak naprawdę dało nam pierwszą inspirację do stworzenia ElevenLabs i pokonania barier językowych dzięki AI. Widzimy tutaj też najlepszych inżynierów i talenty, z którymi wspólnie możemy budować najlepsze modele audio na świecie. Chcemy pójść krok dalej, wspierając polską edukację i kulturę, i wspólnie z lokalnymi talentami i twórcami chcemy sprawić, żeby Polska wzmacniała pozycję na scenie AI – mówi Mati Staniszewski, współzałożyciel i prezes ElevenLabs.
ElevenLabs już teraz jest partnerem i sponsorem strategicznym konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie ML in PL. Wspiera też Olimpiadę Informatyczną i Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym jako partner Fundacji Rozwoju Informatyki oraz oferuje narzędzia edukacyjne dla uczestników nowej Olimpiady AI.
Współpracuje również z polskimi aktorami dubbingowymi, którzy udostępniają swoje głosy w aplikacjach wykorzystujących audio AI oraz narzędziach do narracji treści w ramach umów licencyjnych. Przykładem jest akcja E.ON Polska: rodzice mogą stworzyć spersonalizowany audiobook, w którym ich dziecko staje się bohaterem historii czytanej głosem AI Artura Barcisia.
Technologia audio AI ElevenLabs jest dzisiaj wykorzystywana w edukacji i rozrywce przez globalne firmy, m. in.: wydawnictwa: TIME, The New Yorker, Harper Collins, The Washington Post, The Atlantic, Storytel; media: Aston Martin Aramco F1; Super Hi-Fi, D-ID, Pictory AI, Kapwing; branżę gamingową: Inworld, AMGI Studios, Paradox, Don’t Nod czy konwersacyjne AI: Chess.com, Perplexity, rabbit, praktika.ai.
W ciągu ostatniego roku ElevenLabs rozwijało kolejne produkty, które umożliwiają nie tylko naturalne generowanie mowy, ale także tworzenie głosów, efektów dźwiękowych i lokalizację treści w 32 językach, wśród nich:
• Dubbing Studio – narzędzie do lokalizacji dźwięku, umożliwiające tłumaczenie i dostosowanie treści audio w 29 językach z zachowaniem oryginalnych głosów.
• Voice Library Payouts – platforma, która umożliwia lektorom i użytkownikom monetyzację ich głosów generowanych przez AI, zapewniając jednocześnie kontrolę nad ich wykorzystaniem. ElevenLabs niedawno przekroczyło 1 mln USD w wypłatach dla lektorów i użytkowników.
• Turbo Models – ultraszybkie modele generowania głosu w czasie rzeczywistym, przeznaczone do aplikacji wymagających niskiego opóźnienia w 32 językach.
• ElevenReader App – mobilna aplikacja umożliwiająca zamianę tekstów, linków i plików w audio, zapewniając możliwość przyswajania treści w ruchu.
• Sound Effects Model – narzędzie pozwalające generować efekty dźwiękowe z opisów tekstowych i pierwszy produkt ElevenLabs w Audio AI, poza voice AI.
W tygodniu zaczynającym się 11 listopada ElevenLabs wprowadzi nowe funkcje i aktualizacje, które poszerzą możliwości dostępnych narzędzi – od Conversational AI (platformy do tworzenia agentów głosowych AI) przez nowy interfejs Projects (produktu do udźwiękowienia książek i artykułów) po rozwiązania dla twórców i firm umożliwiających współpracę zespołów. Pojawią się też nowe głosy i modele, które otwierają kolejne możliwości w tworzeniu naturalnych interakcji z audio AI.
– Wierzymy, że możemy stworzyć najlepszy na świecie zespół researchowy w audio AI. ElevenLabs budują ludzie pełni zapału i unikalnych umiejętności z bogatym, różnorodnym doświadczeniem. Wiemy, że w Polsce nie brakuje takich talentów. Dołączcie do nas i zróbmy razem coś niesamowitego – podsumowuje Piotr Dąbkowski, współzałożyciel i CTO ElevenLabs.
Główne wnioski
- ElevenLabs podjęło decyzję o zainwestowaniu łącznie 11 mln dolarów w polski ekosystem startupowy skoncentrowany wokół technologii AI
- Startup otwiera także duże centrum badawczo-rozwojowe w Polsce. Pracę w nim znajdzie nawet 100 osób. Centrum będzie rozwijało produkty ElevenLabs
- W najbliższym czasie pojawią się nowe rozwiązania przeznaczone na polski rynek. Chodzi m.in. o możliwość tworzenia platform głosowych AI i nowy interfejs do udźwiękowienia artykułów