Kryzys w nieruchomościach wciąż ciąży Chinom. Wzrost PKB zwolnił w III kwartale
Wzrost PKB w Chinach w III kwartale 2024 r. wyniósł 4,6 proc. To nieco więcej niż prognozowali analitycy, ale wolniej niż w poprzednim kwartale. Dużym wyzwaniem dla drugiej gospodarki świata wciąż pozostają problemy w sektorze nieruchomości.
Z tego artykułu dowiesz się…
- W jakim tempie rosła chińska gospodarka w III kwartale 2024 r. i poprzednich kwartałach
- Jakie oczekiwanie dotyczące tempa wzrostu PKB mają chińskie władze
- Jak problem sektora nieruchomości wpływają na chińską gospodarkę
Tempo wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) w Chinach wyniosło w III kwartale roku 4,6 proc. Analitycy ankietowani przez agencję prasową Reuters spodziewali się nieco niższego wzrostu, na poziomie 4,5 proc.
Odczyt jest co prawda wyższy od tych oczekiwań, ale to nie oznacza, że przynosi wiele powodów do zadowolenia chińskiemu rządowi. Wzrost gospodarczy od lipca do września był nie tylko niższy w II kwartale roku, kiedy wyniósł 4,7 proc. Jest też na najniższym poziomie od początku 2023 roku. W pierwszym kwartale ubiegłego roku chińska gospodarka rosła w tempie 4,5 proc.
Wzrost na tym poziomie może również oddalić perspektywę osiągnięcia celu zakładanego przez rząd w Pekinie. Władze Chin chciały osiągnąć w 2024 r. tempo wzrostu w wysokości 5 proc.
W lipcu ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego prognozowali, że drugiej gospodarce świata uda się osiągnąć wzrost właśnie na takim poziomie. Jak wyliczają analitycy ING Banku Śląskiego, jest to wciąż osiągalne, ale po trzech kwartałach roku w ujęciu skumulowanym wzrost PKB w Chinach wyniósł 4,8 proc.
Nieruchomości ciągną w dół chińską gospodarkę
Chińskiej gospodarce wciąż ciążą między innymi problemy sektora nieruchomości. Sektor ten odgrywa bardzo istotną rolę w chińskiej gospodarce. Był on przez lata ważnym czynnikiem napędowym wzrostu gospodarczego.
Duża nadpodaż mieszkań doprowadziła jednak w okresie pandemii do jego załamania, czego najlepszym przykładem jest upadek dewelopera Evergrande. Niższa od zakładanej sprzedaż mieszkań oznaczała między innymi problemy ze spłatą zobowiązań przez deweloperów. Zmniejszyły się także dochody publiczne w miastach, co było skutkiem spadku sprzedaży terenów firmom budowlanym.
Tymczasem, jak wskazują ekonomiści ING Banku Śląskiego, ceny domów w Chinach kontynuują spadek. We wrześniu były niższe o 0,71 proc. w ujęciu miesięcznym w przypadku nowych domów i 0,93 proc. w przypadku rynku wtórnego.
W całym 2024 r. sprzedaż mieszkań w Chinach spadła blisko o jedną czwartą (24 proc. w ujęciu rocznym).
Chiński rząd zapowiedział we wrześniu, że wprowadzi specjalny program, który ma pobudzić rynek i chińską gospodarkę. Zanim jego efekty zaczną być widoczne może jednak minąć kilka czy kilkanaście miesięcy. Kilka dni temu zapowiedziano zwiększenie wydatków.
Główne wnioski
- Wzrost PKB w Chinach w III kwartale 2024 r. wyniósł 4,6 proc.
- To spadek względem poprzedniego kwartału i najniższy wynik od I kwartału 2023 r.
- Chińskiej gospodarce ciążą problemy sektora nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w 2024 r. jest jak dotąd o 24 proc. niższa niż w ubiegłym roku