Sprawdź relację:
Dzieje się!
Newsy Świat

Chińskie jednostki otoczyły Tajwan w ramach ćwiczeń wojskowych 

Chińskie jednostki wojskowe otoczyły z czterech stron Tajwan. Według oficjalnego komunikatu jest to element ćwiczeń wojskowych, które mają być „surowym ostrzeżeniem” dla wyspy. Tajwan potępił działania jako „nierozsądną prowokację”. 

Na zdjęciu startujący tajwański samolot wojskowy
Chiny przeprowadzają wokół Tajwanu manewry wojskowe symulujące blokadę wyspy. Na zdjęciu startujący tajwański samolot wojskowy. Fot. Daniel Ceng/Anadolu – Getty Images

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Jak wygląda najnowsze zaostrzenie relacji na linii Chiny-Tajwan
  2. Jaka jest geneza konfliktu między władzami w Pekinie i Tajpej 
  3. Czemu napięcia polityczne między Chinami a Tajwanem to informacja istotna dla rynków 

Chiny wysłały jednostki marynarki i lotnictwa w pobliże Tajwanu. Chińskie statki i samoloty otoczyły wyspę. 

Zgodnie z oficjalnym komunikatem, są to ćwiczenia wojskowe. Mają jednak służyć także jako „surowe ostrzeżenie” dla Tajwanu – podano w oficjalnym komunikacie. 

Chiny otoczyły Tajwan. Reakcja USA 

Działania Chin zostały skrytykowane przez władze w Tajpej. Zareagowała także administracja prezydenta USA Joe Bidena.

„Wzywamy Chiny do działania z powściągliwością i powstrzymania się od jakichkolwiek dalszych działań, które mogłyby zagrozić pokojowi i stabilizacji w regionie” – przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA Mike Miller. 

Warto wiedzieć

Chiny i Tajwan. Historia konfliktu 

Tajwan od 1945 r. oficjalnie należy do Chin. Podczas wojny domowej w latach 40. XX wieku na wyspę uciekła z kontynentalnej części państwa część obywateli przeciwników politycznych Mao Zedonga.

Rządy na Tajwanie przez kilkadziesiąt lat sprawował Czang Kaj-szek. W polityce zagranicznej wskazywał, że to rząd w Tajpej, a nie w Pekinie reprezentuje Chiny. 

Chińska Republika Ludowa nie uznaje suwerenności Tajwanu, podobnie zresztą jak większość państw, w tym Polska. Jednak ze względu na faktyczną niezależność Tajwanu i jego znaczenie gospodarcze na mapie świata, wiele państw utrzymuje z Tajwanem relacje społeczne i ekonomiczne bez oficjalnych stosunków dyplomatycznych. 

Od ubiegłego wieku rząd w Tajpej jest także wspierany przez Stany Zjednoczone, chociaż obecnie także bez formalnego uznania Tajwanu za państwo.

Relacje między Chinami i Tajwanem są istotnym czynnikiem dla inwestorów. Niepokój w tym regionie wpływa na kursy walut i kursy giełdowe azjatyckich spółek.

Tajwan jest także kluczowym producentem półprzewodników. Jakiekolwiek utrudnienia w eksporcie z Tajwanu mogą wpłynąć na łańcuchy dostaw tego komponentu używanego obecnie we wszystkich urządzeniach elektronicznych – od zegarków i pralek, przez telefony i komputery, aż po samochody i sprzęt medyczny czy wojskowy. 

Główne wnioski

  1. Chiny otoczyły Tajwan. Wokół wyspy rozmieszczono statki i samoloty wojskowe w ramach „ćwiczeń”
  2. Rząd w USA apeluje do Chin o nienaruszanie „pokoju i stabilizacji w regionie”
  3. Eskalacja napięcia na linii Chiny-Tajwan może wpłynąć na sytuację na rynkach