Chińskie jednostki otoczyły Tajwan w ramach ćwiczeń wojskowych
Chińskie jednostki wojskowe otoczyły z czterech stron Tajwan. Według oficjalnego komunikatu jest to element ćwiczeń wojskowych, które mają być „surowym ostrzeżeniem” dla wyspy. Tajwan potępił działania jako „nierozsądną prowokację”.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Jak wygląda najnowsze zaostrzenie relacji na linii Chiny-Tajwan
- Jaka jest geneza konfliktu między władzami w Pekinie i Tajpej
- Czemu napięcia polityczne między Chinami a Tajwanem to informacja istotna dla rynków
Chiny wysłały jednostki marynarki i lotnictwa w pobliże Tajwanu. Chińskie statki i samoloty otoczyły wyspę.
Zgodnie z oficjalnym komunikatem, są to ćwiczenia wojskowe. Mają jednak służyć także jako „surowe ostrzeżenie” dla Tajwanu – podano w oficjalnym komunikacie.
Chiny otoczyły Tajwan. Reakcja USA
Działania Chin zostały skrytykowane przez władze w Tajpej. Zareagowała także administracja prezydenta USA Joe Bidena.
„Wzywamy Chiny do działania z powściągliwością i powstrzymania się od jakichkolwiek dalszych działań, które mogłyby zagrozić pokojowi i stabilizacji w regionie” – przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA Mike Miller.
Warto wiedzieć
Chiny i Tajwan. Historia konfliktu
Tajwan od 1945 r. oficjalnie należy do Chin. Podczas wojny domowej w latach 40. XX wieku na wyspę uciekła z kontynentalnej części państwa część obywateli przeciwników politycznych Mao Zedonga.
Rządy na Tajwanie przez kilkadziesiąt lat sprawował Czang Kaj-szek. W polityce zagranicznej wskazywał, że to rząd w Tajpej, a nie w Pekinie reprezentuje Chiny.
Chińska Republika Ludowa nie uznaje suwerenności Tajwanu, podobnie zresztą jak większość państw, w tym Polska. Jednak ze względu na faktyczną niezależność Tajwanu i jego znaczenie gospodarcze na mapie świata, wiele państw utrzymuje z Tajwanem relacje społeczne i ekonomiczne bez oficjalnych stosunków dyplomatycznych.
Od ubiegłego wieku rząd w Tajpej jest także wspierany przez Stany Zjednoczone, chociaż obecnie także bez formalnego uznania Tajwanu za państwo.
Relacje między Chinami i Tajwanem są istotnym czynnikiem dla inwestorów. Niepokój w tym regionie wpływa na kursy walut i kursy giełdowe azjatyckich spółek.
Tajwan jest także kluczowym producentem półprzewodników. Jakiekolwiek utrudnienia w eksporcie z Tajwanu mogą wpłynąć na łańcuchy dostaw tego komponentu używanego obecnie we wszystkich urządzeniach elektronicznych – od zegarków i pralek, przez telefony i komputery, aż po samochody i sprzęt medyczny czy wojskowy.
Główne wnioski
- Chiny otoczyły Tajwan. Wokół wyspy rozmieszczono statki i samoloty wojskowe w ramach „ćwiczeń”
- Rząd w USA apeluje do Chin o nienaruszanie „pokoju i stabilizacji w regionie”
- Eskalacja napięcia na linii Chiny-Tajwan może wpłynąć na sytuację na rynkach