Cogito Capital tworzy fundusz o wartości 125 mln euro. Zamierza zainwestować w dojrzałe startupy
W ramach Cogito Fund II zebrano już ponad 90 mln euro. Menedżerowie funduszu zabiegają o powiększenie tej puli. Na ich celowniku są głównie europejskie spółki technologiczne.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Jakim kapitałem dysponuje nowy fundusz utworzony w strukturach Cogito Capital Partners i ile jeszcze pieniędzy planuje pozyskać od inwestorów.
- Jaka jest strategia inwestycyjna funduszu. W jakie spółki zamierza inwestować Cogito Fund II.
- Jak Sylwester Janik, partner zarządzający Cogito Capital Partners ocenia rynek venture capital.
Dostęp do kapitału dla startupów technologicznych w Polsce jest dość ograniczony. Krajowy sektor venture capital (VC) znajduje się w fazie przejściowej – zakończyły się publiczne programy dofinansowujące działalność podmiotów inwestycyjnych z poprzedniej perspektywy unijnej, a nowe, realizowane już z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), dopiero są odblokowywane. Ponadto od lat na rynku jest luka: brakuje kapitału na inwestycje w scaleupy (transakcje na poziomie rund B i wyższym). Uwagę przedsiębiorców może więc przykuć nowy fundusz – Cogito Fund II.
Nowy fundusz w znanej grupie inwestycyjnej
Fundusz Cogito Fund II utworzyła firma inwestycyjna Cogito Capital Partners z siedzibami w Warszawie i Nowym Jorku, od lat działająca w sektorze VC. To drugi już fundusz w jej strukturach. Za jego pośrednictwem będzie, zgodnie z dotychczasową strategią, inwestować w spółki technologiczne na etapie wczesnego wzrostu (early growth) lub na późnym etapie rozwoju (late stage). Cogito Fund II już teraz dysponuje sumą ponad 90 mln euro.
Zgromadzony w funduszu kapitał pochodzi głównie od inwestorów instytucjonalnych. Przedsięwzięcie wsparły: Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Fundacja Kościuszkowska. Do funduszu dołożyły się również family offices oraz przedsiębiorcy technologiczni z Europy i USA.
Docelowa kapitalizacja Cogito Fund II ma sięgnąć poziomu 125 mln euro.
– Prowadzimy rozmowy w kolejnymi inwestorami. Na pełną realizację celu finansowego dajemy sobie około rok. Pierwszy „closing” funduszu (finalizacja pierwszego etapu pozyskiwania kapitału), który teraz ogłaszamy, pozwala nam na realizację nowych inwestycji – mówi Sylwester Janik, partner zarządzający Cogito Capital Partners.
Pieniądze na dalszy rozwój technologiczny firm
Pieniądze trafią do kilku lub nawet kilkunastu spółek działających w modelu business to business (B2B), tworzących oprogramowanie dla przedsiębiorstw (enterprise software), a także fintech’ów i healthtech’ów. Otrzymają je firmy, które posiadają potencjał do rozwoju międzynarodowego, są gotowe do ekspansji oraz skalowania produktów i rozwiązań na rynkach globalnych.
Fundusz jest gotowy zainwestować w jedną spółkę od 5 mln euro do 15 mln euro.
– Strategia naszego funduszu koncentruje się na wypełnianiu luki kapitałowej w finansowaniu spółek technologicznych na etapie wzrostu (scaleupy). Poza kapitałem, przedsiębiorcom możemy zaoferować także wsparcie w międzynarodowym rozwoju, zwłaszcza na rynku Stanów Zjednoczonych. Za oceanem aktywnie działa część naszego zespołu inwestycyjnego – deklaruje Sylwester Janik.
Zdaniem eksperta
Rynek venture capital w Polsce dopiero dojrzewa
W corocznych raportach Komisji Europejskiej na temat innowacyjności Polska wypada słabo – przyczyną tego są w dużej mierze niskie poziomy finansowania dla innowacyjnych rozwiązań. Zwiększanie kapitału udostępnianego przedsiębiorcom w dalszej perspektywie podnosi innowacyjność całej gospodarki.
Doświadczeni zarządzający funduszem Cogito nie mieli, jak widać, problemu z przekonaniem inwestorów instytucjonalnych do zainwestowania w ich fundusz. Aby do venture capital napłynął szerszy strumień kapitału, potrzebujemy jednak dużych i głośnych wyjść z inwestycji, dzięki którym szerszy rynek dostrzeże inwestycje VC jako ciekawą formę lokowania kapitału.
Dziś instytucje publiczne – jak PFR Ventures, EBOR, EFI – są potrzebne, by wspomagać fundusze, rola inwestorów z kapitałem prywatnym powinna jednak rosnąć, co przełoży się na dostępność kapitału dla przedsiębiorców.
Luka inwestycyjna wymaga szybkiego wypełnienia
Marjut Falkstedt, chief executive EIF, podkreśla, że rozwiązanie problemu luki kapitałowej, na jaką napotykają scaleupy, jest jednym z priorytetów EIF. To jeden z powodów finansowego zaangażowania się instytucji w Cogito Fund II.
Ary Naïm, country manager w World Bank Group na Polskę i manager na Europę Centralną i Południową w IFC powiedział w komunikacie funduszu Cogito – „gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej potrzebują bardziej dynamicznego ekosystemu venture oraz finansowania kapitałowego, aby podnieść konkurencyjność i zakończyć proces konwergencji z najwyższymi standardami Unii Europejskiej”.
W powodzenie nowego funduszu Cogito i jego strategię zasypywania rynkowej luki wierzy także Bartłomiej Samsonowicz, dyrektor inwestycyjny w PFR Ventures.
– Jestem przekonany, że wkład Cogito Capital Partners w polski ekosystem (venture capital – przyp. red.) przez jego drugi fundusz będzie równie znaczący jak w przypadku pierwszego – twierdzi.
Dobry czas na wspieranie spółek
Do portfelu Cogito od 2019 r. trafiły takie spółki jak: Finom, HigoSense, HomeDoctor, Ramp, SkyEngine, Uncapped czy Applica.
– Okres inwestycyjny Cogito Fund I zakończyliśmy w połowie 2023 r. Zainwestowaliśmy w dziewięć spółek. Dokonaliśmy także jednego „exitu” przez sprzedaż spółki Applica do Snowflake. Wcześniej, pracowaliśmy z zespołem Applica w zakresie wejścia na rynek amerykański i zbudowania zespołu sprzedażowego oraz pozyskania klientów z sektora dużych przedsiębiorstw – mówi Sylwester Janik.
Zdaniem inwestora, rynek stwarza funduszom VC ze strategią zbliżoną do Cogito Fund II sprzyjające warunki do działania.
– W Polsce, ale także w całej Europie, w ostatnich latach relatywnie dużo kapitału zostało zainwestowane w spółki na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Startupy, które rozwinęły się i nadal szybko rosną, potrzebują kapitału do dalszego rozwoju oraz ekspansji międzynarodowej – podkreśla Sylwester Janik.
Główne wnioski
- Cogito Fund II dysponuje ponad 90 mln euro na inwestycje w spółki technologiczne na etapie wzrostu. Menedżerowie funduszu zabiegają o zwiększenie kapitalizacji i rozmawiają z kolejnymi inwestorami.
- W Cogito Fund II uwierzyły m.in. Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Ich przedstawiciele liczą, że działalność nowego funduszu przyczyni się do zasypywania luki inwestycyjnej, na którą trafiają na rynku scaleupy, czyli spółki w fazie szybkiego wzrostu.
- Zdaniem Sylwestera Janika, partnera zarządzającego Cogito Capital Partners, fundusze o profilu działania zbliżonym do Cogito, mają obecnie dostęp do wielu ciekawych projektów. Gotowe do realizacji rund B są startupy, które w ostatnich latach wspierane były przez inwestorów na poziomie pre-seed czy seed.