Sprawdź relację:
Dzieje się!
Biznes Technologia

Duży sukces Iceye’a. Firma będzie dostarczać dane do NATO

Iceye może się pochwalić sporym sukcesem. Firma branży kosmicznej ogłosiła w piątek, że będzie dostarczać dane Centrum Sytuacyjnemu (Situation Center, SITCEN) w Kwaterze Głównej NATO. Dla polsko-fińskiego przedsiębiorstwa to duże i prestiżowe wyróżnienie.

Sukces polsko-fińskiej firmy satelitarnej
Fot. Iceye

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Czym zajmuje się SITCEN.
  2. Na czym będzie polegała współpraca SITCEN z Iceye.
  3. Co oferuje technologie Iceye.

Iceye, firma branży kosmicznej, ogłosiła w piątek, że będzie dostarczać dane Centrum Sytuacyjnemu (Situation Center, SITCEN) w Kwaterze Głównej NATO.

SITCEN (Situation Center) to centrum informacyjne Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego zadaniem jest przetwarzanie informacji, które mają zapewnić sojuszowi świadomość sytuacyjną. Umożliwia dwóm najwyższym organom paktu, Radzie Północnoatlantyckiej i Komitetowi Wojskowemu (KW), podejmowanie świadomych decyzji.

Rada jest najwyższym politycznym organem decyzyjnym NATO, a KM – najwyższym rangą organem wojskowym. Komitet doradza Radzie i Grupie Planowania Nuklearnego oraz zapewnia strategiczne wytyczne dowódcom strategicznym NATO.

Za pośrednictwem różnych sekcji centrum zapewnia płynny przepływ informacji. Kierownictwu paktu daje dostęp do wiedzy eksperckiej we wszystkich obszarach zainteresowania NATO. Przetwarza także i dystrybuuje najistotniejsze i najbardziej aktualne informacje pochodzące z zasobów wewnętrznych i zewnętrznych, w tym ze źródeł niejawnych i jawnych. Teraz zaś, istotny klocek do tej układanki dołoży firma z Polski.

– Jesteśmy wdzięczni za zaufanie okazane przez Kwaterę Główną NATO. Nasza technologia SAR i dane satelitarne mogą realnie wspierać kluczowe procesy decyzyjne. Cieszy nas aktywna współpraca z NATO oraz państwami sojuszniczymi. Jesteśmy przekonani, że nasze zaangażowanie w takie projekty ma istotne znaczenie dla ich bezpieczeństwa – mówi XYZ Witold Witkowicz, prezes Iceye Polska.

Więcej współpracy, więcej możliwości. Win-win dla spółki z siedzibą w Warszawie?

Za sprawą tej współpracy SITCEN uzyska dostęp do zdolności Iceye’a. Zwiększy to możliwości centrum w zakresie dostarczania osobom decyzyjnym lepszych i szybszych ocen sytuacji wypracowywanych na podstawie danych.

Firma powstała 11 lat temu, a żyje dziś z technologii rozpoznania satelitarnego. Nie używa dużych i niezwykle kosztownych satelitów optoelektroniczych, lecz relatywnie tanich i niewielkich satelitów radarowych.

Rola podmiotów komercyjnych z sektora kosmicznego bardzo zyskała na znaczeniu w zakresie bezpieczeństwa i obronności w ciągu ostatniej dekady. Rządom, armiom i służbom specjalnym potrzebne jest obrazowanie i rozpoznanie na szczeblach taktycznym, operacyjnym i strategicznym (najwyższym). Do obrazowania strategicznego służą właśnie satelity. Nie jest tajemnicą, że z obrazowania satelitarnego korzystają m.in. Ukraińcy broniący się przed Rosją.

Co potrafią satelity

Iceye jest partnerem wielu rządów (m.in. USA i Brazylii) i organizacji, dostarczając zarówno dane SAR, jak i satelity licznym krajom członkowskim NATO i państwom zaprzyjaźnionym.

Firma jest właścicielem i operatorem liczącej 48 satelitów SAR konstelacji. Zapewnia ona nieograniczony globalny dostęp i – jak chwalą się twórcy – najwyższą dostępną na rynku częstotliwość rewizyt. Innymi słowy, potrzeba mniej czasu, by satelita znalazł się w miejscu, którego oczekuje jego operator.

Należące do Iceye’a satelity radarowe zapewniają rozdzielczość 25 cm. Pozwala to na dokładne wykrywanie obiektów i zapewnianie świadomości sytuacyjnej niezależnie od warunków pogodowych i oświetleniowych.

Coraz więcej krajów dostrzega korzyści płynące z wykorzystania danych oraz posiadania własnych systemów satelitarnych.

– W związku z tym aktywnie oferujemy nasze rozwiązania, konsekwentnie rozwijając nasz biznes w skali globalnej – podkreśla Witold Witkowicz.

Pozostaje żałować, że firma dostarczająca rozwiązania m.in. Brazylijczykom jest w zasadzie pomijana przez Siły Zbrojne RP.

Główne wnioski

  1. Polsko-fińska firma branży kosmicznej z siedzibą w Warszawie może się pochwalić niemałym osiągnięciem: dostarczane przez ICEYE rozwiązania, które służą kilkunastu krajom świata, posłużą także obrazowaniu sytuacyjnemu NATO.
  2. Firma jest jednak mało znana w samej Polsce, a nasz kraj ma ograniczony dostęp do techniki satelitarnej. Dzierżawimy m.in. satelity od europejskiego koncernu Airbus.
  3. Firma jest właścicielem i operatorem liczącej 48 satelitów SAR konstelacji. Należące do Iceye satelity radarowe zapewniają rozdzielczość 25 cm, co pozwala na dokładne wykrywanie obiektów i zapewnianie świadomości sytuacyjnej niezależnie od warunków pogodowych i oświetleniowych.