Dzieje się
Ten wpis stanowi część relacji na żywo z 10.04.2025
NEWSROOM XYZ

15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Politycy upamiętnili ofiary

W 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej politycy upamiętnili jej ofiary. Uroczystości odbyły się m. in. w Warszawie i Krakowie.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek rano wziął udział w mszy i złożył wieniec przed sarkofagiem pary prezydenckiej Marii oraz Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu w Krakowie. W czwartek na Wawelu przy sarkofagu pary prezydenckiej modlili się także m.in. ich córka Marta Kaczyńska z rodziną. Z Krakowa Andrzej Duda udał się na uroczystości rocznicowe do Warszawy.

W stolicy marszałek Sejmu Szymon Hołownia i marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyli rano w parlamencie wieńce przed tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy – prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, wicemarszałek Senatu Krystynę Bochenek oraz posłów i senatorów.

Marszałkowie uczestniczyli także w uroczystości upamiętnienia 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wspólnie z wicepremierem i ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.

W obchodach wzięły udział także rodziny ofiar katastrofy oraz przedstawiciele rządu. Szef KPRM Jan Grabiec wziął udział w obchodach w imieniu premiera Donalda Tuska.

„Pamięć o katastrofie smoleńskiej i jej Ofiarach nie powinna nas dłużej dzielić. Odbudowanie wspólnoty i wzajemnego szacunku jest możliwe i konieczne, nawet jeśli wciąż bardzo trudne. Spróbujmy. Na taki hołd pamięci czekają. Niech spoczywają w pokoju” – napisał na portalu X premier.

Wieńce przed pomnikami Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego w Warszawie złożyli z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z innymi politykami partii. Prezes PiS miał wygłosić oświadczenie. Powiedział jednak tylko, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski „posłuchał przynajmniej w jakiejś mierze wezwania kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego i może dlatego było dziś spokojniej”.

Na plac Piłsudskiego, jak co miesiąc, przyszła grupa manifestantów. Nie doszło do poważniejszych incydentów. Dostęp do pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej był zagrodzony.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Delegacja udawała się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Źródło: PAP/XYZ