PIE: niewielki wpływ amerykańskich ceł na PKB Polski
Jak oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wprowadzenie ceł przez administrację USA oraz ewentualna eskalacja wojny handlowej może mieć niewielki wpływ na rodzimą gospodarkę. W zależności od scenariusza PKB Polski w ujęciu krótkoterminowym może obniżyć się od 0,11 do 0,43 proc.
Najniższa wartość pojawia się przy prognozach, w których USA zatrzymują się na zapowiedzianych już cłach nałożonych na importowaną stal i aluminium oraz taryfy na produkty sprowadzane z Chin. W tym scenariuszu najbardziej dotkniętym sektorem polskiej gospodarki będzie górnictwo, którego eksport może zostać ograniczony o 4-5 proc.
Rozszerzenie ceł o sektor motoryzacyjny w skali globalnej może przełożyć się na obniżenie PKB Polski o 0,12 proc. Działanie odwetowe Unii Europejskiej – które ma zostać dostosowane do skali decyzji USA – może pogłębić wspominaną wartość do -0,15 proc.
W najczarniejszym scenariuszu, w którym konflikt taryfowy rozpędzi się i nie będzie on wymierzany w poszczególne sektory a w handel ogółem, wpływ ceł może obniżyć PKB od -0,38 do -0,43 proc. – szacują eksperci PIE. Dodają, że wpływ ten będzie krótkoterminowy i może potrwać od roku do dwóch, czyli w okresie przejściowym, w którym to firmy będą dostosowywać się do nowych realiów biznesowych.
Analitycy Instytutu zdecydowali się również na ocenę szans realizacji celów amerykańskiej administracji. Zdaniem ekonomistów prezydent Donald Trump wraz z doradcami starają się zredukować deficyt handlowy USA, przekierować wpływu z podatków na cła oraz wzmocnić swoją pozycję negocjacyjną na arenie międzynarodowej.
„Cła w świetle literatury ekonomicznej zdają się nie być najlepszym narzędziem realizacji nawet jednego z wymienionych celów, tym bardziej wszystkich jednocześnie” – podsumowano.
