BGK: polski model finansowania obronności może zostać wykorzystany na poziomie UE
Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o gotowości do przeniesienia polskiego modelu finansowania obronności na szczebel unijny. Instytucja uczestniczy w rozmowach na temat wspólnego funduszu obronnego
BGK, jako operator Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, zadeklarował pełny mandat do finansowania wydatków obronnych. Według banku, model ten może być szybko zaadaptowany na poziomie współpracy międzyrządowej w Unii Europejskiej – przekazuje PAP.
Biuro prasowe BGK przekazało, że tematy związane z obronnością są obecnie przedmiotem intensywnej dyskusji wśród europejskich banków rozwoju. Przykładowo, Europejski Bank Inwestycyjny nie może finansować bojowego sprzętu wojskowego ze względu na swój mandat.
BGK poinformował, że dzieli się swoim doświadczeniem z instytucjami finansowymi w Brukseli. Spotkania te mają na celu przedstawienie polskiego modelu jako propozycji dla potencjalnej współpracy międzyrządowej w zakresie wspólnych zakupów uzbrojenia.
W grudniu 2023 roku główną propozycją w unijnych negocjacjach był projekt EDIP o wartości 1,5 mld euro. Trzy miesiące później pojawił się pakiet propozycji o łącznej skali 800 mld euro. BGK ocenia, że tempo prac może pozwolić na ich szybkie wdrożenie.
W ocenie BGK istotnym narzędziem może być nowy instrument SAFE, który pozwoli Komisji Europejskiej pozyskać do 150 mld euro na rynkach kapitałowych. Środki mają być wypłacane państwom członkowskim na podstawie planów krajowych.
Pożyczki z SAFE mogą zasilać fundusz zarządzany przez banki rozwoju, takie jak BGK. Finansowanie miałoby obejmować wspólne zamówienia, rozwój zdolności produkcyjnych i infrastrukturę obronną, zgodnie z priorytetami UE i NATO.
Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych działa od marca 2022 roku. W piątek planowane jest inauguracyjne posiedzenie Komitetu Sterującego ds. wdrożenia działań finansowanych z nowo tworzonego Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności w ramach KPO.
