Dzieje się
Ten wpis stanowi część relacji na żywo z 08.04.2025
NEWSROOM XYZ

Producenci cementu alarmują. Potrzeba miliardowych inwestycji i przepisów dla wychwytu CO2

Do 2034 r. cementownie muszą zbudować instalacje wychwytujące CO2. Branża apeluje o pilne działania rządu. Czas na realizację inwestycji szybko się kończy.

Apel do rządu o pilne działania

Przedstawiciele polskiego przemysłu cementowego ogłosili dziś, że skierowali list otwarty do premiera Donalda Tuska oraz ministrów klimatu i rozwoju. Apelują o przyspieszenie prac nad wdrożeniem technologii CCS – wychwytu i magazynowania CO2.

Rok 2034 to graniczna data dla przemysłu cementowego. Wtedy wygasną bezpłatne uprawnienia do emisji CO2. Do tego czasu cementownie muszą uruchomić systemy CCS. Ich brak oznacza, że produkcja cementu stanie się nieopłacalna ze względu na wysokie koszty emisji – przekazuje PAP.

Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC) wylicza, że jedna instalacja CCS przy cementowni to koszt rzędu 400–500 mln dolarów. Dla całego sektora oznacza to inwestycje warte kilkanaście miliardów złotych. Instalacje te będą funkcjonować równolegle z istniejącymi zakładami.

Branża podkreśla, że kluczowe jest stworzenie stabilnych ram prawnych i sieci rurociągów do transportu CO2. Budowa takiej infrastruktury może potrwać od 8 do 10 lat. Wynika z to doświadczeń przy gazociągach.

Postulaty zmian legislacyjnych

W liście do rządu cementownie domagają się m.in. ujęcia technologii CCS w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu do 2030 r. Chcą też nowelizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Apelują o opracowanie krajowej strategii dla sektorów energochłonnych i przyspieszenie prac nad odpowiednimi rozporządzeniami.

Zdaniem SPC konieczne jest również zdefiniowanie wychwyconego CO2 jako osobnej kategorii produktu. Proponują stworzenie specustawy, która uprości i przyspieszy proces budowy sieci transportowej.

Według danych Stowarzyszenia emisje CO2 z przemysłu cementowego stanowią 3,8 proc. całkowitej emisji CO2 w Polsce. To ok. 12 milionów ton rocznie. Branża deklaruje, że już teraz zastępuje 80 proc. węgla paliwami alternatywnymi i zredukowała emisję o 30 proc.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) przekazał podczas konferencji memorandum, w którym popiera postulaty SPC i wskazuje na potrzebę krajowego systemu wsparcia finansowego dla CCS, w tym wykorzystania funduszy z aukcji EU ETS.

ZPP postuluje także zaangażowanie państwa lub konsorcjum firm w budowę sieci rurociągów, poszukiwanie krajowych magazynów CO2 i współpracę międzynarodową w zakresie podmorskiego składowania CO2. Szacuje też, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w przemyśle wzrośnie nawet dwukrotnie.

Według danych EY Polska wdrożenie technologii CCS w sektorze cementowym do 2040 roku może przynieść wzrost PKB o 0,5 proc., zwiększyć zatrudnienie o 1,4 proc. i obniżyć koszty produkcji w budownictwie o 0,6 proc.