Cyberprzestępcy coraz liczniej polują na dane polskich internautów

Zespół CSIRT przy Komisji Nadzoru Finansowego zgłosił w 2024 r. w celu zablokowania ponad 51 tys. domen phishingowych, czyli stron internetowych postawionych przez cyberprzestępców, których głównym zadaniem była kradzież poufnych danych. W porównaniu do 2023 r. oznacza to wzrost tego typu miejsc w polskiej sieci o 70 proc.

W raporcie podsumowującym ubiegły rok instytucja wskazała, że w przypadku domen z fałszywymi ofertami inwestycyjnymi zespół CSIRT zgłosił blisko 46 tys. stron. Oznacza to wzrost w relacji rocznej o 89,4 proc.

„Reklamy fałszywych inwestycji identyfikowane przez CSIRT KNF stanowią jedno z głównych zagrożeń wymierzonych w użytkowników rynku finansowego w Polsce. Ten rodzaj ataku polega na zachęceniu ofiary do zainwestowania swoich oszczędności w projekty lub produkty inwestycyjne, które w rzeczywistości nie istnieją” – napisano w komunikacie KNF.

Najczęściej w tego typu przypadkach cyberprzestępcy, aby uwierzytelnić swoją stronę sięgali po wizerunek polityków (26 proc.), następnie celebrytów (14 proc.), a także podszywali się pod spółki Skarbu Państwa (11 proc.).