Firmy w Polsce chcą zwiększyć nakład na inwestycje, ale w mniejszym stopniu niż rok temu
Jak wynika z raportu organizacji Grant Thornton, w bieżącym roku duże i średnie firmy w Polsce mają w planach wzrost inwestycji w poszczególnych gałęziach działalności, choć w porównaniu do 2024 r. skłonność do podnoszenia wydatków jest mniejsza. Biznes cechuje też pewna niepewność wobec tegorocznych strategii na rozwój.
Patrząc jednak na to, w co chcą inwestować firmy, to najczęstszą odpowiedzią był sprzęt. W tym przypadku 38 proc. respondentów zamierza podwyższyć swoje wydatki, a kolejnych 48 proc. utrzymać je na podobnym poziomie jak rok wcześniej. Kolejne na liście były technologie IT, w które blisko co trzecie przedsiębiorstwo przewiduje wzrost nakładów, a 62 proc. kontynuowanie strategii z 2024 r.
Co czwarta firma zamierza zintensyfikować swoje działanie w przypadku ekspansji zagranicznej, a blisko połowa chce utrzymać wydatki w tym przypadku na tym samym poziomie. Kolejnych 19 proc. nie wypracowało planów w tym temacie.
Niepewność udziela się również firmom w przypadku przeprowadzenia fuzji i dokonania przejęć. Odpowiedź „trudno powiedzieć” zaznaczyło 32 proc. firm, a dwa razy tyle zamierza pozostawić wydatki na poziomie ustalonym rok wcześniej. Wzrost nakładów inwestycyjnych w tej działalności przewiduje zaledwie 3 proc. respondentów.
Podobne wyniki autorzy badania odnotowali w przypadku wdrażania nowych produktów i usług oraz inwestowaniu w rozwiązania B+R. Pierwsza z wymienionych działalności będzie dofinansowywana przez 18 proc. badanych, połowa zamierza utrzymać strategię, a 22 proc. na ten moment nie wiem, co zrobić. Zwiększyć nakłady na badania chce 15 proc. firm, 72 proc. pozostawi wydatki na tożsamym poziomie co rok temu, a 17 proc. nie ma na razie planów.
Najwyższy odsetek spadku nakładów na inwestycje – choć dalej znacząco niższy od pozostałych wyborów w tym zakresie – GT odnotowało w przypadku budynków. 8 proc. badanych zamierza zmniejszyć wydatki w tym przypadku, choć już 16 proc. chce zwiększyć. Najwięcej, bo 64 proc. zamierza utrzymać poziom finansowania. Pozostali nie wypracowali jeszcze swojego planu.
