Japonia nakazuje Google zaprzestania praktyk monopolistycznych
Japońska Komisja ds. Uczciwego Handlu wydała nakaz, aby Google zaprzestał praktyk monopolistycznych. To pierwszy taki przypadek w Japonii wobec dużej firmy technologicznej.
Japońska Komisja ds. Uczciwego Handlu (JFTC) ogłosiła dziś, że Google ma zaprzestać wymuszania uprzywilejowanego traktowania swoich usług w urządzeniach z systemem Android. Według ustaleń komisji, działania koncernu naruszały prawo antymonopolowe i ograniczały konkurencję na rynku.
JFTC wykazała, że od lipca 2020 r. Google wymagał od co najmniej sześciu producentów urządzeń instalowania usług takich jak wyszukiwarka Google czy przeglądarka Chrome w zamian za dostęp do sklepu Google Play. Aplikacje miały być dodatkowo fabrycznie preinstalowane i widoczne na ekranie głównym – przekazuje PAP.
Dodatkowo koncern dzielił się przychodami z reklam z pięcioma partnerami biznesowymi, w tym producentami telefonów i operatorami. Warunek? Nie będą instalować aplikacji konkurencyjnych firm.
Komisja zobowiązała Google do zaprzestania tych działań i umożliwienia instalacji konkurencyjnych aplikacji. Nie przewidziano na razie żadnych kar finansowych. Działania firmy będzie przez pięć lat nadzorować niezależny podmiot.
Jak podaje tygodnik „Nikkei Asia”, jest to pierwszy taki nakaz wobec globalnej firmy technologicznej w Japonii. Wpisuje się w trend zaostrzania przepisów antymonopolowych także w Europie i USA.
