Litwa rozważa zawieszenie prawa do azylu. Chce iść śladem Polski
Litwa planuje wprowadzenie przepisów ograniczających możliwość ubiegania się o azyl. Mają one znaleźć się w przygotowywanym „dużym pakiecie migracyjnym”.
Minister spraw wewnętrznych Litwy Władysław Kondratowicz poinformował, że kraj analizuje doświadczenia Polski i Finlandii w zakresie ograniczania prawa do azylu. Jak przekazał wczoraj w telewizji LRT, podobne rozwiązania mogą zostać wdrożone na Litwie – przekazuje PAP.
Minister zaznaczył, że sytuacja migracyjna zmienia się dynamicznie, dlatego konieczne jest przygotowanie odpowiednich ram prawnych. „Środki stosowane wcześniej dziś nie są już wystarczające” – powiedział Kondratowicz.
Od początku 2024 roku litewskie służby graniczne udaremniły 229 prób nielegalnego przekroczenia granicy. W 2023 roku było ich 1002. Od początku kryzysu na granicy z Białorusią w 2021 roku Litwa nie wpuściła ponad 23 tys. cudzoziemców.
27 marca Polska wprowadziła 60-dniowe ograniczenie prawa do złożenia wniosku o ochronę międzynarodową na granicy z Białorusią. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony i ma na celu zapobieżenie destabilizacji sytuacji wewnętrznej.
Organizacje społeczne sprzeciwiają się ograniczeniom w Polsce, twierdząc, że są one niezgodne z konstytucją i zobowiązaniami międzynarodowymi. Finlandia wprowadziła nowe przepisy po kryzysie migracyjnym z 2021 roku. Na granicy z Rosją możliwe jest nieprzyjmowanie wniosków o azyl bez prawa do odwołania. Wyjątki przewidziano dla m.in. osób chorych, rodzin z dziećmi oraz osób prześladowanych politycznie w Rosji.
