MF chce zmiany zasad przedawnienia podatków. Tylko dla poważnych przestępstw
Ministerstwo Finansów proponuje zmiany w przepisach o przedawnieniu zobowiązań podatkowych. Postępowania karne skarbowe będą zawieszać bieg przedawnienia tylko w najcięższych przypadkach.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Przewiduje on zmiany w przepisach o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, obowiązujących od 2005 r. – pisze PAP.
Tylko najcięższe przestępstwa
Zawieszenie biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw skarbowych. Chodzi m.in. o wyłudzenia VAT, zatajenie dochodów czy nieprawdziwe dane w deklaracjach. Przestępstwo musi skutkować uszczupleniem dochodów państwa o kwotę większą niż tzw. mała wartość – obecnie to ponad 933 tys. zł. Musi też grozić za nie kara pozbawienia wolności, a nie tylko grzywna.
W 2023 r. wszczęto 660 postępowań karnych skarbowych w ostatnim roku przed przedawnieniem, co stanowiło 1,5 proc. wszystkich takich spraw. W poprzednich latach odsetek ten był podobny. Według resortu finansów nowe przepisy ograniczą liczbę postępowań o 80 proc. w porównaniu z dotychczasową praktyką. Już teraz sądy uznają większość postępowań za zasadne.
MF wskazuje, że w niektórych przypadkach 5-letni okres przedawnienia jest zbyt krótki. Przykładem są sprawy, w których pieniądze odzyskano po 7–8 latach, m.in. w Łodzi, gdzie odzyskano 120 mln zł. Postępowania karne skarbowe wszczynają również prokuratorzy, zwłaszcza w sprawach o oszustwa podatkowe powiązane z praniem pieniędzy, handlem narkotykami czy wymuszeniami.
Zmiany w kodeksie karnym skarbowym
Projekt przewiduje wykreślenie przepisu, zgodnie z którym karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku. Chodzi o sytuacje, w których sąd uzna winę sprawcy, mimo przedawnienia zobowiązania.
Terminy przedawnienia karalności przestępstw skarbowych – 5 lub 10 lat – pozostaną bez zmian i wynikają z Kodeksu karnego skarbowego, a nie z Ordynacji podatkowej. Wstępne dane MF wskazują, że w 2023 r. luka VAT mogła sięgnąć 16 proc. Resort zamierza także mierzyć luki w CIT i akcyzie oraz analizować je sektorowo przy użyciu nowych metod.
