Dzieje się
Ten wpis stanowi część relacji na żywo z 14.04.2025
NEWSROOM XYZ

Nieznana grupa ekstremistyczna przyznaje się do zamachów bombowych w Atenach

Grecka policja bada działania nieznanej dotąd grupy „Samoobrona Klasy Rewolucyjnej”. Zamachy miały być odpowiedzią na katastrofę kolejową z 2023 r. oraz wsparciem dla Palestyńczyków.

Nowa skrajnie lewicowa grupa ekstremistyczna „Samoobrona Klasy Rewolucyjnej” przyznała się do dwóch zamachów bombowych w Atenach. Do eksplozji doszło w piątek 11 kwietnia przed siedzibą Hellenic Train oraz w lutym tego roku w pobliżu greckiego Ministerstwa Pracy. W obu przypadkach nikt nie został ranny, a policja ewakuowała okolice po otrzymaniu ostrzeżeń – przekazuje Euronews.

Zamachy w Atenach

Piątkowy wybuch miał miejsce przed siedzibą przewoźnika kolejowego Hellenic Train, należącego do włoskiego koncernu Ferrovie dello Stato Italiane. Do eksplozji doszło po wcześniejszych telefonach ostrzegawczych do dwóch mediów. Podobna bomba wybuchła w lutym w pobliżu Ministerstwa Pracy. W obu przypadkach straty były niewielkie.

W oświadczeniu opublikowanym w niedzielę na stronie Athens Indymedia, grupa napisała, że działania są częścią „zbrojnej walki przeciwko państwu” i dedykowane są „ludowi palestyńskiemu i jego bohaterskiemu oporowi”.

Tło ideologiczne i śledztwo

Grupa powiązała swoje działania z katastrofą kolejową pod Tempi z 2023 roku, w której zginęło 57 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Tragedia była według ekstremistów skutkiem prywatyzacji i zaniedbań infrastrukturalnych. Hellenic Train została sprywatyzowana w czasie greckiego kryzysu finansowego w latach 2009–2018.

Grecka policja poinformowała dziś, że sprawą zajmuje się jednostka do walki z terroryzmem. Analizowane są m.in. nagrania z monitoringu i dane z telefonów komórkowych. Rzeczniczka policji Constantina Dimoglidou nie wykluczyła, że nowa grupa może mieć powiązania z organizacjami zbrojnymi, które działały w kraju wcześniej.

Władze zwracają uwagę na nasilające się działania domowych grup ekstremistycznych, które w Grecji mają długą historię. Od lat 70. XX wieku dochodzi tam do drobnych zamachów bombowych, głównie na cele polityczne i instytucjonalne.