Dzieje się
Ten wpis stanowi część relacji na żywo z 14.04.2025
NEWSROOM XYZ

Marszałek Senatu: OZE kluczowe dla bezpieczeństwa i konkurencyjności gospodarek UE

W poniedziałek w Senacie odbywa się spotkanie przewodniczących komisji ds. klimatu i energii „Energetyka zeroemisyjna a konkurencyjność i bezpieczeństwo UE” organizowane w ramach parlamentarnego wymiaru prezydencji Polski w Radzie UE. Obecna na nim marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, jak ważną role odgrywa transformacja energetyczna w zapewnieniu wspólnocie bezpieczeństwa.

W jej ocenie przejście na energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł ma „absolutnie fundamentalne znaczenie” dla bezpieczeństwa, ale także utrzymania konkurencyjności gospodarek UE. „To, w jaki sposób uda się nam ukształtować europejski sektor energetyczny w najbliższych latach, przesądzi na dziesięciolecia o miejscu UE na światowych rynkach, o dobrobycie jej obywateli, a przede wszystkim o stabilności oraz odporności UE na zagrożenia wynikające z sytuacji międzynarodowej” – zaznaczyła marszałek Senatu.

Kidawa-Błońska zauważyła, że jeszcze dekadę temu postrzeganie kwestii pozyskiwania energii miało w UE wymiar czysto ekonomiczny. Wszystko zmieniła jednak rosyjska inwazja na Ukrainę, ponieważ surowce energetyczne stały się narzędziem politycznego nacisku, a nawet szantażu.

„Nie możemy sobie pozwolić na sytuację, w której nasze bezpieczeństwo i stabilność uzależnione są od państw trzecich, często niedemokratycznych, których przywódcy nie podzielają naszych wartości i celów. Obserwując rosyjskie bombardowania infrastruktury krytycznej w Ukrainie, zyskaliśmy pełną świadomość tego, że energia to nie tylko paliwo, dzięki którym napędzana jest gospodarka” – podkreśliła. „Energia przestała być jedynie towarem, który należy kupić po jak najniższej cenie” – dodała marszałek Senatu.

Minister Czarnecka: czysta energia ma kluczowe znaczenie dla polskiego przemysłu

W podobnym duchu wypowiadała się minister przemysłu Marzena Czarnecka. Wskazała ona, że „bez bezpieczeństwa energetycznego cała transformacja energetyczna nie będzie mogła mieć miejsca i nie będziemy mogli funkcjonować w ramach Unii Europejskiej w sposób, który znamy doskonale do tej pory i który mamy nadzieję rozwijać”.

Dodała, że Polska przyjęła z zadowoleniem unijny plan działania na rzecz przystępnej cenowej energii, który ma pozwolić mieszkańcom UE i unijnym przedsiębiorcom obniżyć rachunki za energię nawet o 260 mld euro rocznie do 2040 roku.

„Ten plan ma istotne znaczenie, ponieważ energia, która jest czystą energią, ale nie tylko czystą, bo również tanią […] ma istotne znaczenie dla rozwoju polskiego przemysłu” – stwierdziła Czarnecka.

Obecny na konferencji wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka ocenił, że transformacja energetyczna jest dla Polski priorytetem, ale nie tylko. Jest to też bowiem „największe wyzwanie gospodarcze na najbliższe kilkanaście lat”.

Źródło: PAP, XYZ