Dzieje się
Ten wpis stanowi część relacji na żywo z 10.04.2025
NEWSROOM XYZ

Polska zbuduje własnego satelitę telekomunikacyjnego. Creotech i Thorium ogłaszają współpracę

W Warszawie podpisano porozumienie o strategicznej współpracy pomiędzy firmami Creotech Instruments S.A. i Thorium Space S.A. Celem jest budowa pierwszego polskiego satelity telekomunikacyjnego.

Dziś ogłoszono rozpoczęcie strategicznej współpracy pomiędzy Creotech Instruments S.A. i Thorium Space S.A. Podczas konferencji prasowej przedstawiciele firm podpisali protokół ustaleń (Memorandum of Understanding) dotyczący wspólnej budowy satelity telekomunikacyjnego.

W wydarzeniu wzięli udział prezesi obu firm: dr hab. Grzegorz Brona z Creotech oraz Paweł Rymaszewski z Thorium Space. Projekt ma zapewnić Polsce niezależność w zakresie łączności satelitarnej i zwiększyć bezpieczeństwo państwa.

Zakres współpracy i technologie

Porozumienie zakłada wspólne działania w zakresie projektowania i rozwoju platform satelitarnych dla satelitów operujących na orbitach MEO i GEO. W planach jest również opracowanie sensorów, systemów komunikacji optycznej oraz infrastruktury do bezpiecznego sterowania satelitami i łączności z naziemnymi stacjami.

Firmy zadeklarowały współpracę z instytucjami publicznymi i administracją rządową w celu dostosowania technologii do interesów państwa. Projekt ma zostać zrealizowany z wykorzystaniem zasobów kadrowych i infrastrukturalnych obu spółek.

Doświadczenie firm w branży kosmicznej

Creotech Instruments posiada doświadczenie w projektowaniu i integracji małych satelitów, opartych na autorskiej platformie HyperSat. Firma zrealizowała ponad 40 projektów dla sektora kosmicznego i dysponuje własnymi zakładami produkcyjnymi.

Thorium Space specjalizuje się w systemach komunikacji satelitarnej, rozwijając technologie anten elektronicznych, beamformerów i platform cyfrowych. Spółka oferuje usługę „satellite as a service”, łączącą łączność satelitarną z własnymi terminalami naziemnymi.

Cel: niezależność technologiczna i bezpieczeństwo

Celem wspólnej inicjatywy jest budowa krajowego systemu telekomunikacyjnego w przestrzeni kosmicznej. Firmy podkreślają znaczenie technologicznej niezależności w kontekście napiętej sytuacji geopolitycznej i trwającej wojny za wschodnią granicą.

Projekt ma wzmocnić pozycję Polski w europejskim sektorze kosmicznym i zapewnić suwerenność telekomunikacyjną. Władze spółek zapowiadają dalsze działania na rzecz promocji projektu na arenie krajowej i międzynarodowej.