Polskie wojsko będzie współpracować z Oracle w obrębie cyberbezpieczeństwa
Wojsko Polskie, a dokładnie Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni podpisało porozumienie o współpracy z firmą Oracle, amerykańską spółką technologiczną specjalizującą się w dostarczaniu oprogramowania do zarządzania bazami danych. Jak wskazano w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej, wspólne działanie ma obejmować m.in.:
- dzielenie się spostrzeżeniami na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni;
- zapewnienie wczesnego dostępu do informacji i ostrzeżeń związanych z lukami w zabezpieczeniach;
- wymianę wiedzy i rozwijanie kompetencji z zakresu kryptografii z uwzględnieniem zastosowania w rozwiązaniach chmurowych;
- oraz rozwijanie kompetencji z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.
– Ta umowa pozwala nam – tak naprawdę już od dzisiaj – budować wspólne zespoły zadaniowe, które z jednej strony będą wymieniać się informacjami o zagrożeniach, a z drugiej rozwijać wiedzę naszych ekspertów – powiedział cytowany w komunikacie MON gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Wojsko Polskie oraz Oracle będą współpracować również w dziedzinie cyberbezpieczeństwa związanego z przetwarzaniem w chmurze. Jak wskazał obecny na konferencji wicepremier i szef resortu obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, „chodzi o ochronę baz danych, wiadomości i informacji wrażliwych dla państwa polskiego, w tym dotyczących sił zbrojnych i naszego bezpieczeństwa”.
– Infrastruktura chmurowa musi być odpowiednio zabezpieczona, a kryptologia odgrywa tutaj kluczową rolę. Chodzi też o rozwój sztucznej inteligencji. To dla mnie priorytet. Za pięć lat – nie za dekady – bez skutecznej implementacji sztucznej inteligencji nie da się zarządzać polem walki, szkolić żołnierzy ani koordynować logistyki armii – powiedział szef MON.
