Premier na EFNI mówił o wyzwaniach stojących przed gospodarką i jej repolonizacji
Obecny na Europejskim Forum Nowych Idei premier Donald Tusk powiedział, że skończyła się era naiwnej globalizacji. Nawiązał tym samym do przetasowań w geopolityce, które rozpoczęła rosyjska inwazja, a kolejne zmiany dorzuciła nowa administracja USA. „To musi być czas odbudowy narodowej gospodarki, repolonizacji gospodarki, rynku i kapitału” – wskazał szef rządu.
Podkreślił również, że nakazał ministrom odpowiedzialnym za państwowe spółki, aby raportowali, jaki udział w publicznych zamówieniach mają firmy z naszego kraju. „Zażądałem ścisłego raportowania z wszystkich inwestycji w spółkach skarbu państwa, także o tym w jaki sposób realizowana jest polityka preferowania polskiego kapitału” – powiedział premier.
Dodał również, że przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, z całej sumy szacowanej na blisko 192 mld zł, ok. 53 mld zł ma trafić do polskich firm. „Do polskich podwykonawców i producentów” – wytłumaczył Tusk.
„Zdajemy sobie sprawę, że na tym przykładzie, że te rozwiązania z najwyższej półki, najnowocześniejszych technologii, będziemy musieli importować, ale tam, gdzie będziemy mogli skorzystać z umiejętności polskich firm to to zrobimy” – powiedział premier.
Szef rządu ogłosił także, że państwo zainwestuje pieniądze w Rafako. W grudniu ub. r. władze spółki wystąpiły do sądu z wnioskiem o upadłość z uwagi na problemy finansowe. Te pojawiły się wraz z trudnościami przy dużych inwestycjach, jak ta dotycząca elektrowni w Jaworznie i sporu z Tauronem. Premier zauważył, że jeszcze przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi odwiedził Rafako i już wtedy skala problemów przedsiębiorstwa miała wskazywać, że dalsza produkcja w jej zakładach będzie niemożliwa. „Nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić produkcję zbrojeniową tam, gdzie kiedyś produkowano kotły” – wskazał Tusk, po czym rozszerzył myśl, że na Śląsku jest wiele miejsc, które można przekwalifikować by zasilić sektor zbrojeniowy.
Wśród tematów poruszonych przez prezesa Rady Ministrów znalazła się także deklaracja, że współpraca pomiędzy rządem a zespołem ekspertów Rafała Brzoski, którzy przedstawiają swoje propozycje na uproszczenie prawa, przynoszą efekty. Premier zobowiązał się, że w czwartek przekaże „pierwszy, masywny pakiet dotyczący deregulacji”.
Wskazał także, że przy odbudowie Ukrainy Polska pozostanie solidarna, ale „obrona naszych interesów będzie równie ważna”. Tusk podkreślił, że nie możemy być „naiwni” i patrzeć, jak inni czerpią zyski z inwestycji za naszą wschodnią granicą. „My też będziemy zarabiać” – zapowiedział. Jednym z pomysłów rządu ma być pozostawienie Euroterminalu Sławków – najdalej leżącego na zachód punktu rozładunkowego w transporcie kolejowym – w polskich rękach.
„Zachód ostrzył sobie zęby na ten łakomy kąsek, ale zdecydowaliśmy, że Sławków będzie w stu procentach polski” – stwierdził premier.
