Dzieje się
Ten wpis stanowi część relacji na żywo z 16.04.2025
NEWSROOM XYZ

Raport: przemysł zbrojeniowy w Europie Środkowej nie nadąża za popytem

Kraje Europy Środkowej zwiększają wydatki na obronność, ale przemysł zbrojeniowy nie nadąża za tempem inwestycji – wynika z raportu firmy Deloitte. W latach 2024–2035 jedynie 41 proc. zakupów zbrojeniowych zostanie zrealizowanych w Polsce – przewiduje Deloitte.

Autorzy raportu wskazali, że w naszej części kontynentu brak nowoczesnej infrastruktury, technologii i strategii produkcji zbrojeniowej. Mimo rekordowych inwestycji region Europy Środkowej wciąż mierzy się z poważnymi barierami, które ograniczają realny wzrost potencjału militarnego. Najważniejsze z nich to chroniczne niedofinansowanie przemysłu zbrojeniowego, brak skali produkcyjnej oraz ograniczony dostęp do własnych technologii.

W marcu Deloitte przewidywał, że w latach 2024–2035 jedynie 41 proc. zakupów zbrojeniowych zostanie zrealizowanych w Polsce. Duża część sprzętu – jak czołgi K2 czy armatohaubice K9 – będzie produkowana na licencjach zagranicznych, co ogranicza rozwój krajowych kompetencji technologicznych i możliwości eksportowe.

„Przez dekady państwa regionu korzystały z ‘dywidendy pokoju’ i ograniczały wydatki na obronność. Teraz trzeba nie tylko nadrobić zaległości, ale też stworzyć konkurencyjny system bezpieczeństwa praktycznie od zera” – podkreślił Mariusz Ustyjańczuk z sektora obronnego Deloitte w Europie Środkowej.

Raport wskazuje, że rządy powinny pełnić cztery kluczowe role: stratega, inicjatora współpracy, inwestora oraz integratora systemów. Taka struktura pozwoli na lepszą koordynację zakupów, rozwój rodzimych technologii i efektywne wykorzystanie środków publicznych. „Brak jasnej strategii odstrasza inwestorów. Potrzebujemy długofalowego planu, który zbuduje zaufanie i przyciągnie prywatny kapitał do projektów obronnych” – podkreśliła partnerka Deloitte Julia Patorska.

Autorzy raportu podkreślili potrzebę transformacji państwowych spółek zbrojeniowych. Według nich powinny dostosować się do nowych warunków rynkowych, rozwijać technologie, współpracować z sektorem prywatnym i zwiększać sprawność operacyjną. Zdaniem autorów raportu, kluczowa będzie też regionalna współpraca w ramach NATO i UE. Dzięki niej możliwe będzie uniknięcie powielania inwestycji oraz efektywny podział kompetencji między państwa.

Źródło: PAP