Dzieje się
Ten wpis stanowi część relacji na żywo z 02.04.2025
NEWSROOM XYZ

Resort sprawiedliwości: w 2024 r. do sądów trafiło mniej spraw frankowych

Do sądów powszechnych trafiło w 2024 r. 82,7 tys. tzw. spraw frankowych. Rok wcześniej było ich ponad 90 tys. – wynika z przekazanych Polskiej Agencji Prasowej (PAP) przez Ministerstwo Sprawiedliwości (MS).

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, obecnie spłaconych już zostało ok. 400 tys. kredytów z 750 tys. udzielonych przez banki. Liczba zawartych ugód frankowych na koniec 2024 r. (według danych Związku Banków Polskich) wyniosła ok. 130 tys., z czego blisko 10 tys. zawarto w trakcie procesu sądowego.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości w sądach aktualnie toczy się ok. 250 tys. spraw frankowych, z czego ok. 50 tys. zostało wszczętych przez banki.

Aby usprawnić rozpatrywanie spraw „frankowych” rząd przygotował projekt tzw. ustawy frankowej. Przyjęcie jej przez rząd planowane jest na drugi kwartał tego roku. Nowe przepisy mają uprościć i przyspieszyć postępowania w sprawach frankowych, a przez to odciążyć sądy i doprowadzić do skrócenia czasu postępowań również w innych rodzajach spraw.

Zgodnie z projektem konsumenci pozywający banki nie będą musieli składać wniosków o zabezpieczenie m.in. w postaci zawieszenia spłaty rat – wstrzymanie płatności rat będzie następowało z mocy prawa. Planowane jest także między innymi rozszerzenie możliwości orzekania na posiedzeniu niejawnym zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji, a także umożliwienie zgłoszenia wniosku o rozliczenie roszczenia wzajemnego w jednym postępowaniu sądowym. Projekt ustawy wprowadza także zachęty do zawierania ugód poza sądem, w tym korzyści fiskalne dla stron rezygnujących z dalszego prowadzenia sporu sądowego.

MS zakłada, że ustawa wejdzie w życie w 2025 r., a vacatio legis wynosić ma 14 dni.

Źródło: PAP