Dzieje się
Ten wpis stanowi część relacji na żywo z 08.04.2025
NEWSROOM XYZ

Rząd chce zwiększyć kompetencje Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Objęcie wszystkich przedsiębiorców ochroną Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, zmianę nazwy instytucji na Rzecznika Praw Przedsiębiorców, a także zwiększenie jej kompetencji – przewiduje projekt noweli ustawy opublikowany w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

„Projekt przewiduje objęcie ochroną Rzecznika wszystkich przedsiębiorców, a nie tylko mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Zmiana ta powinna pozwolić Rzecznikowi na podejmowanie działań na rzecz ogółu przedsiębiorców oraz wyeliminowanie zachodzących w praktyce wątpliwości, np. co do zasad rozpatrywania wniosków zgłoszonych przez organizacje zrzeszające zarówno przedsiębiorców z sektora MŚP, jak i dużych przedsiębiorców” – poinformowano w założeniach do projektu nowelizacji ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z projektem, w konsekwencji zmieniona zostanie również nazwa instytucji z Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców na Rzecznika Praw Przedsiębiorców. W opisie założeń podkreślono jednak, że zmiany te nie oznaczają osłabienia funkcji ochronnej, jaką Rzecznik pełni wobec mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.

Projekt przewiduje również objęcie ochroną Rzecznika podmiotów wykonujących działalność, której charakter jest zbliżony do charakteru działalności gospodarczej, ale nie posiada ona statusu przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców.

„Chodzi tutaj o rolników i osoby wykonujące wolne zawody, jak również wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, akcjonariusza prostej spółki akcyjnej wnoszącego do spółki wkład, którego przedmiotem jest świadczenie pracy lub usług i komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej” – napisano w założeniach projektu.

Zgodnie z projektem, rozszerzony zostanie również katalog spraw cywilnych, w których Rzecznik może występować na rzecz przedsiębiorców oraz doprecyzowane zostaną zasady udziału Rzecznika w postępowaniach sądowych – w tym regulacji określających zasady ponoszenia kosztów w postępowaniach cywilnych i sądowo-administracyjnych z udziałem Rzecznika.

Pojawić mają się również nowe instrumenty wsparcia, w tym możliwość powoływania przez Rzecznika pełnomocników – np. do spraw UE – oraz rozszerzenie współpracy z instytucjami unijnymi w celu ochrony praw przedsiębiorców. Projekt zakłada też wprowadzenie regulacji wzmacniającej rolę Rzecznika w ramach mediacji administracyjnej.

Ponadto MRiT chce zwiększyć kompetencje Rzecznika w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych dotyczących praw przedsiębiorców oraz dać instytucji dostęp do dokumentów dotyczących spraw niezakończonych prowadzonych przez organy, organizacje lub instytucje publiczne.

Wskazany w wykazie planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2025 r.

Źródło: PAP