Shein chce na giełdę w Londynie. Czeka jeszcze na zgodę Chin
Chińska firma odzieżowa Shein uzyskała zgodę brytyjskiego regulatora rynku finansowego na wejście na giełdę w Londynie. Na finalizację planów musi jednak jeszcze poczekać na decyzję władz w Pekinie.
Shein, internetowy gigant szybkiej mody, otrzymał zgodę brytyjskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (FCA) na pierwszą ofertę publiczną (IPO) na giełdzie w Londynie — podaje Reuters, który powołuje się na swoje źródła. Firma złożyła wniosek do FCA w czerwcu 2024 r.
Zatwierdzenie przez FCA to kluczowy krok w drodze do debiutu giełdowego Shein, który wcześniej planował wejście na giełdę w USA. Zrezygnowano z nich, gdy amerykańscy politycy skrytykowali łańcuchy dostaw w Chinach.
Brakuje jeszcze decyzji z Chin
Shein, mimo że od 2022 r. ma siedzibę w Singapurze, nadal produkuje swoje ubrania głównie w Chinach. Z tego względu potrzebuje jeszcze zgody chińskiego regulatora – Komisji Regulacji Papierów Wartościowych (CSRC).
W ostatnich tygodniach firma poinformowała CSRC o brytyjskiej zgodzie, ale nie otrzymała jeszcze odpowiedzi. Obowiązujące w Chinach przepisy wymagają, aby zagraniczne debiuty firm powiązanych z chińskim rynkiem były zatwierdzane również przez inne instytucje państwowe. Również regulatora cyberbezpieczeństwa i komisję ds. rozwoju.
Wycena i harmonogram IPO pod znakiem zapytania
Pierwotnie Shein planował debiut giełdowy w pierwszej połowie 2025 r. Jednak źródła Reutersa wskazują, że aktualna sytuacja gospodarcza i napięcia handlowe mogą przesunąć IPO na drugą połowę roku.
W 2023 r. firmę wyceniano na 66 miliardów dolarów. Obecnie spodziewana wycena może spaść nawet do 50 miliardów dolarów. Ostateczna wartość zależeć będzie m.in. od wpływu zmian w amerykańskich przepisach celnych na działalność Shein.
Problemy z „de minimis” w USA
Nowe zarządzenie Donalda Trumpa, podpisane 5 kwietnia, znosi tzw. zasadę „de minimis” dla przesyłek z Chin i Hongkongu od 2 maja 2025 r. Dotychczas przesyłki o wartości poniżej 800 dolarów były zwolnione z ceł, co pozwalało Shein utrzymywać niskie ceny.
Zmiana ta może zmusić firmę do podniesienia cen na rynku amerykańskim, który jest jej największym rynkiem zbytu. Shein próbuje ograniczyć wpływ decyzji: dywersyfikuje łańcuch dostaw i rozszerza współpracę z dostawcami z Brazylii i Turcji.
Niepewność na rynkach utrudnia debiut
Zmienność na giełdach już wpłynęła na inne firmy – np. szwedzka Klarna wstrzymała plany debiutu. W takiej sytuacji trudno jest ustalić odpowiednią wycenę ofertową.
Oprócz problemów z przepisami celnymi, na opóźnienie IPO wpływa też niestabilność na rynkach finansowych. Wzrost napięć handlowych między USA a Chinami zwiększa obawy o inflację i spadek wydatków konsumenckich.
