Dzieje się
Ten wpis stanowi część relacji na żywo z 15.04.2025
NEWSROOM XYZ

Spór wokół Uniwersytetu Harvarda przybiera na sile. Trump chce, by uniwersytet przeprosił za antysemityzm

Prezydent USA Donald Trump chce, by Uniwersytet Harvarda przeprosił za „rażący antysemityzm” na kampusie uczelni – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt.

Trump sugerował też, że uczelnia może stracić status zwolnienia z podatku po tym, gdy odrzuciła żądania Białego Domu dotyczące polityki różnorodności.

Podczas wtorkowego briefingu Leavitt odniosła się do sporu Białego Domu z uniwersytetem, który odrzucił żądania administracji, by znieść swoją politykę dotyczącą różnorodności, a także zapewnić ideologiczną równowagę wśród wykładowców i studentów.

„Prezydent jasno wyraził się, że muszą przestrzegać prawa federalnego. Chce również, aby Harvard przeprosił za rażący antysemityzm, z którym na terenie kampusu uczelni spotkali się amerykańscy studenci pochodzenia żydowskiego. Byli profesorowie, którzy twierdzili, że dopuszczano się zachowań dyskryminacyjnych wobec studentów pochodzenia żydowskiego” – powiedziała Leavitt. Utrzymywała, że władze uczelni nie podjęły żadnych działań w obliczu antysemickich zachowań propalestyńskich demonstrantów, w tym zajęcia budynku kampusu i zakłócania zajęć przez megafony.

„Prezydent uważa, że Harvard powinien przeprosić swoich amerykańskich studentów pochodzenia żydowskiego za umożliwienie tak rażącego zachowania” – powiedziała.

Wcześniej Trump stwierdził, że „być może” Harvard powinien stracić swój status jako podmiot zwolniony z podatku i zostać „opodatkowany jako podmiot polityczny, jeśli będzie dalej wpychał polityczną, ideologiczną i zainspirowaną/wspierającą terroryzm +chorobę+”.

W poniedziałek administracja Trumpa zamroziła ponad 2 mld dolarów grantów w związku z odrzuceniem swoich żądań. Szef uczelni Alan Garber w liście otwartym stwierdził, że propozycje prezydenta umożliwiłyby rządowi federalnemu „kontrolowanie społeczności Harvardu”, pozbawiły autonomii uczelni oraz naruszyły jej konstytucyjne prawa.

Harvard rocznie otrzymuje około 9 mld dolarów w formie dotacji i kontraktów federalnych. Czyni go to największym beneficjentem środków na badania naukowe.

Źródło: PAP