Dzieje się
Ten wpis stanowi część relacji na żywo z 03.04.2025
NEWSROOM XYZ

Węgry chcą wystąpić z Międzynarodowego Trybunału Karnego

Decyzją rządu Węgry wystąpią z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), a procedura opuszczenia tej instytucji zostanie zainicjowana już w czwartek – podał szef kancelarii premiera Gergely Gulyas w rozmowie z agencją prasową MTI.

Decyzję ogłoszono w dniu przyjazdu do Budapesztu premiera Izraela Benjamina Netanjahu, za którym MTK wydał nakaz aresztowania. Samolot z Netanjahu na pokładzie wylądował w Budapeszcie kilka godzin przed ogłoszeniem decyzji.

Wcześniej rząd w Budapeszcie wielokrotnie deklarował, że Netanjahu, ścigany przez MTK pod zarzutem zbrodni wojennych w Strefie Gazy, na Węgrzech może czuć się bezpieczny i nie grozi mu aresztowanie.

To druga podróż zagraniczna Netanjahu po wydaniu nakazu przez MTK w listopadzie 2024 r. W lutym 2025 r. odwiedził USA i został przyjęty w Białym Domu przez Donalda Trumpa.

Wcześniej o zamiarze opuszczenia MTK przez Węgry poinformowało Radio Wolna Europa (RFE), powołując się na wypowiedź ministra sprawiedliwości Bence Tuzsona na spotkaniu dla ambasadorów.

Po tej informacji rzeczniczka Komisji Europejskiej (KE) Anitta Hipper podała, że KE słyszała o planach Węgier dotyczących wystąpienia z MTK. Przypomniała jednak, że zgodnie ze statutem MTK proces ten zajmie przynajmniej rok, a do tego czasu państwo jest zobowiązane przestrzegać decyzji Trybunału.

Artykuł 127 Statutu Rzymskiego mówi o tym, że państwo może wypowiedzieć uczestnictwo w MTK w drodze pisemnego zawiadomienia Sekretarza Generalnego ONZ, ale zgodnie z przepisami wypowiedzenie to staje się skuteczne dopiero po upływie roku od daty jego otrzymania (lub później, jeśli tak zostało zaznaczone w zgłoszeniu –podała Hipper.

Do tego czasu państwo musi przestrzegać zobowiązań wynikających ze Statutu Rzymskiego, ustanawiającego MTK, w tym obowiązku współpracy z Trybunałem przy prowadzonych śledztwach i postępowaniach, które zostały wszczęte przed datą złożenia wypowiedzenia.

„Słyszeliśmy zapowiedzi Węgier o wycofaniu się z MTK, ale nie mamy informacji czy został już złożony w tej sprawie jakikolwiek formalny wniosek” – powiedziała Hipper na briefingu prasowym w Brukseli. Rzeczniczka dodała, że jeśli takie wypowiedzenie faktycznie wpłynie, KE będzie mogła jedynie wyrazić ubolewanie, że jedno z państw członkowskich zdecydowało się wystąpić z Trybunału.

Węgry są członkiem MTK, ale Statut Rzymski ustanawiający sąd nie został w tym kraju ogłoszony, gdyż uznano go za niekonstytucyjny. W związku z tym władze w Budapeszcie oświadczyły, że w przypadku przybycia na Węgry ściganych przez MTK przywódcy Rosji Władimira Putina czy Netanjahu nie zostaną oni aresztowani.

Źródło: PAP