Więcej niewypłacalnych firm w Polsce. Najnowszy raport Coface za I kwartał 2025 r.
W pierwszym kwartale 2025 r. niewypłacalność ogłosiło 1969 firm. To o 20,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Z danych w raporcie Coface wynika, że w pierwszym kwartale 2025 r. średnio 22 firmy dziennie ogłaszały niewypłacalność. Łącznie było ich 1969. To wzrost o 20,4 pr. w porównaniu do pierwszego kwartału 2024 r.
Największy wzrost liczby niewypłacalności odnotowano w sektorze produkcji przemysłowej – o 32 procent r/r. Szczególnie dotknięte były firmy zajmujące się przetwórstwem metali, produkcją artykułów spożywczych oraz wyrobów z drewna.
413 przypadków niewypłacalności ogłoszono w handlu, czyli 21 proc. wszystkich przypadków w Polsce w pierwszym kwartale. W budownictwie liczba niewypłacalnych firm wzrosła do 304, co oznacza wzrost o 24 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Liczba niewypłacalnych biznesów wzrosła też w transporcie. Odnotowano 276 przypadków niewypłacalności, co oznacza wzrost o 21 proc. W sektorze usług liczba ta wzrosła o 16,7 procent i osiągnęła poziom 552 firm.
Spodziewane spowolnienie tempa wzrostu niewypłacalności
Eksperci Coface przewidują, że dynamika wzrostu liczby niewypłacalności może się zmniejszyć w kolejnych miesiącach. Wpływ na to ma oczekiwana poprawa koniunktury, obniżki stóp procentowych i wolniejszy wzrost wynagrodzeń.
Główny ekonomista Coface, Mateusz Dadej, wskazuje, że mimo spadku inflacji firmy nie były w stanie przenosić kosztów na konsumentów. To obniżyło ich rentowność. Barbara Kamińska z Coface ocenia, że początek roku był słaby w takich obszarach jak sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa czy budownictwo. Artur Warych z kancelarii Stefaniuk & Wspólnicy zaznacza, że wzrost liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych utrzymuje się na stałym poziomie od pięciu lat.
Według prognoz Coface, wzrost gospodarczy Polski w 2025 r. ma wynieść 3,6 procent. Głównie dzięki inwestycjom publicznym i środkom z Krajowego Planu Odbudowy.