Co trzeci Polak wskazuje, że ma małą wiedzę ekonomiczną
Polacy oceniają swoją wiedzę ekonomiczną w przeważającej mierze jako małą lub przeciętną – wynika z najnowszej edycji badania Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Fundacji GPW.
Co trzeci badany ocenia swoją wiedzę ekonomiczną jako małą lub bardzo małą a 37 proc. jako przeciętną. Widoczne są przy tym różnice w odpowiedziach w zależności od wieku i poziomu wykształcenia badanych. Niżej swoją wiedzę oceniają najmłodsi, najstarsi i najsłabiej wykształceni.
Jeszcze mniejszą wiedzę Polacy deklarują, jeśli chodzi o giełdę. Tylko 12 proc. badanych ocenia swoją wiedzę w tym zakresie jako dużą lub raczej dużą. 58 proc. respondentów ocenia swoją wiedzę w tym zakresie jako bardzo i raczej małą.
Najczęściej wiedzę ekonomiczną badani czerpią z blogów i portali internetowych – pozyskiwanie jej z tych źródeł deklaruje 62 proc. badanych. 27 proc. korzysta z podcastów i materiałów wideo. Zmniejsza się natomiast odsetek osób, które czerpią wiedzę z mediów tradycyjnych. Obecnie jest to 34 proc. obecnie. Jeszcze trzy lata temu było to 49 proc.
Obszar, w którym najczęściej badani wskazywali na niedobory wiedzy, to cyberbezpieczeństwo. Wskazało go 46 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach znalazły się inwestowanie (32 proc.) oraz system podatkowy (28 proc.) Za to jedynie co dwudziesta osoba wskazała, że ma braki wiedzy w zakresie płatności bezgotówkowych.
Polacy chcą poszerzać swoją wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa
41 proc. badanych zadeklarowało, że chciałoby pogłębić swoją wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa. To o 3 pkt. proc. więcej niż w ubiegłorocznej edycji badania. Jedna czwarta ankietowanych (24 proc. ) chciałaby pogłębić wiedzę z zakresu systemu podatkowego.
Mniej, bo co piąty badany chciałby pogłębić swoją wiedzę na temat inwestowania. „Popularność płatności bezgotówkowych i coraz powszechniejsza umiejętność korzystania z nich sprawia, że w tym przypadku potrzebę zwiększenia wiedzy odczuwa jedynie 2 na 100 Polaków” – wskazuje WIB.
To już ósma edycja corocznego badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków” realizowanego przez pracownię Indicator na zlecenie WIB i Fundacji GPW. Jak wskazują zleceniodawcy badania, jego wyniki pokazują potrzebę systemowych rozwiązań w zakresie zwiększenia dostępu Polaków do wiedzy ekonomicznej.
„Cieszy rosnąca świadomość potrzeby oszczędzania oraz dywersyfikacji finansów, ale jednocześnie dostrzegamy wyraźne deficyty wiedzy w tak kluczowych obszarach jak cyberbezpieczeństwo, inwestowanie czy system podatkowy. To wyraźny sygnał, że działania edukacyjne sektora bankowego, które będą dalej kontynuowane m.in w formule Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej, a także realizacja Krajowej Strategii Edukacji Finansowej na lata 2024-2030 muszą być intensyfikowane i lepiej dopasowane do potrzeb różnych grup społecznych” – skomentował wyniki badania Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.
„Badanie wskazuje, że dla wielu Polaków poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego jest ściśle związane ze stabilną sytuacją społeczną, polityczną i gospodarczą w kraju. Dlatego edukacja ekonomiczna powinna być traktowana jako element dobra wspólnego – ponad politycznymi podziałami i bieżącymi sporami polityków. Doświadczenia Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 jasno pokazały, że potrzebna jest rzetelna i praktyczna wiedza ekonomiczna – wykorzystywana w codziennym życiu” – wskazał z kolei Waldemar Zbytek, prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, współorganizatora badania.
Czego nie wiedzą Polacy o finansach?
W badaniu ponownie sprawdzono w praktyce wiedzę badanych na temat inwestowania. Badani odpowiadają poprawnie średnio na połowę pytań dotyczących inwestowania. proc. nie udzieliło żadnej poprawnej odpowiedzi. Wynik 7/7 osiągnęło 3 proc.
To, że oprocentowanie kredytu nie jest równoznaczne z zarobkiem banku (czyli marżą) wiedziało 16 proc. respondentów. Mniej niż połowa, bo 4 na 10 Polaków wie, ile wynosi podatek od dochodów kapitałowych, tzw. podatek Belki.
Młodsze osoby i osoby z niższym wykształceniem deklarują niższy poziom wiedzy dotyczący tego, że banki i instytucje finansowe nie mogą udzielić kredytu na zastrzeżony numer PESEL.
