Włoska prasa: Rosja prowadzi szpiegostwo powietrzne i morskie
Rosja prowadzi przeciwko Włochom działania szpiegowskie z powietrza i morza, wykorzystując okręty podwodne, fregaty i statki handlowe – informuje dziennik „Il Messaggero”. Włoskie terytorium, pełne strategicznych obiektów, jest kluczowym celem rosyjskiego wywiadu – przekazuje PAP.
Według gazety sygnały o rosyjskiej działalności szpiegowskiej są liczne i pochodzą z różnych źródeł. Najnowszy przypadek dotyczy drona, prawdopodobnie rosyjskiej produkcji, który co najmniej pięć razy przeleciał nad ośrodkiem badawczym UE w Isprze na północy Włoch. Placówka zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa, a w jej pobliżu znajduje się zakład zbrojeniowy. Sprawą zajęła się mediolańska prokuratura ds. walki z terroryzmem.
W listopadzie ubiegłego roku wszczęto śledztwo wobec dwóch przedsiębiorców z Lombardii, którzy mieli przekazać Rosjanom mapy stref w Rzymie i Mediolanie, pozbawionych kamer monitoringu. Zaznaczono na nich także budynki państwowe i wojskowe. Według gazety przedsiębiorcy otrzymali za to zapłatę w kryptowalucie.
Rosyjska aktywność obejmuje również cyberataki. Grupa prorosyjskich hakerów wielokrotnie atakowała strony internetowe włoskich ministerstw, lotnisk i firm strategicznych. Atakom towarzyszyły komunikaty, że są one odwetem za wsparcie Włoch dla Ukrainy.
Najgłośniejszy przypadek dotyczy kapitana włoskiej fregaty Waltera Biota, który w 2021 roku został zatrzymany podczas przekazywania tajnych informacji NATO rosyjskim agentom. Sąd skazał go na 29 lat więzienia.
Według „Il Messaggero” Rosja prowadzi działania szpiegowskie zwłaszcza na Morzu Śródziemnym. Włoskie i NATO-wskie siły stale monitorują te wody, gdzie wykryto m.in. rosyjski statek szpiegowski „Jantar” oraz okręt podwodny „Krasnodar”. To właśnie systemy nadzoru wykryły anonimowego drona nad Isprą – podsumowuje gazeta.