Zużycie LPG w Polsce w 2024 r. spadło o 2,2 proc.
Zużycie LPG w Polsce w 2024 r. wyniosło 2,45 mln ton, o 2,2 proc. mniej niż rok wcześniej – podała Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) w raporcie rocznym.
Trzy czwarte zużycia (74,9 proc.) stanowił autogaz. Wzrósł także o 2,7 proc. rok do roku udział rynku zbiornikowego do ogrzewania domów i zakładów produkcyjnych. Spadło z kolei o 2,1 proc. zużycie gazu w butlach.
Udział LPG jako paliwa w transporcie wyniósł w 2024 r. 13,4 proc. Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3 mln pojazdów zasilanych gazem płynnym – wskazuje organizacja.
Za 80,2 proc. całego zużycia LPG odpowiadał import. Jak przypomina POGP, pod koniec roku – 20 grudnia 2024 r. – weszło embargo na import tego paliwa z Rosji. Wcześniej kierunek rosyjski odpowiadał za największą część importu.
Udział rosyjskiego LPG w polskiej konsumpcji spadł w całym 2024 r. do 42,7 proc. z 45,8 proc. w 2023 r. W ostatnim kwartale roku obserwowana była znacznie szybsza dywersyfikacja – wskazuje POGP w raporcie. W grudniu 2024 r. największym dostawcą LPG do Polski stała się Szwecja z ponad 34-procentowym udziałem. Rosja w ostatnim miesiącu zeszłego roku miała 29,8 proc. udziału w polskim imporcie LPG. 10,9 proc. importu pochodziło z Norwegii, a 5,2 proc. z USA.
„Dystrybutorzy w minionym roku przygotowali się do embargo, tak zawierając umowy z nowymi dostawcami, jak i gromadząc zapasy. Według danych analityków, ceny paliwa na stacjach paliw, największym segmencie rynku polskiego, ustabilizowały się po wejściu w życie embargo na poziomie ok. 3,20 zł za litr, bez zmian wobec ostatnich tygodni minionego roku. Utrzymaniu równowagi rynkowej sprzyjała ciepła zima. W styczniu i lutym nie były obserwowane żadne problemy z zaopatrzeniem użytkowników gazu płynnego – skomentował Bartosz Kwiatkowski, dyrektor generalny POGP.
