Sprawdź relację:
Dzieje się!
EFNI 2024

Henryka Bochniarz o przyszłości polskiej gospodarki i roli kobiet w biznesie

W Sopocie odbyło się Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI), które zgromadziło czołowych przedstawicieli świata polityki, biznesu i nauki. Jednym z głównych tematów dyskusji była potrzeba powołania wicepremiera ds. gospodarczych, co podkreśliła również w rozmowie z XYZ Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej EFNI.

Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej EFNI, w rozmowie z XYZ mówiła o przyszłości polskiej gospodarki i roli kobiet w biznesie.

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Dlaczego powołanie wicepremiera ds. gospodarczych jest istotne.
  2. Jakie są aktualne wyzwania i szanse dla polskiej gospodarki.
  3. Jakie znaczenie ma aktywizacja zawodowa kobiet.

Występując na Europejskim Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie premier Donald Tusk odniósł się do propozycji powołania wicepremiera ds. gospodarczych. Choć idea spotkała się z entuzjazmem, premier zaznaczył, że realizacja tego pomysłu może napotkać trudności ze względu na koalicyjny charakter rządu.

Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan oraz EFNI, podkreśliła, że w obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej, taka funkcja jest niezbędna, aby zapewnić spójność i przewidywalność działań rządu.

– Na pewno trzeba dalej o to walczyć i mam nadzieję, że jeżeli nie za miesiąc, to za jakiś czas jednak taka funkcja w rządzie powstanie i myślę, że to będzie z korzyścią dla wszystkich – powiedziała Bochniarz.

Mamy dziesiątki już badań pokazujących, że te firmy, w których udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych wynosi przynajmniej jedną trzecią, są lepiej zarządzane i mniej skłonne do podejmowania nadzwyczajnych ryzyk.

Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan oraz EFNI

Rola kobiet w gospodarce

Kolejnym istotnym tematem poruszonym podczas EFNI była aktywizacja zawodowa kobiet. Bochniarz w rozmowie z XYZ zwróciła uwagę na niski udział kobiet w strukturach zarządczych polskich firm, mimo że kobiety stanowią większość absolwentów wyższych uczelni.

Przewodnicząca EFNI podkreśliła, że zwiększenie udziału kobiet w zarządach i radach nadzorczych przynosi wymierne korzyści ekonomiczne, co potwierdzają liczne badania.

– Mamy dziesiątki już badań pokazujących, że te firmy, w których udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych wynosił przynajmniej jedną trzecią, są lepiej zarządzane i mniej skłonne do podejmowania nadzwyczajnych ryzyk – podkreśliła Bochniarz.

Podczas forum zaprezentowano również wyniki badań przeprowadzonych przez Konfederację Lewiatan na reprezentatywnej grupie przedsiębiorców. Wyniki te wskazują na racjonalne podejście polskich przedsiębiorców do obecnej sytuacji gospodarczej, mimo licznych wyzwań, takich jak wojna za wschodnią granicą czy zmiany w Unii Europejskiej. Bochniarz zaznaczyła, że konieczne jest kontynuowanie reform, które pozwolą na utrzymanie wzrostu gospodarczego.

Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie pokazało, że mimo licznych wyzwań, istnieje wiele obszarów, które mogą przynieść optymizm na przyszłość. Kluczowe jest jednak, aby rząd i przedsiębiorcy współpracowali na rzecz wprowadzenia niezbędnych reform i zwiększenia udziału kobiet w gospodarce.