Sprawdź relację:
Dzieje się!
Analizy

Inflacja w USA drgnęła w górę, mieszane dane z rynku pracy

Spływające ostatnio z gospodarki dane nie powinny wpłynąć zasadniczo na zmianę kursu Fed.

Z tego artykułu dowiesz się…

  • jak kształtuje się inflacja w USA
  • jakie były odczyty z amerykańskiego rynku pracy
  • jakie konsekwencje dla polityki FED mogą mieć powyższe dane

W pierwszej połowie października opublikowano wiele danych z amerykańskiej gospodarki. Inflacja bazowa (czyli inflacja po wyłączeniu cen energii i żywności) w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła w USA we wrześniu o 0,31 proc., co jest najwyższym wzrostem od marca bieżącego roku. Dynamika inflacji (1M) wyniosła 3,8 proc. po 3,4 proc. w sierpniu. Te wyniki były wyższe od oczekiwań. Szeroki indeks CPI wzrósł o 0,2 proc. m/m, tak samo jak w sierpniu. O ile w poprzednim miesiącu znaczną część wzrostu można było przypisać czynszom stanowiącym ok. 1/3 koszyka inflacyjnego, to ostatnie dane sugerują, że inflacja zaczyna obejmować szerszą grupę produktów i usług, takich jak odzież, obuwie, usługi transportowe i medyczne. Wyższa od oczekiwanej inflacja bazowa we wrześniu budzi obawy, czy proces zmierzania inflacji do celu jest na właściwym torze.

Rynek pracy w USA na pozór pozostaje wciąż silny. Stopa bezrobocia spadła we wrześniu do 4,1 proc. Choć jest to wyższy poziom niż we wrześniu ubiegłego roku (3,8 proc.), to niższy niż dwa miesiące temu (4,3 proc.). Alternatywne miary rynku pracy uwzględniające np. konieczność pracy w niepełnym wymiarze etatu z przyczyn ekonomicznych wskazują na poprawę sytuacji w porównaniu do sierpnia.

Wstępne dane pokazują we wrześniu najwyższą liczbę nowych miejsc pracy od kilku miesięcy (254 tys.). i utrzymują się od czerwca na poziomie 1,6 proc. w ujęciu r/r. Płace wzrosły w III kwartale o 4,1 proc. r/r, co jest tempem zbliżonym do poprzedniego kwartału.

Nieco bardziej złożony obraz sytuacji wyłania się po uwzględnieniu nowszych danych dotyczących zasiłków dla bezrobotnych. W dwóch pierwszych tygodniach października liczba wniosków wyniosła odpowiednio 260 i 241 tys. Dla porównania: średnia liczba wniosków we wrześniu wynosiła około 225 tys.

Nawet potencjalny wzrost stopy bezrobocia do 4,2 proc. w październiku spowodowałby jednak, że wartość słynnej reguły Sahm spadłaby poniżej progu sygnalizującego nadchodzącą recesję. Wzrost stopy bezrobocia do 4,3 proc. utrzymałby wartość reguły Sahm na obecnym poziomie (0,5), co byłoby nieco niższym wynikiem niż w sierpniu.

Warto wiedzieć

Reguła Sahm

Wskaźnik używany do sygnalizowania nadchodzącej recesji. Mierzy wzrost stopy bezrobocia w okresie trzech miesięcy w stosunku do najniższej wartości tej stopy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeśli stopa bezrobocia wzrośnie o co najmniej 0,5 punktu procentowego powyżej tego minimum, reguła wskazuje na wysokie ryzyko zbliżającej się recesji. Została opracowana przez Claudię Sahm, w tamtym czasie ekonomistkę pracującą w Rezerwie Federalnej USA, i służy jako szybki wskaźnik ostrzegawczy dla gospodarki.

We wrześniu Rezerwa Federalna USA rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych, dokonując pierwszej od lipca 2023 r. redukcji o 50 punktów bazowych, co zaskoczyło część analityków. Fed obniżył stopy do przedziału 4,75-5 proc. Rynek spodziewa się, że na dwóch pozostałych w tym roku posiedzeniach Fed obniży stopy po 25 punktów bazowych.

Nowe dane zasadniczo nie zmieniają tego obrazu. Z jednej strony wyższe od spodziewanych odczyty inflacji bazowej budzą pewne zaniepokojenie, ale z drugiej – wrześniowe dane z rynku pracy pokazują, że wcześniejsze obawy przed recesją mogły być przesadzone. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wskazuje jednak na lekkie schładzanie rynku pracy w październiku. Wydaje się, że w scenariuszu bazowym Fed zdecyduje się na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych podczas listopadowego posiedzenia, pozostawiając sobie możliwość bardziej ostrożnego działania w grudniu, w zależności od napływających danych gospodarczych.

Główne wnioski

  1. Wyższa od oczekiwanej inflacja bazowa we wrześniu rodzi obawy, czy proces zmierzania inflacji do celu jest na właściwym torze.
  2. Obraz rynku pracy jest niejednoznaczny. Spadająca stopa bezrobocia we wrześniu oddala ryzyko recesji, natomiast wzrost liczby zasiłków dla bezrobotnych w październiku może sygnalizować lekkie osłabienie rynku pracy.
  3. Ostatnie dane raczej nie wpłyną znacząco na zmianę kursu polityki Fed.