Lotnisko w Katowicach ogłasza plany rozbudowy. Rusza przetarg
Lotnisko w Katowicach planuje poważną rozbudowę. Ma ona pozwolić na obsłużenie większej liczby pasażerów. Będzie to największa inwestycja w historii lotniska.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Jaką pozycję ma lotnisko w Katowicach.
- Jak daleko sięgają plany jego rozwoju.
- Dlaczego zarządzający lotniskiem wybiorą wykonawcę w trybie dialogu konkurencyjnego.
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, zarządzające portem w Katowicach, ogłosiło przetarg na projekt nowego głównego terminalu pasażerskiego.
Plany rozbudowy
Rozbudowa jest zdaniem spółki niezbędna, aby pomieścić prognozowany wzrost ruchu pasażerskiego. Szacunki wskazują, że lotnisko będzie obsługiwać 10 mln podróżnych rocznie do 2030 roku. Spółka uznała, że czas zatem zwiększyć przepustowość lotniska, aby kontynuować jego rozwój oraz umożliwić obsługę rosnącej liczby pasażerów.
Bardzo zależy nam na tym, żeby projekt był doskonale przygotowany, dlatego w celu wyboru wykonawcy zdecydowaliśmy się na zastosowanie trybu dialogu konkurencyjnego, w którym proces udzielenia zamówienia oparty jest o negocjacje z potencjalnymi wykonawcami, zaś samego zamówienia udziela się nie tylko na podstawie ceny czy też kosztów, ale także kryteriów jakościowych – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
Budowa nowego terminalu to największa inwestycja w historii lotniska: finansowo i projektowo. Wykonawca przygotuje dokumentację projektową dla kilku kluczowych elementów, w tym terminalu do obsługi 10 milionów pasażerów rocznie oraz infrastruktury towarzyszącej (m.in. centrum przesiadkowego i tunelu z terminala na dworzec kolejowy).
Całość ma kosztować ponad miliard złotych. Spółka planuje finansować projekt ze środków własnych, kredytu komercyjnego, podniesienia kapitału i dotacji z Unii Europejskiej.
Warto wiedzieć
Lotnisko w Katowicach obsłużyło 5,6 mln pasażerów w 2023 r.
Lotnisko w Katowicach jest trzecim pod względem wielkości regionalnym portem lotniczy w Polsce. W 2023 roku odprawiło się tu blisko 5,6 mln pasażerów, a prognozy na 2024 rok przewidują ponad 6,2 miliona podróżnych. Rozbudowa ma na celu umocnienie pozycji rynkowej portu i wsparcie jego rozwoju.
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach obsługuje najbardziej uprzemysłowiony region w Polsce i jeden z najbardziej zurbanizowanych obszarów w Europie. W promieniu 2 godzin jazdy samochodem od lotniska mieszka 14,3 mln osób.
Zarządzający zlecą też wykonawcy opracowanie koncepcji dalszej rozbudowy obiektu, który w kolejnych fazach umożliwi obsługę 12 milionów i w końcu 15 milionów pasażerów rocznie. Elementem będzie integracja transportu lotniczego, kolejowego i drogowego.