Sprawdź relację:
Dzieje się!
Biznes Newsy

KNF wszczęła postępowanie ws. kary dla LPP

Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie wobec koncernu odzieżowego LPP. Postępowanie jest związane z procedurą sprzedaży rosyjskiej części biznesu LPP w 2022 r.

Zdjęcie przedstawia budynek należący do koncernu odzieżowego LPP
KNF wszczęła postępowanie ws. nałożenia kary na koncern odzieżowy LPP, fot. Bartek Sadowski/Bloomberg via Getty Images

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. W związku z jaką sprawą KNF wszczęła postępowanie ws. LPP
  2. Jak spółka LPP odniosła się do sprawy
  3. Co LPP mówi o związku sprawy z raportem Hindenburg Research, zarzucającym spółce, że wbrew deklaracjom nie wycofała się z Rosji

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wszczęła postępowanie administracyjne dotyczące nałożenia kary pieniężnej na LPP.

Postepowanie wszczęto w związku z podejrzeniem niewykonania jednego z obowiązków nakładanego na spółki giełdowe tzw. rozporządzeniem MAR. To unijne rozporządzenie regulujące kwestię informacji poufnych.

LPP mogła nie dopełnić obowiązku podania do wiadomości publicznej informacji poufnych związanych ze sprzedażą spółki RE Trading OOO – wynika z komunikatu KNF. To zarejestrowana w Rosji spółka, poprzez którą LPP prowadziła biznes w tym kraju. Koncern wskazywał, że sprzedał spółkę chińskiej firmie po wybuchu wojny w Ukrainie.

Jak wskazuje KNF, LPP mogła nie wykonać obowiązku nałożonego unijną regulacją „poprzez brak niezwłocznego podania do wiadomości publicznej” informacji o „kluczowych warunkach i strukturze transakcji sprzedaży”.

Komisja wszczęła postępowanie w związku z podejrzeniem niewykonania przez Spółkę obowiązku, o którym mowa w art. 17 ust. 1 w zw. z art. 7 Rozporządzenia MAR, poprzez brak niezwłocznego podania do wiadomości publicznej informacji poufnej o – ustalonych przez strony negocjacji, zakończonych 10 maja 2022 roku – kluczowych warunkach i strukturze transakcji sprzedaży przez Spółkę 100 proc. udziałów spółki RE Trading OOO.

LPP się tłumaczy

Spółka LPP odniosła się do sprawy w oświadczeniu przesłanym redakcji PAP Biznes.

„W dniach 8-10 maja 2022 r. trwały negocjacje pomiędzy spółką a inwestorem, w trakcie których ustalane były warunki potencjalnej transakcji. Szczegółowa treść umowy sporządzana była w kolejnych dniach” – napisano w oświadczeniu redakacji.

Decyzja o dokonaniu transakcji została podjęta 19 maja 2022 r., o czym poinformowano tego samego dnia w raporcie bieżącym – podaje LPP.

„Dla potrzeb komunikacji o zamiarze wyjścia LPP z Rosji istotny pozostaje również raport bieżący z dnia 28 kwietnia 2022 r., w którym spółka poinformowała o wyjściu z Rosji. Oznacza to, że uczestnicy rynku o zamiarze zbycia przez spółkę aktywów rosyjskich wiedzieli już od 28 kwietnia 2022 r.” – napisało LPP w komentarzu dla PAP Biznes.

Spółka dodaje, że pozostaje do dyspozycji KNF w związku z toczącym się postępowaniem.

LPP nawiązuje do raportu Hindenburg Research

LPP przywołuje także głośną sprawę raportu firmy Hindenburg Research, który również dotyczył kwestii sprzedaży przez koncern rosyjskiego biznesu. Jak wskazuje spółka w oświadczeniu, postępowanie KNF „nie jest związane z raportem Hindenburg Research i nie potwierdza zarzutów” z raportu.

W marcu 2024 r. amerykańska spółka Hindenburg Research opublikowała dokument, w którym zarzuca LPP, że wciąż prowadzi działalność w Rosji, wykorzystując do tego celu pośredników w Kazachstanie.

LPP zaprzecza zarzutom. Koncern wskazywał, że raport to element trwających od kilku miesięcy działań, mających na celu obniżenie kursu spółki.

Warto wiedzieć

LPP na GPW

LPP to producent odzieży i właściciel takich marek jak Cropp, House, Mohito, Reserved i Sinsay.

Spółka została założona w 1991 r. w Gdańsku. Obecnie jest obecna na kilkudziesięciu rynkach na świecie.

W 2001 r. spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Trzynaście lat później, w 2014 r. weszła w skład WIG20, czyli indeksu 20 spółek o największej kapitalizacji.

W 2023 r. spółka zanotowała ponad 17,4 mld zł przychodów.

Obecnie w warszawskiej prokuraturze toczy się postepowanie w sprawie podejrzenia manipulowania kursem akcji LPP w związku z publikacją raportu Hinderburg Research.

Kurs LPP traci na GPW

KNF podała informację o wszczęciu postępowania w poniedziałek 21 października wieczorem, po zakończeniu notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych.

We wtorek 22 października o godz. 12.39 kurs LPP tracił 1,96 proc. Za walor akcji spółki trzeba było zapłacić 15,51 tys. zł.

Główne wnioski

  1. KNF wszczęła postępowanie ws. nałożenia kary finansowej na LPP
  2. Postępowanie dotyczy możliwości niedopełnienia obowiązku odpowiedniego podania do wiadomości publicznej informacji poufnych w związku ze sprzedażą rosyjskich aktywów firmy w 2022 r.
  3. LPP odbiera zarzuty. Spółka deklaruje, że będzie współpracować z KNF. Zaznacza także, że sprawa nie ma związku z głośnym raportem Hindeburg Research