Megarunda ElevenLabs. Poznaliśmy kwotę gigantycznej inwestycji w polski startup
180 mln dolarów pozyskał właśnie startup ElevenLabs. Wycena firmy wynosi 3,3 mld dolarów, co czyni ją najbardziej wartościowym startupem z naszego kraju.
![Twórcy ElevenLabs: Mati Staniszewski i Piotr Dąbkowski](https://xyz.pl/wp-content/uploads/2025/01/DSF6326_lores-1024x768.jpg)
![](https://xyz.pl/wp-content/themes/xyz/img/backgrounds/bg-mesh-32x32.png)
Z tego artykułu dowiesz się…
- Rekordowa runda finansowania ElevenLabs. Jak startup założony przez Polaków osiągnął wycenę 3,3 mld dolarów i kto zainwestował w jego rozwój.
- O technologiach rozwijanych przez startup. Jak ElevenLabs rewolucjonizuje rynek dzięki ultra-szybkim modelom głosowym, generowaniu efektów dźwiękowych i innowacyjnym narzędziom do dubbingu.
- Globalnej ekspansji wywodzącej się z Polski firmy. Gdzie ElevenLabs otwiera nowe biura i które największe światowe firmy technologiczne stawiają na ElevenLabs.
Kilka dni temu portal TechCrunch podał, że ElevenLabs zamknął rundę finansowania, w której pozyskał 250 mln dolarów. Prawdziwa kwota inwestycji wynosi jednak 180 mln dolarów.
Obecna wycena firmy sięga 3,3 mld dolarów, co oznacza trzykrotny wzrost w porównaniu z końcem 2024 r., kiedy startup zamknął poprzednią rundę finansowania.
Runda ElevenLabs. Co wiemy o inwestorach
Grono inwestorów jest równie interesujące, co sama kwota inwestycji. Rundzie przewodniczą fundusze: a16z oraz ICONIQ Growth – jedne z najbardziej znanych amerykańskich funduszy inwestycyjnych. Jak wynika z informacji portalu XYZ.pl, w tej rundzie nie brały udziału polskie fundusze inwestycyjne.
ElevenLabs to jeden z największych na świecie startupów rozwijających generatywną sztuczną inteligencję w obszarze audio. Założyli go dwaj Polacy – Mati Staniszewski i Piotr Dąbkowski. Do tej pory startup pozyskał łącznie 281 mln dolarów w ramach czterech rund finansowania.
Do tej kwoty wliczamy najnowszą, zorganizowaną w ciągu ostatnich miesięcy. Sumarycznie ElevenLabs pozyskał w niej 180 mln dolarów (około 770 mln zł).
Gwiazdy w gronie funduszy, które postawiły na startup ElevenLabs
Liderami rundy finansowania ElevenLabs zostały fundusze: a16z (Andreessen Horowitz) oraz ICONIQ Growth. a16z (Andreessen Horowitz) to jeden z najbardziej wpływowych amerykańskich funduszy venture capital (VC), założony w 2009 r. przez Marka Andreessena i Bena Horowitza. Inwestuje w startupy technologiczne na różnych etapach – od wczesnych rund finansowania (seed, Series A) po inwestycje w dojrzałe firmy. W jego portfelu znajdują się takie giganty, jak Facebook, Twitter, Airbnb, Coinbase, Stripe, OpenAI, Clubhouse, Robinhood, Slack czy Instagram (przed przejęciem przez Meta).
ICONIQ Growth to fundusz venture capital działający w ramach ICONIQ Capital, firmy zarządzającej majątkiem ultrabogatych klientów, w tym liderów technologicznych Doliny Krzemowej. Fundusz specjalizuje się w inwestycjach na etapie wzrostu (growth stage). Wśród jego inwestorów są m.in. Mark Zuckerberg (Meta), Satya Nadella (Microsoft) i Jack Dorsey (Twitter), a także gwiazdy, takie jak Will Smith i Justin Timberlake. ICONIQ Growth wspierał już startupy Airbnb, Figma, GitLab i Ramp.
Oprócz a16z i ICONIQ Growth nich w rundzie wzięli udział nowi inwestorzy. To fundusze: NEA (zainwestował w Cloudflare, Coursera, Perplexity czy Robinhood), World Innovation Lab (Asana, Canva), Valor (firmy Elona Muska – Tesla czy SpaceX, Reddit), Endeavor Catalyst Fund (Glovo, Loft) i Lunate.
Rundę wsparli także dotychczasowi inwestorzy ElevenLabs, w tym: Sequoia Capital, Salesforce Ventures, Smash Capital, SV Angel, NFDG i BroadLight Capital.
Co ciekawe, pieniądze w ramach nowej rundy ElevenLabs przekazali także inwestorzy strategiczni: Deutsche Telekom, LG Technology Ventures, HubSpot Ventures, NTT DOCOMO Ventures i RingCentral Ventures.
Do grona Rady Dyrektorów ElevenLabs wszedł również Seth Pierrepont. Obok niego i założycieli, w radzie jest także Jennifer Li z a16z.
Zdaniem Inwestora
ICONIQ Growth stawia na AI
Startup i jego inwestorzy
Od momentu powstania aż do rundy B, ElevenLabs wsparły następujące fundusze inwestycyjne: Credo Ventures, Concept Ventures, Embark Studios, Storytel, TheSoul Publishing, Sequoia Capital, SV Angel, Smash Capital, BroadLight Capital oraz Andreessen Horowitz.
W pierwszej rundzie (tuż po powstaniu, na przełomie 2022 r. i 2023 r.) ElevenLabs pozyskał
2 mln dolarów. W ramach rundy A (I połowa 2023 r.) dodano do tego 19 mln dolarów. Na przełomie 2023 r. i 2024 r., czyli podczas rundy B, startup pozyskał 80 mln dolarów. Wówczas wycena startupu przekroczyła 1 mld dolarów.
Obok funduszy inwestycyjnych, projekt polskich przedsiębiorców wspierali także aniołowie biznesu (wśród nich także Polacy): Bartek Pucek, Bartosz Majewski, Marta Pyrzyk, bracia Karwatka, Peter Czaban, Tytus Cytowski, Nat Friedman, Daniel Gross, Mike Krieger czy Brendan Iribe.
Zdaniem inwestora
A16z chce rozwijać AI
![ElevenLabs Piotr Dabkowski Mati Staniszewski](https://xyz.pl/wp-content/uploads/2025/01/ElevenLabs-Piotr-Dabkowski-Mati-Staniszewski-2-1920x1440.jpg)
Warto wiedzieć
Szybki wzrost rynku
Wiele niezależnych raportów firm badawczych potwierdza szybki i dynamiczny wzrost rynku generatywnej sztucznej inteligencji w obszarze dźwięku i konwersacji. Przykładowo, zgodnie z danymi Grand View Research, rynek ten będzie rósł z 11,6 mld dolarów w 2024 r. do 2030 r. w średniorocznym tempie niemal 24 proc. Badania Markets and Markets sugerują jeszcze szybszy wzrost – o prawie 25 proc. w tej samej perspektywie czasowej (przy czym
w 2024 r. wartość rynku miała wynieść 13,2 mld dolarów).
Sam obszar generowania realistycznych głosów, na którym działa ElevenLabs, wyceniany jest na 3 mld dolarów. Do 2030 r. ma jednak urosnąć do 20 mld dolarów – w tempie ponad
37 proc. średniorocznie.
Obok ElevenLabs na rynku rozwija się wiele innych startupów. Przykładowo, w grudniu 2024 r. startup Cartesia pozyskał ponad 27 mln dolarów od grupy inwestorów na etapie rundy seed. Cartesia stworzyła Sonic – model generujący hiperrealistyczne głosy. Startup Wellsaid w latach 2019-2021 zebrał z kolei 10 mln dolarów. Inny konkurent, Lovo, zebrał do tej pory 4,5 mln dolarów, ale ma problemy. W maju 2024 r. został oskarżony przez dwóch aktorów głosowych o kradzież ich głosów.
Plany ElevenLabs
Przypomnijmy, jak pisaliśmy w listopadzie, ElevenLabs zapowiedziało szerszą ofensywę produktową oraz inwestycje m.in. w polski ekosystem. Także w listopadzie ElevenLabs otworzyło biuro w Indiach. Tamtejszy zespół skupi się na rozszerzaniu obsługi języków indyjskich i rozwoju programów AI. Obecnie firma planuje nowe projekty.
Pozyskane fundusze pozwolą na rozwój kolejnego etapu audio AI i badania nad bardziej ekspresyjnymi i łatwiejszymi w kontroli modelami głosowymi. Jednocześnie dzięki finansowaniu ElevenLabs będzie dalej rozszerzać katalog i funkcjonalność narzędzi dla deweloperów i firm oraz wzmacniać bezpieczeństwo produktu.
ElevenLabs koncentruje się obecnie na zwiększeniu możliwości współpracy między ludźmi
w ramach swojej platformy AI, otwieraniu dostępu do najnowszych badań, rozwoju agentów konwersacyjnej AI oraz wprowadzaniu kolejnych narzędzi i funkcji na urządzenia mobilne, aby zwiększyć możliwości ich wykorzystania. Firma dąży również do obsługi wszystkich języków, akcentów i dialektów na świecie.
ElevenLabs poszerza swoją obecność w regionach takich jak Azja, LATAM i EMEA. Jak zapewniają twórcy firmy, nowi inwestorzy i partnerzy mają odegrać kluczową rolę w dalszym rozwoju biznesu. Ich wsparcie ma pomóc w udoskonaleniu technologii, szczególnie pod kątem „subtelności” i „precyzji” narzędzi, co pozwoli na jeszcze lepszą jakość generowanych treści audio.
– Mowa to nasz naturalny sposób komunikacji. Dzięki temu finansowaniu zbliżamy się do świata,
w którym interakcje cyfrowe będą odbywać się głosowo: płynnie, naturalnie i tak łatwo jak rozmowa między ludźmi – mówi Mati Staniszewski, CEO ElevenLabs.
ElevenLabs jest w procesie rekrutacyjnym. Firma poszukuje na przykład specjalistów od AI research, inżynierów oraz specjalistów od produktu. W ciągu ostatniego roku firma zwiększyła liczbę pracowników z 30 do 120. Jej główne siedziby znajdują się w: Londynie, Nowym Jorku
i Warszawie.
Czas na ekspansję polskich startupów!
Zdaniem eksperta
Sukces ElevenLabs pociągnie za sobą inne startupy
To, co szczególnie istotne w kontekście długoterminowego wpływu na ekosystem, to trzy kluczowe efekty, które możemy zaobserwować na podstawie doświadczeń z innych rynków. Pierwszy z nich to efekt kapitałowy. Sukces ElevenLabs przyciągnie uwagę międzynarodowych funduszy VC (które na bazie polskich nazwisk w OpenAI zaczęły z większą uwagą patrzeć na nasz rynek – np. obecność naszej spółki portfelowej Talkie.ai w zestawieniach rynku health tworzonych przez a16z), co sprawi, że zaczną aktywniej przyglądać się polskim startupom i zespołom pochodzącym z naszego kraju. To zjawisko obserwowaliśmy w Szwecji po sukcesie Klarny.
Drugi jest efekt „talentowy”– ElevenLabs buduje zespół specjalistów AI światowej klasy. Część z nich w przyszłości założy własne biznesy lub dołączy do innych startupów jako mentorzy.
Efekt aspiracyjny jest trzecim. Sukces ElevenLabs już teraz inspiruje następne pokolenie założycieli. Podobnie jak Bolt w Estonii pokazał, że można konkurować z globalnymi gigantami, tak ElevenLabs udowadnia, że polska myśl technologiczna może być w światowej czołówce AI. To zmienia aspiracje założycieli – zamiast myśleć o wyjściu przy wycenie 50-100 mln dolarów, zaczynają celować w budowanie biznesów wartych miliardy.
W perspektywie 5-10 lat powinniśmy zobaczyć wyraźny wzrost liczby startupów zakładanych przez byłych pracowników dzisiejszych success stories, zwiększony napływ kapitału do polskich funduszy VC oraz – co najważniejsze – kolejne polskie jednorożce.
Kluczowe jest jednak, aby ekosystem aktywnie wspierał te naturalne mechanizmy rozwoju. Sukces ElevenLabs to nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim szansa na przyspieszenie rozwoju całego polskiego ekosystemu startupowego.
Ostatni rok w polskim startupie
W ciągu ostatniego roku ElevenLabs poszerzyło swoją ofertę produktów, dodając narzędzia do generowania mowy, projektowania głosów, monetyzacji, efektów dźwiękowych, dubbingu wspieranego przez AI w 32 językach. Zespół pracował też nad projektami:
- Conversational AI – narzędzie do tworzenia interaktywnych i spersonalizowanych agentów głosowych dla obsługi klienta, gier, edukacji, marketingu i innych zastosowań.
- Voice Design – narzędzie do generowania unikalnych głosów na podstawie opisów tekstowych.
- Sound Effects Model – narzędzie do tworzenia efektów dźwiękowych na podstawie opisów tekstowych. To rozszerzenie działalności ElevenLabs na Audio AI, nie tylko aplikacje głosowe.
- Aplikacja ElevenReader – aplikacja mobilna na iOS i Androida, która konwertuje ebooki, pliki PDF i artykuły prasowe na audio. Umożliwia w ten sposób łatwe przyswajanie treści w podróży.
- Model Flash – najszybszy model głosowy na rynku z opóźnieniem na poziomie 75 ms.
- Voice Library Payouts – platforma umożliwiająca lektorom i użytkownikom monetyzację ich głosów generowanych przez AI. Wartość wypłat od ElevenLabs przekroczyła niedawno
2 mln dolarów. - Dubbing Studio – narzędzie do lokalizacji, które tłumaczy i edytuje treści audio w 29 językach, zachowując oryginalne głosy.
Globalne współprace ElevenLabs
ElevenLabs podjął także współpracę z firmami technologicznymi (NVIDIA, Perplexity, Synthesia, HeyGen, EliseAI, Wondershare, Kapwing, rabbit, Cognigy, Retell AI, Vapi, Parloa), mediowymi (Bertelsmann, ESPN, Aston Martin Aramco F1, Publicis, Star Sports, Vimeo, Lex Fridman, Andrew Huberman – z narzędzia możecie także skorzystać na XYZ.pl), edukacyjnymi (Praktika, Chess.com, SchoolAI, Synthesis, Articulate), wydawnictwami (TIME, The New Yorker, Harper Collins, The Washington Post, The Atlantic, Storytel) i deweloperami gier (Inworld, Paradox Interactive, Magicave, Don’t Nod, AMGI Studios).
Od stycznia 2023 r. twórcy udostępnili w Voice Library ElevenLabs ponad 5 tys. głosów. Dodatkowo, otrzymali wynagrodzenie za ich wykorzystanie w wysokości ponad 2 mln dolarów . Firma uruchomiła również Impact Program, oferując swoją technologię za darmo organizacjom, które mogą skorzystać z rozwoju AI. Do tej pory twórcy ElevenLabs nawiązali współpracę
z 80 podmiotami działającymi w obszarach dostępności, edukacji i kultury.
ElevenLabs współpracuje z organizacjami Bridging Voice i The Scott Morgan Foundation, aby tworzyć głosy AI dla osób z ALS. Dzięki Impact Program ponad tysiąc osób z zaburzeniami mowy odzyskało swoje głosy. W obszarze kultury ElevenLabs współpracuje z KADIST i Centre Pompidou w Paryżu, ożywiając wystawy dzięki audio AI. Firma wsparła również społeczności w Norwegii
i Pakistanie poprzez inicjatywy edukacyjne i rozwijające przedsiębiorczość.
![](https://xyz.pl/wp-content/themes/xyz/img/backgrounds/bg-mesh-32x32.png)
Główne wnioski
- Znaczące finansowanie dla polskiego startupu. ElevenLabs pozyskało 180 mln dolarów w najnowszej rundzie finansowania, zwiększając swoją łączną kwotę pozyskanych środków do
281 mln dolarów. Wycena startupu wzrosła do 3,3 mld dolarów, co oznacza trzykrotny wzrost
w stosunku do końca 2024 r. Wśród inwestorów znalazły się wpływowe fundusze venture capital, takie jak a16z, ICONIQ Growth oraz Sequoia Capital. - Globalna ekspansja ElevenLabs. Startup rozwija zaawansowane narzędzia audio AI. Chodzi o model Flash, aplikację ElevenReader, a także rozwiązania do tworzenia interaktywnych agentów głosowych i efektów dźwiękowych. Firma intensywnie poszerza swoją działalność na rynkach Azji, Ameryki Łacińskiej i EMEA, otwierając biura oraz inwestując w lokalne ekosystemy AI.
- Projekty, w które angażuje się startup. ElevenLabs współpracuje z globalnymi liderami technologicznymi (m.in. NVIDIA, Perplexity, Synthesia) oraz mediowymi (TIME, The Washington Post, Storytel). Równocześnie realizuje inicjatywy społeczne, takie jak Impact Program, który wspiera osoby z zaburzeniami mowy i organizacje kulturalne. System wykorzystuje AI do zwiększania dostępności treści.