Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wdroży plan naprawczy. Chce „odzyskać dobre imię”
Nieprawidłowości w konkursach dotacyjnych oraz problemy w funkcjonowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), ujawnione w ostatnich latach, zbyt mocno nadwyrężyły zaufanie przedsiębiorców i społeczeństwa. W powietrzu wisiało więc pytanie: co dalej z instytucją? Wiadomo już, że wdrażany będzie plan naprawczy, zgodny z zaleceniami organów kontrolnych oraz Komisji Europejskiej.


Z tego artykułu dowiesz się…
- W jaki sposób Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ustosunkowuje się do wyników audytów i kontroli przeprowadzonych przez Komisję Europejską.
- Jakie założenia wpisano do planu naprawczego opracowanego dla NCBR.
- Jakie programy NCBR będzie realizować w bieżącym i kolejnych latach. Które z nich są nowością w ofercie dotacyjnej?
Zgodnie ze swoim oficjalnym przekazem NCBR kieruje się wartościami takimi jak współpraca, zorientowanie na klienta, zaufanie, profesjonalizm i rozwój. Jednak kontrole i audyty przeprowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat wykazały, że praktyka odbiegała od deklaracji. Ujawniono szereg nieprawidłowości oraz problemów w funkcjonowaniu jednostki.
– Pojawiające się w mediach publikacje opisywały wykryte nieprawidłowości i próby wyłudzenia środków. Moją rolą jako szefa instytucji było zaadresowanie wszystkich istniejących problemów oraz wypracowanie trwałych rozwiązań – przyznał prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor NCBR, cytowany w komunikacie instytucji.
Dyrekcja NCBR zadeklarowała podjęcie zdecydowanych działań prowadzących do odbudowy wizerunku instytucji i zaufania społecznego. Wśród nich kluczowe miejsce zajmuje przygotowanie i wdrożenie planu naprawczego oraz opracowanie nowej strategii instytucji.
Plan naprawczy NCBR
NCBR wdroży działania zgodne z zaleceniami organów kontrolnych oraz Komisji Europejskiej. Instytucja, pozostająca pod nadzorem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, współpracuje również z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej przy tworzeniu i realizacji programów dotacyjnych finansowanych ze środków unijnych.
Plan naprawczy ma wyeliminować problemy i nieprawidłowości wykazane w kontrolach, a jednocześnie wprowadzić mechanizmy zapobiegające ich powtórzeniu w przyszłości. „Działania służą eliminacji pola do nadużyć, zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania Centrum oraz najwyższych standardów obsługi jego Wnioskodawców i Beneficjentów, tak aby nikt nie miał wątpliwości, że ocena nowatorskich projektów czy wydatkowanie środków odbywa się w sposób uczciwy, rzetelny, bezstronny i transparentny” – zadeklarowało NCBR.
– Dokument ma charakter wieloletni i kaskadowy, zakłada realizację działań krótko- i długoterminowych, których celem jest przywrócenie zaufania do instytucji. Przewiduje m.in. uszczelnienie i usprawnienie procedur, transformację cyfrową, a także niezbędne zmiany w zarządzaniu, kontroli i strukturze organizacyjnej – wyjaśnia Bożena Lublińska-Kasprzak, zastępczyni dyrektora NCBR.
Obniżona wiarygodność i spadek zaufania do NCBR
Reforma NCBR wydaje się być koniecznością.
– NCBR w niektórych aspektach działało sprawniej, w innych mniej efektywnie, ale generalnie przez lata funkcjonowało na dość wysokim poziomie. Skala nadużyć, do jakich doszło w ostatniej edycji Szybkiej Ścieżki, była jednak tak ogromna, że podważyła wiarygodność całej instytucji. Zaufanie do NCBR drastycznie spadło. Spora część przedsiębiorców najchętniej widziałaby likwidację Centrum i powołanie nowej jednostki o zbliżonym zakresie kompetencji. Jednak wiele kluczowych programów finansowania innowacji jest w toku, więc tak radykalne rozwiązanie mogłoby przynieść więcej strat niż korzyści. Bardziej rozsądnym wyjściem jest gruntowna reforma instytucji. W mojej ocenie kluczowe jest określenie konkretnych obszarów działania NCBR tak, aby nie pokrywały się z kompetencjami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy Narodowego Centrum Nauki – mówi Bartłomiej Gola, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK) oraz współzałożyciel SpeedUp.
Zdaniem eksperta
Jak odbudować nadszarpnięte zaufanie przedsiębiorców
Co może ich zachęcić? Klarowne kryteria oceny w naborach do konkursów. Partnerskie podejście w procesie zawierania umów. Zwiększenie dostępności mechanizmów zaliczkowych w ramach obowiązujących procedur współfinansowania projektów. NCBR musi odbudować relacje z przedsiębiorcami – nie jako instytucja opresyjno-nadzorcza, ale jako realny partner biznesowy.
Pierwsze kroki powinny być proste: zatrudnienie kompetentnych pracowników, którzy udzielają jednoznacznych odpowiedzi zamiast cytowania wytycznych, oraz dotrzymywanie deklarowanych terminów oceny projektów, niezależnie od liczby złożonych wniosków. To może stać się fundamentem stopniowego odzyskiwania zaufania i wzmocnienia pozycji Centrum w ekosystemie innowacji.
Nowe programy i konkursy zapowiedziane na 2025 r.
Mimo kryzysu zaufania NCBR kontynuuje realizację dotychczasowych programów oraz uruchamia nowe inicjatywy wspierające innowacje.
– Chciałbym pokazać też drugą stronę medalu – NCBR to instytucja ekspercka, wyspecjalizowana we wspieraniu działalności innowacyjnej i prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych przez polskich przedsiębiorców i naukowców. Przez niemal 18 lat działalności Centrum zbudowało pozycję i autorytet, wspierając blisko 20 tys. beneficjentów realizujących przyszłościowe projekty – podkreśla prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor NCBR.
„2025 rok obfitował będzie w liczne konkursy i inicjatywy skierowane do środowiska naukowego oraz do przedsiębiorców. Na ich wsparcie NCBR przeznaczy łączny budżet 4,5 mld zł w ramach 40 konkursów oraz planuje dodatkowe 1,8 mld zł w ramach nowej inicjatywy STEP” – można przeczytać w komunikacie.
STEP (Strategic Technologies for Europe Platform) to zaproponowany przez Komisję Europejską mechanizm finansowania technologii strategicznych dla Europy. Wspierane mają być technologie krytyczne i ochrony (cyfrowe, czyste i zasobooszczędne technologie oraz biotechnologie).
W 2025 r. NCBR przeprowadzi m.in. nabory w Ścieżka SMART dla konsorcjów, Ścieżka SMART na projekty na rzecz dostępności, ogłoszone zostaną ponadto konkursy Seal of Excellence – środowisko sprzyjające innowacjom. Centrum zrealizuje również nabory w programach: Doskonałość dydaktyczna, Kształcenie na potrzeby gospodarki oraz Wzmocnienie potencjału administracyjnego uczelni. Zapowiedziało także zaktualizowaną formułę programu INFOSTRATEG i nowe programy AGROSTRATEG (dla sektora rolno-spożywczego) czy NUKLEOSTARTEG (badania naukowe i prace rozwojowe w sektorze energetyki jądrowej).

Główne wnioski
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zmaga się z konsekwencjami wykrytych nieprawidłowości i nadużyć. Po przeprowadzonych audytach i kontrolach, które ujawniły poważne problemy w funkcjonowaniu instytucji, Centrum podjęło działania mające na celu odbudowę zaufania publicznego.
- NCBR ogłosiło, że w planie naprawczym znajdują się działania, mające na celu eliminację nieprawidłowości, uszczelnienie procedur oraz przeprowadzenie niezbędnych zmian zarządczych i strukturalnych.
- Jednocześnie instytucja kontynuuje realizację kluczowych programów, takich jak Ścieżka SMART, a także wprowadza nowe inicjatywy. Jedną z nich jest STEP (Strategic Technologies for Europe Platform) – projekt finansujący rozwój technologii strategicznych dla Europy.