Neonet i x-kom będą działały razem. Firmy zawarły umowę
X-kom podpisał umowę inwestycyjną z Neonetem, na mocy której obie firmy zacieśnią współpracę. Taki ruch wymaga jednak zakończenia procesu antymonopolowego oraz wyrażenia zgody przez wierzycieli drugiej z wymienionych spółek. Neonet bowiem borykał się w ostatnim czasie z problemami finansowymi, czego efektem było ogłoszenie restrukturyzacji pod koniec 2023 roku.
Z tego artykułu dowiesz się…
- O zawarciu umowy pomiędzy x-komem a Neonetem i o wspólnych planach obu firm.
- O problemach Neonetu, który pozostaje w restrukturyzacji od listopada 2023 roku.
- O korzyściach, jakie mogą wynikać z ogłoszonej decyzji dla x-komu, który posiada dziesięć razy mnie sklepów niż Neonet.
Jak informuje x-kom, spółka zawarła umowę, która pogłębi jej współpracę z Neonetem. W komunikacie prasowym firmy podkreślono, że ta decyzja „pozwoli osiągnąć liczne synergie”, będące impulsem do „rozwoju obu przedsiębiorstw”.
Dwie polskie firmy łączą siły. Neonet i x-kom podpisały umowę inwestycyjną
To, co łączy wspomniane firm, to polski kapitał oraz fakt, że od ponad 20 lat działają w branży handlu detalicznego sprzętem elektronicznym. Różnic należy się jednak doszukiwać w modelu biznesowym. Neonet posiada zdecydowanie więcej sklepów stacjonarnych, gdzie oferuje nie tylko komputery i elektronikę użytkową, co jest specjalnością x-komu, ale także produkty AGD oraz RTV. Częstochowska spółka ma mniej punktów sprzedaży, za to prężniej działa w internecie.
W dokumencie nie wskazano, czy ta decyzja oznacza, że częstochowskie przedsiębiorstwo wchłonie dotychczasowego konkurenta. Chociaż właściciel x-komu, Michał Świeczewski napisał na platformie X (dawny Twitter), że opisywany ruch pozwoli na stworzenie „silnego gracza na rynku elektroniki użytkowej”.
Neonet tonie w długach. To jedna z najbardziej zadłużonych firm w Polsce
Do osiągnięcia zapowiadanego przez firmy celu będzie jednak potrzebne uzyskanie niezbędnych zgód antymonopolowych. Do tego dochodzi kwestia otrzymania zielonego światła od wierzycieli Neonetu. Spółka pozostaje w restrukturyzacji od listopada 2023 roku.
Wówczas właśnie został zgłoszony przez zarząd firmy wniosek o ogłoszenie upadłości, co było formalnym zabezpieczeniem przed fiaskiem, jakim mogłyby się okazać cięcia wydatków i zatrudnienia w celu „uzdrowienia” finansów sieci. W czerwcu 2024 r. Sąd Rejonowe we Wrocławiu odrzucił możliwość bankructwa Neonetu, co było ostatecznym znakiem dla ówczesnej trzeciej najbardziej zadłużonej spółki w Polsce, że musi ona spłacić swoich wierzycieli. A dług w połowie tego roku wynosił 671 mln złotych.
Firma od ogłoszenia restrukturyzacja podjęła kilka decyzji o zlikwidowaniu sklepów i zredukowaniu zatrudnienia. W sumie, jak informowały media, w tym bussiensinsider.pl, Neonet od początku 2024 r. zamknął 26 placówek i zwolnił od 80 do 100 pracowników.
Dalej jednak sieć posiada 200 lokali, znajdujących się w średnich i mniejszych miastach Polski. Dla porównania x-kom ma 26 sklepów, przeważnie w dużych miastach. Współpraca dla częstochowskiej spółki da więc możliwość poszerzenia asortymentu, ale także dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów. O ile dojdzie do porozumienia z wierzycielami Neonetu.